Úterý 13. dubna 2021, svátek má Aleš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 13. dubna 2021 Aleš

Spása přišla z nebe. Před 40 lety Izraelci naučili svět, kde je Entebbe

  14:11
V žebříčku nejslavnějších protiteroristických operací všech dob by tahle mohla být úplně první. Jejím dějištěm se před 40 lety stalo ugandské letiště Entebbe a v hlavní roli byly izraelské speciální jednotky. Oné červencové noci rozbořily hranice možného i myslitelného. I pýchu jednoho šíleného diktátora.

Vítání zachráněných pasažérů z letadla Air France na Ben Gurionově letišti v Izraeli. (1976) | foto: Moshe Milner CC-BY-SACreative Commons

Je to příběh známý, zfilmovaný, ale přesto si ho připomeňme: v roce 1976 čtveřice německých a palestinských teroristů unesla letoun Air France z trasy Tel Aviv - Paříž. Nastoupili při mezipřistání v Aténách, zbraně pronesli díky laxnosti bezpečnostních kontrol.

Klíčových 15 sekund

Rekonstrukce akce: od prvních střel do zabití teroristů v hale uběhlo čtvrt minuty

Airbus přinutili přistát v Benghází, kde dotankovali palivo a zamířili do hlubin Afriky. V ugandském Entebbe na ně už čekali další teroristé i vojáci brutálního režimu diktátora Idiho Amina, který se opájel nepřátelstvím k Izraeli. Kdyby Izrael v beznadějné situaci kývl na propuštění desítek teroristů ze svých věznic, Amin by získal image státníka, který zprostředkoval řešení krize.

Fotogalerie

Dlužno dodat, že Amin se navenek (a zpětně) vydával za oběť teroristů, kteří úplně náhodou přistáli právě v Entebbe, svědectví o kooperaci ugandských jednotek s únosci ale bylo příliš a svědčila o opaku.

Izraelci během nepřímých jednání s únosci sestavili plán noční letecké přepravy elitních sil do Entebbe, osvobození rukojmí a vyklizení letiště, než se ugandská armáda vzpamatuje - s dotankováním v Keni, protože let na jeden zátah by herculesy izraelského letectva nezvládly.

Akce skončila úspěchem a záchranou 102 ze 106 unesených rukojmí. Izraelci bleskově a s využitím momentu překvapení zabili únosce v hlavní hale, následně i ostatní a spolu s nimi desítky ugandských vojáků, kteří teroristům pomáhali. Tři rukojmí se během přestřelky v hale zvedli ze země a v palbě utrpěli smrtelná zranění (podrobně jsme o akci samotné psali zde).

Izraelská komanda měla jednoho padlého - velitele 29členné úderné skupiny Jonathana „Joni“ Netanjahua (bratr nynějšího izraelského premiéra).