PÁTEK 5. října 2001
22:03
Snímek bin Ládina
21:51
Předseda britské vlády Tony Blair přiletěl večer do Dillí, kde bude v sobotu jednat se svým indickým kolegou Atalem Bihárím Vádžpéjím o vytváření mezinárodní koalice proti terorismu. Indie je poslední etapou jeho cesty, při níž navštívil Rusko a Pákistán.
21:50
Gruzínský prezident Eduard Ševardnadze ve Washingtonu po setkání se svým americkým protějškem Georgem Bushem vyjádřil přesvědčení, že Spojené státy nepodniknou proti Afghánistánu "masivní útok". Dodal však, že jde o jeho osobní názor.
20:58
Afghánistánu nevládne Taliban, ale Usáma bin Ládin. Taliban ani není dobře informován o bin Ládinových cvičných táborech a bunkrech, prohlásil bývalý saúdskoarabský chargé d'affaires v Afghánistánu Abdalláh bin Saad Utajbí.
20:48
Německá vláda dokončuje druhou sérii opatření, jejichž smyslem je posílit boj proti terorismu. Navrhované zákony například stanoví žadatelům o vstupní vizum povinnost poskytnout digitální otisky.
20:46
Americký ministr obrany Rumsfeld dorazil do Ankary, která je poslední zastávkou na cestě po Blízkém východě a Střední Asii a při níž měl upevnit alianci proti terorismu. "Pan Rumsfeld nám podá informace o dojmu ze své cesty. Zhodnotíme situaci a spolupráci v boji proti terorismu," uvedlo turecké ministerstvo zahraničních věcí.
 
18:40
Drtivá "mlčící" většina obyvatel Pákistánu podporuje odvetné protiteroristické akce po útocích v USA. Protestující extremisté reprezentují pouze 10 až 15 procent společnosti, řekl ve Varšavě velvyslanec Pákistánu pro Polsko a ČR Chálid Mahmúd.
17:51
V bangladéšském hlavním městě Dháka demonstrovaly stovky radikálních islamistů. S portréty bin Ládina v rukou přísahaly, že se připojí k svaté válce proti USA, pokud udeří na Afghánistán. Podle vůdce protestu jsou ke svaté válce připraveny v bangladéšských náboženských školách (madrasách) miliony talibanských studentů.
Rumsfeld s Karimovem
17:38
Belgie zmrazila bankovní účty ve výši 180 tisíc euro, které patří Talibanu.
17:21
Jugoslávský prezident Koštunica varoval u příležitosti prvního výročí svržení režimu exprezidenta Miloševiče před nebezpečím terorismu v zemi. Jsou podle něho k dispozici informace o tom, že v létě bylo do země propašováno velké množství zbraní. "Nejde jen o informace, které získala naše armáda, byly také potvrzeny americkými tajnými službami," řekl.
17:13
Přes 5000 vojáků ze 16 zemí NATO se shromažďuje na severozápadě Turecka k jednomu z největších každoročních vojenských cvičení. Manévry, které se časově shodují s úsilím USA upevnit mezinárodní koalici pro boj proti terorismu, byly naplánovány ještě před teroristickým útokem na New York a Washington z 11. září. Cvičení, nazvané Adventure Exchange 2001, začne v neděli a skončí 25. října.
17:09
Británie a Pákistán obnoví vojenskou spolupráci. Vyplynulo to z jednání britského premiéra Tonyho Blaira s pákistánským prezidentem Parvízem Mušarafem. Mušaraf na společné tiskové konferenci řekl, že materiál předložený USA dokazuje spojení bin Ládina se zařijovými atentáty. Mušaraf souhlasil, že bude-li po eventuální vojenské akci v Afghánistánu svržen tamní vládní režim Talibanu, musí být příští afghánská vláda založena na široké základně.
16:54
Britský premiér Tony Blair nabídl Pákistánu pomoc ve výši 40 milionů dolarů na řešení krize s afghánskými uprchlíky.
16:35
Teroristické útoky způsobí během následujících dvou let městu New York materiální škody 105 miliard dolarů. Tato suma odpovídá asi čtyřem bilionům korun, tedy hodnotě, kterou za dva roky vyprodukuje celá česká ekonomika. Útoky budou New York stát 105 miliard
Muslimové v Británii
16:15
Bílý dům označil za nepřijatelné poznámky izraelského premiéra Ariela Šarona o tom, že USA riskují, když se snaží usmířit Araby. Ve čtvrtek Šaron USA a Západ vyzval, aby nehledaly podporu arabských zemí na účet Izraele, přičemž citoval "osudnou chybu roku 1938", kdy se "Evropa rozhodla obětovat Československo" nacistům. "Tyto poznámky premiéra jsou podle amerického prezidenta nepřijatelné," řekl mluvčí Bílého domu Ari Fleischer s tím, že to Šaronovi již bylo tlumočeno prostřednictvím Rady národní bezpečnosti a amerického velvyslanectví v Izraeli.
15:58
Podle nejmenovaného zdroje blízkého afghánskému hnutí Taliban, který cituje agentury AFP, nemá hnutí důkazy, že by se britská novinářka Yvonne Ridleyová, zadržená v Afghánistánu, věnovala špionáži. Britka byla po prvních výsleších v Dželálábádu převezena do Kábulu k dalšímu šetření.
15:59
Duchovní vůdce Tibetu, dalajláma, jenž měl zavítat v říjnu do Česka, pravděpodobně kvůli chystané odvetě za atentáty na americká města nepřijede. Buddhistického myslitele a nositele Nobelovy ceny za mír do Prahy pozval prezident Václav Havel. Dalajláma se měl, jako už dříve, zúčastnit mezinárodní konference Fórum 2000.
15:41
Podle prvních odhadů policejního prezidia stojí zvýšená bezpečnostní opatření přijatá po útocích na USA v Česku asi půl milionu korun denně. Náklady zatím hradí Policie ČR, řekl mluvčí prezidia.
15:33
Prezident Uzbekistánu Islam Karimov řekl, že jeho země dovolila armádě USA využít jedno své letiště pro akci proti Afghánistánu, ale pouze pro humanitární nebo pátrací akce.
15:21
Bezpečnostní opatření u pražské budovy Rádia Svobodná Evropa zůstávají nadále v platnosti. Ministr vnitra Gross je považuje za účinná.
15:14
Česká vláda neví kolik už stála mimořádná bezpečnostní opatření. Od útoku na USA už přišly jen příplatky ke mzdám pro ty, kteří se podílejí na zajištění bezpečnosti, na 30 milionů korun. Kdo tuto částku uhradí, však ministerstvo vnitra zatím neví.
14:35
Nové záběry bin Ládina odvysílala ve čtvrtek katarská televizní stanice Al-Džazíra. Podle ní jde o "pár týdnů starou" nahrávku; TV ale neuvedla, zda byla pořízena až po 11. září, ani jakým způsobem nahrávku získala. Na záběrech je bin Ládin společně s Egypťanem Ajmanem Zavarím odsouzeným mimo jiné v Egyptě v nepřítomnosti ke smrti za vraždu prezidenta Anvara Sadata v roce 1981. Podle Al- Džazíry jde o záznam oslavy spojení bin Ládinovy organizace Al- Kajda se Zavarího hnutím Džihád.
13:55
Největší část Němců - 43 procent - se vyslovuje jen pro finanční podporu mezinárodního boje proti terorismu. Jak ukazuje nejnovější průzkum ústavu Forsa, pro nasazení německé armády je 38 procent dotazovaných. Každý pátý respondent (19 procent) nemá v této otázce jasno. Anketa byla provedena v prvních říjnových dnech mezi více než 1000 obyvateli země.
13:20
Zhruba 1000 amerických vojáků je na cestě do Uzbekistánu. Řekl to člen doprovodu ministra obrany USA Rumsfelda, který o víkendu rovněž navštíví Uzbekistán. Šéf Pentagonu předtím jednal v Ománu a Egyptě. Více
12:09
Afghánský Taliban se nechal slyšet, že pokud USA předloží jasné důkazy o vině bin Ládina, je připraven postavit ho před afghánský soud. Řekl to vyslanec Talibanu v Pákistánu Abdul Salám Zaíf. Na otázku, zda by Taliban umožnil soud v jiné zemi, Zaíf řekl: "Jsme ochotni o tom jednat, ale nejprve musíme mít důkazy." Podrobnosti
12:06
V Ostravě se na garáži objevil nastříkaný nápis oslavující teroristu Bin Ladina. Po autorovi pátrá policie. Text, který napadá i prezidenta Havla doprovází půlmetrové hákové kříže. - Nápis na garáži oslavuje Bin Ladina