NEDĚLE 7. ŘÍJNA
23:57
Čelní polští političtí představitelé se jednoznačně postavili na stranu odvetných protiteroristických úderů na Afghánistán. "Polsko rozhodně a s přesvědčením stojí na straně USA ve válce s terorismem," řekl v mimořádném projevu prezident Aleksander Kwašniewski. Ve stejném duchu se vyjádřil rovněž premiér Jerzy Buzek.
23:51
Izraelský premiér Ariel Šaron opět nabídl "všemožnou pomoc" Izraele Spojeným státům a ujistil, že židovský stát po zahájení amerických útoků na Afghánistán přijal rozsáhlá bezpečnostní opatření.
23:48
Z bombardovaného Dželálábádu zatím nejsou hlášeny žádné škody či oběti. Pravděpodobným cílem mohou být výcvikové tábory v okolí města. U některých z nich se předpokládá, že patří Usámu bin Ládinovi.
23:42
Britská policie zesílila bezpečnostní opatření v Londýně. Britská metropole, kde bylo hned po zářijových útocích nasazeno dalších 1000 policistů, je pokládána za velmi pravděpodobný terč teroristických útoků.
23:42
Spojené státy uzavřely dočasně z bezpečnostních důvodů své velvyslanectví v hlavním městě Saúdské Arábie Rijádu. Vládní zaměstnanci by neměli v pondělí posílat své děti do školy a měli by omezit své cestování na "nezbytné minimum".
23:38
Přípravy na lodi Enterprise
23:36
Uzbecká vojska na afghánských hranicích mají pohotovost. Úřady nařídily evakuaci civilních obyvatel z blízkosti hranice. V uzbeckém metropoli Taškentu panují kolem amerického velvyslanectví mimořádná bezpečnostní opatření.
23:33
Na východoafghánský Dželálábád opět dopadají bomby. Podle zpráv televizní stanice CNN začala nová vlna útoků na toto město.
23:21
V afghánském městě Zarandž vypuklo po spojeneckých útocích protitalibanské povstání. Zhruba 150 Afghánců se rozhodlo obsadit město a vyhnat z něj talibanské jednotky. Zarandž leží v jihozápadním cípu Afghánistánu poblíž hranic s Íránem a Pákistánem. Na místo podle íránské agentury IRNA pospíchá velitel opozičních protitalibanských sil Haji Karim Barahouei, který byl se svými jednotkami v nedalekém íránském městě Zahedan.
23:03
Exploze se v Kábulu podle svědka agentury Reuters ozývají ze severní části města, tedy z okolí letiště.
22:54
Kábulem otřásají silné výbuchy. Ozývá se střelba protiletecké obrany. Podle zástupců Talibanu začala další vlna útoků na afghánskou metropoli.
22:51
Americký ministr zahraničí Colin Powell navštíví podle informací amerického kabinetu Pákistán a Indii. Návštěva by se měla uskutečnit v druhé polovině příštího týdne.
22:49
Zahájení útoku USA na Afghánistán nebude pro Českou republiku znamenat zavedení přísnějších bezpečnostních opatření. Po mimořádné schůzce s vládními kolegy to řekl ministr vnitra Stanislav Gross. "Není žádný důvod k zvláštním bezpečnostním opatřením, není žádný důvod ke znepokojení," uvedl.
22:45
Írán odsoudil americké vojenské údery v Afghánistánu jako nepřijatelné. "Tyto útoky, které byly zahájeny bez ohledu na světové veřejné mínění, zvláště mínění muslimských zemí, a které uškodí nevinnému a utiskovanému lidu Afghánistánu, jsou nepřijatelné," zdůraznilo íránské ministerstvo zahraničí.
22:42
Šéfka rakouské diplomacie Benita Ferrerová- Waldnerová očekává, že zahájená vojenská operace amerických a britských vojáků v Afghánistánu jako odveta za teroristické útoky na cíle v New Yorku a Washingtonu bude mít mírný průběh a zaměří se na nevyhnutelné cíle.
22:40
Během vojenských operací koordinovaných s americkými vzdušnými údery zaútočila afghánská opozice v neděli večer na talibanské pozice v horách obklopujících leteckou základnu Bagram Ta leží přibližně čtyřicet kilometrů severně od Kábulu.
22:30
Ještě před útoky na Afghánistán vyzval irácký vůdce Saddam Hussajn Spojené státy, aby předložily světu o spojení Usámy bin Ládina s teroristickými útoky z 11. září. Samotné útoky přenášela irácká televize minutu po minutě a odsoudila je jako "zrádnou agresi".
22:24
Bílý dům odmítl televizní projev Usámy bin Ládina. "Je to připomínka toho, proč prezident sjednotil svět do boje proti terorismu, aby svoboda zvítězila nad strachem," řekl mluvčí Bílého domu Ari Fleischer. "Co říká není tak důležité jako to, co udělal. Vedl útok na naši zemi," dodal Fleischer.
22:15
Úder USA v Afghánistánu by mohl urychlit plánované útoky bin Ládinovy teroristické sítě na americké cíle. Zpravodajské služby USA jsou ve stavu nejvyšší pohotovosti. Řekl to vysoký americký činitel, který chtěl zůstat v anonymitě.
22:12
Německý kancléř Gerhard Schröder oznámil, že Německo je připraveno zapojit se do vojenských akcí proti Afghánistánu. Dodal, že o takovou pomoc zatím nikdo nepožádal. "Německo společně s Francií přispěje k akci jakmile přijde konkrétní požadavek, a to v rozsahu, jaký odpovídá našim možnostem," řekl Schröder.
22:07
Bojovníci afghánské opozice, kteří se přidali k útoku USA a zahájili na frontové linii 40 km severně od Kábulu palbu na pozice Talibanu, začali po útoku USA radostně zpívat. "Jsem šťastný! Taliban je náš nepřítel, ale Amerika je na naší straně," prohlásil jeden z bojovníků.
22:01
"Itálie je na straně USA a všech, kteří bojují proti terorismu," řekl italský premiér Silvio Berlusconi k úderu v Afghánistánu.
21:59
Spojenci zničili letištní budovy v Kandaháru. Útočí také na letiště a pozice protivzdušné obrany v západoafghánskem Heratu a řadě dalších měst.
Ponorka
21:46
V Londýně se v pondělí sejde na naléhavém zasedání parlament, aby jednal o novém vývoji v boji proti teroristům. O svolání parlamentu požádal vůdce Konzervativní strany Iain Duncan Smith. Smith už v minulosti vojenský zásah proti teroristům v Afghánistánu jednoznačně podpořil. Učinil tak i dnes. Vůdce opozice má v britském ústavním systému významné místo. Premiér Blair ho o dnešním útoku informoval dopředu. Jako člen Tajné rady má šéf opozice možnost a právo dozvídat se i státní tajemství.
21:41
Americký viceprezident Cheney byl z bezpečnostních důvodů přesunut na neznámé místo.
21:47
Američané zaútočili na západofghánské město Herat. Zasáhli zdejší letiště. CNN hlásí z místa řadu velkých explozí.
21:43
Americká vláda dnes varovala občany USA pobývající v zahraničí a upozornila je, že dnešní útoky na cíle v Afghánistánu mohou vést k silným protiamerickým náladám a odvetným akcím proti Američanům. Prohlášení ministerstva zahraničí USA také vyzývá Američany, aby opustili Afghánistán. Nepředpokládá se nicméně, že by zde ještě nějací byli, jedině s výjimkou oblastí ovládaných opozičním Severním spojenectvím.
21:34
NATO oznámilo, že o vojenském úderu amerických a britských sil bylo dopředu informováno, ale zatím se operace neúčastní. Činitelé aliance, kteří chtěli zůstat v anonymitě, rovněž uvedli, že byla zpřísněna bezpečnostní opatření na velitelství NATO v Bruselu, zatím však není ve stavu nejvyšší pohotovosti.