SOBOTA 15. 9. 2001
23:30
Československé aerolinie vypravily do USA první letadlo od úterního teroristického útoku proti Spojeným státům. Linka ČSA OK 50 z Prahy na newyorské letiště JFK odstartovala před 17. hodinou. ČSA mají povolení létat do USA i na neděli.
23:27
Americký prezident George Bush poděkoval v telefonickém rozhovoru vojenskému vůdci Pákistánu Pervezi Musharrafovi za podporu v boji proti terorizmu.
23:03
Většina z 224 letů, které byly po útocích na USA přesměrovány do Kanady, opustila zemi. V Kanadě stále zůstává 34 letadel, která nemohla přistát ve Spojených státech.
22:32
Súdán podporuje všechny formy boje proti terorismu, prohlásil mluvčí súdánského ministerstva zahraničí. Odpověěl tak na výzvu amerického prezidenta George Bushe, který se vyslovil pro vytvoření mezinárodní koalice proti terorismu.
22:27
Francouzská letecká společnost Air France obnovila lety do New Yorku. Firma po úterním útoku na USA vypravila do Států již deset letů, včetně dvou do New Yorku a jednoho do Washingtonu.
22:07
Ztráty až 300 milionů dolarů denně ohlásil v souvislosti s úterními atentáty na New York a Washington pátý největší letecký dopravce ve Spojených státech, společnost Continental Airlines Inc. Podle jejích představitelů bude muset firma omezit linkové lety až o 20 procent a dočasně propustit ze zaměstnání až 12 000 zaměstnanců.
21:28
Jeden z šesti extremistů, kteří byli zatčeni tento týden v Belgii, plánoval útok proti ambasádě USA v Paříži. Oznámil to francouzský rozhlas. Úřad belgického prokurátora potvrdil, že muž, který pochází z Tuniska, byl obviněn z příprav pumového atentátu.
21:24
Dánský ministr zahraničí Mogens Lykketoft prohlásil, že je třeba, aby jeho země, která stojí mimo společnou zahraniční a bezpečnostní politiku EU, se po úterních teroristických útocích v USA k připojila i v tomto bodě k unii.
20:52
Pátrání po obětech, které mohly přežít úterní útok na Světové obchodní centrum, bude pokračovat. Již třetí den záchranáři nenašli v troskách nikoho živého. Počet pohřešovaných se vyšplhal na 4972. To je o 255 více nezvěstných než v pátek.
20:41
Americký prezident George Bush zatím nevyloučil pozemní operaci v rámci vojenské kampaně proti teroristům, kteří stojí v pozadí úterních atentátů na New York a Washington. Pozemní útok připustil mluvčí Bílého domu, který doprovází Bushe při zasedání Rady národní bezpečnosti v Camp Davidu.
20:19
Prezident Václav Havel se sešel s velvyslancem USA v Praze Craigem Stapletonem a znovu ho ujistil o solidaritě Česka se Spojenými státy. Velvyslanec prezidenta informoval o aktuální situaci v USA.
20:01
Írán se chystá uzavřít hranice se sousedním Afghánistánem. Obává se velkého přílivu uprchlíků.
19:56
Až 71 procent Američanů požaduje útok Spojených států proti teroristickým základnám a zemím, které teroristy podporují, a to i přes značnou pravděpodobnost, že budou zabiti také civilisté.
19:32
Vyděšení Afghánci začali utíkat ze země navzdory výzvám vládnoucího Talibanu, aby zůstali a bojovali až do smrti. Stovky obyvatel hlavního města Kábulu, kteří jsou přesvědčení, že na ně USA už brzy zaútočí, se snaží pobrat jen nejnutnější věci. Afghánci prchají ze země
19:15
Počet českých občanů, kteří se svým blízkým po úterním teroristickém útoku na Spojené státy dosud neozvali, vzrostl na 128. Polední informace o tom, že počet hledaných klesl na 70, kterou ČTK sdělilo ministerstvo zahraničí, se ukázala jako mylná.
19:00
Kvůli porušení imigračních zákonů bylo při pátrání po původcích teroristických útoků na USA v zemi zatčeno 25 cizinců.
18:57
Americké ministerstvo zahraničí ve Washingtonu povolalo zástupce zahraničních zastupitelských úřadů ve Spojených státech. Američané cizí diplomaty varovali, že pokud jejich vlády budou tolerovat nebo napomáhat teroristickým skupinám, ocitnou se v izolaci.
18:37
Na ministerstvu vnitra skončila po 17. hodině schůzka ministra vnitra, obrany a zahraničí se zástupci zpravodajských služeb. V pohotovosti zůstávají v souvislosti s očekávanou odvetou Spojených států za úterní teroristické útoky zejména zpravodajské služby. "Nic zásadního se zatím neděje," uvedla mluvčí ministerstva vnitra Gabriela Bártíková.
18:20
V katedrále sv. Víta na Pražském hradě proběhla ekumenická mše za oběti teroristických útoků v USA. Bohoslužby se účastnil i prezident Václav Havel. Ve svatém Vítu se modlili i za teroristy
18:03
Čína se distancuje od afghánského vládního hnutí Taliban. Popřela zprávy, že by Kábulu nabídla ekonomickou a technickou pomoc.
17:58
Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev prohlásil, že jeho země je připravena podpořit akce, které Spojené státy podniknou proti terorismu.
17:57
Muslimští extrémisté spojení s miliardářem Usámou bin Ládinem se snaží obstarat si chemické, biologické a dokonce i jaderné zbraně, které by mohli použít při budoucích útocích, tvrdí bývalí zaměstnanci americké rozvědky CIA.
17:46
Ačkoli Slovensko není členem Severoatlantické aliance, podle předsedy vlády Mikuláše Dzurindy podpoří odvetu Spojených států amerických nebo NATO za úterní teroristický útok na USA.
17:41
Ruský prezident Vladimir Putin přirovnal úterní teroristické útoky v New Yorku a ve Washingtonu ke zločinům páchaným nacisty za druhé světové války. "Pokud jde o rozsah a krutost, lze je srovnat s tím, čeho se dopouštěli nacisté," řekl. Dodal, že strůjce zla je třeba potrestat, ale varoval před mstivou nenávistí.
17:27
Několik set pákistánských islamistů v Islámábádu demonstrovalo proti možnému americkému útoku na sousední Afghánistán v odvetě za úterní teroristické útoky v New Yorku a Washingtonu. "Jestli Amerika zaútočí na Afghánistán nebo Usámu bin Ládina, zjistí, že stojí proti nám," skandovali demonstranti. Ozývaly se také protiamerické a protiizraelské výkřiky.
17:12
Šest britských vojenských lodí proplulo Suezským průplavem a zamířilo na jih. Mají se zúčastnit již dříve plánovaného vojenského cvičení. Jejich přesun nesouvisí s událostmi posledních dní.
16:22
Americký ministr obrany Powell potvrdil, že Pákistán souhlasí s pomocí Spojeným státům všemi nutnými prostředky. - Bush: Jsme ve válce
16:18
Jsme ve válce, řekl americký prezident Bush. Požádal národ o trpělivost." Konflikt nebude krátký," řekl. "Ti, co si vybrali válku proti nám, si sami zvolili destrukci," prohlásil. - Bush: Jsme ve válce
16:14
Americký prezident Bush v rozhlasovém projevu k národu slíbil, že odveta za teroristické útoky bude důkladná a účinná. Požádal americký lid o trpělivost. Upozornil, že konflikt nebude krátký. - Bush: Jsme ve válce