Středa 11. prosince 2019, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 11. prosince 2019 Dana
ÚTERÝ 25. ZÁŘÍ
22:31
Britský parlament se příští týden už podruhé sejde na mimořádném zasedání věnovaném krizi kolem terorismu. Ministerský předseda Tony Blair se na tom dohodl s představiteli ostatních politických stran. Parlament bude zasedat ve čtvrtek a možná i v pátek. Premiér ve čtvrtek nejprve podá zprávu o mezinárodní situaci, poté bude rozprava.
22:19
Prezident Bush hájil ve Washingtonu nařízení umožňující rozsáhlé nahrávání telefonických rozhovorů a posílení pravomocí při zatýkání podezřelých. Zdůraznil, že opatření jsou účinná ve válce proti terorismu. Bush využil návštěvy v sídle FBI, aby loboval pro protiteroristický balík návrhů. Zmíněná opatření posuzují demokraté i republikáni v Kongresu. Někteří tvrdí, že by mohla omezit občanské svobody.
21:57
Nádvoří uprchlického tábora v Červeném Újezdu na Teplicku, kde velkou část osazenstva tvoří uprchlíci z Afganistánu, je od teroristického útoku vylidněno. Zatímco dříve lidé seděli venku, bavili se a zpívali, před blížícím se úderem na Afganistán, kde se skrývá organizátor útoku Usáma bin Ládin, jsou zamlklí a o situaci ve své zemi nemluví.
21:02
Itálie se připojila k partnerům ze skupiny G7 a zmrazí účty lidí podezřelých z terorismu. Jedno z navrhovaných opatření by například mohlo umožnit burzovním domům uvalit 48hodinové moratorium na podezřelé obchody. Centrální banka už prý požádala italské peněžní ústavy a burzy, aby ji informovaly o podezřelých transakcích.
20:58
Situace vzniklá ve světě teroristickými útoky proti USA je dodatečným argumentem pro evropskou integraci, a tudíž také pro rozšíření EU, usoudil člen Evropské komise Günter Verheugen. Pro kandidátské země nebude podle něj splnění nových požadavků EU plynoucích z této situace významným problémem.
20:16
Ministři financí skupiny nejvyspělejších zemí G7 se dohodli, že budou spolupracovat s USA na přerušení toku financí pro světové teroristy. Ministři se shodli, že kvůli teroristickým útokům se oddálí oživení americké ekonomiky. Základy ekonomiky však zůstávají silné a v brzké době proto G7 čeká návrat k soběstačnému ekonomickému růstu a stabilním finančním trhům, dodali ministři.
20:00
Francie oznámila, že okamžitě zmrazí účty lidí a organizací, jež jsou podezřelí z terorizmu. Jde o položky ze seznamu, o kterém v pondělí informoval americký prezident George Bush. Francie vychází i ze seznamu Evropské unie.
19:53
Vůdce afghánského vládního hnutí Taliban mulla Muhammad Umar vyzval Američany, aby používali vlastní rozum a slepě nenásledovali politiku své vlády, která se chystá k útokům na Afghánistán. Podle Reuters poslal vůdce fax z jihoafghánského města Kandahár. Vládu Talibanu už uznává jen Pákistán
19:45
Od 28. září do 2. října bude v USA na návštěvě český ministr zahraničních věcí Jan Kavan. Jednat zde bude hlavně o bezpečnostních otázkách, ale i rozvoji hospodářské spolupráce a prioritách zahraniční politiky Bushovy administrativy.
19:42
USA neformálně požádaly Dánsko o vojenskou pomoc v boji proti terorizmu, a to v podobě protitankových střel. Napsal to list Jyllands-Posten s tím, že o tom v pondělí informoval zahraničněpolitický výbor parlamentu ministr obrany Jan Tröjborg.
19:37
Primární volby newyorského starosty provází nízká volební účast.
19:19
USA změnily název odvetné válečné operace, která má být reakcí na atentáty na New York a Washington z 11. září. Místo "Operace nekonečná spravedlnost" (Operation Infinite Justice) bude akce nazvána "Operace trvalá svoboda" (Operation Enduring Freedom). Informoval o tom americký ministr obrany Donald Rumsfeld. Ke změně se Washington rozhodl poté, co několik muslimských učenců protestovalo, že nekonečná spravedlnost je pouze v rukou Boha.
18:50
Turecké bezpečnostní síly zadržely 114 afghánských uprchlíků. U letoviska Datca zastavila hlídka pobřežní stráže loď se 36 Afghánci na palubě. Plavidlo směřovalo do Řecka. Dalších 68 Afghánců, včetně 26 dětí, čekalo na pláži na převáděče. Deset Afghánců bez dokladů bylo zadrženo na autobusovém nádraží v Sandikli. Všichni zadržení budou po výslechu z Turecka vyhoštěni.
18:45
Mezinárodní organizace kriminální policie Interpol vydala na žádost egyptské vlády zatykač na Ajmána Zavahrího, pravou ruku saúdského teroristy Usámy bin Ládina. Toho USA označují za hlavního podezřelého z útoků na cíle v New Yorku a Washingtonu spáchaných 11. září.
18:27
Bulharsko otevře svůj vzdušný prostor pro letadla Spojených států při případné odvetné akci proti teroristům. Ministr zahraničních věcí Solomon Pasi upřesnil, že rozhodnutí bylo přijato na žádost Spojených států. Podle jeho slov Washington požádal Sofii o povolení přeletů dopravních letounů a vrtulníků, ale nežádal, aby bylo povoleno i jejich přistání.
18:16
Ingušský prezident a veterán sovětské války v Afghánistánu Ruslan Aušev podpořil návrh ruského prezidenta Vladimíra Putina poskytnout vojenskou pomoc afghánské opozici. Uvedl, že aliance tak bude mít více šancí k útokům proti afghánskému vládnímu hnutí Taliban.
18:07
Obchodník v Bangkoku.
17:55
Dva týdny poté, co únosci dopravními letadly zdevastovali dolní Manhattan, volí obyvatelé New Yorku v primárních volbách nového starostu. Druhé kolo voleb je plánováno na 6. listopadu. O křeslo se uchází čtyři demokraté a dva republikáni; mnozí Newyorčané by v něm však nejraději viděli nekandidujícího dosavadního starostu, republikána Rudolpha Giulianiho.
17:41
Maďarská vláda dá 19,2 miliardy forintů (asi 2,5 miliardy korun) na zvýšená bezpečnostní opatření. Peníze budou použity především na modernizaci výzbroje a výbavy bezpečnostních sil, na nákup nových neprůstřelných vest a přileb, na rozvoj komunikačního systému a zpřísnění pohraničních kontrol. Třetina této sumy připadne na proplacení přesčasů policistů.
17:35
Solidaritu s USA a mezinárodním společenstvím v boji proti terorizmu vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin při projevu v německém parlamentu. V něm vyzval k překonání myšlení z dob studené války. "Svět už nesestává ze dvou protikladných bloků a je daleko složitější. Zatím jsme na to správně nereagovali, neosvobodili se od starých klišé a nenaučili se vzájemně si důvěřovat," upozornil. Mezinárodní politika je tak podle něj za teroristické akty spoluodpovědná.
16:56
Premiér Miloš Zeman po zasedání Bezpečnostní rady státu prohlásil, že Česká republika je připravena poskytnout vojenskou pomoc, pokud o ni bude oficiálně požádána. Na dotaz, zda už podobná žádost neoficiálně padla, neodpověděl. Dodal, že zemi nehrozí bezprostřední nebezpečí teroristického útoku. Jednání rady vyslechli šéfové parlamentních komor Petr Pithart a Václav Klaus. Ten poté řekl: "Neshledali jsme nic, co bychom museli kritizovat." Zeman: Nebezpečí útoku nyní nehrozí
16:35
Polský ministr národní obrany Bronislaw Komorowski rozhodl o otevření polského vzdušného prostoru pro potřeby amerického letectva. Varšava ale prý zatím nemá signály, že by ho Spojené státy americké plánovaly využit.
16:18
Britský premiér Tony Blair prohlásil, že pokud afghánské vládnoucí hnutí Taliban nevydá islámského radikála Usámu bin Ládina, nastane vojenský konflikt. Dodal, že mezinárodní koalice proti terorizmu stále sílí.
16:14
Spotřebitelská důvěra Američamů spadla v září kvůli atentátům nejprudčeji za posledních 11 let. Tvrdí to anketa Conference Board. Index důvěry klesl ze srpnových 114 na 97,6 bodu. Kolaps důvěry hrozí prudkým oslabením maloobchodních výdajů. To je jedna ze zbývajících sil, které americké ekonomice bránily v pádu do recese. Američané ztrácejí víru v ekonomiku
16:02
Indické úřady výrazně posílily bezpečnostní opatření kolem mauzolea Tádžmahal u města Ágra. Učinily tak z obav před případnými teroristickými útoky protivládních extremistů poté, co se uskuteční očekávaný vojenský úder USA na Afghánistán. Vojenské posily jsou i kolem jaderných elektráren a v městě Ajódhji. To je častým místem násilností mezi muslimy a hinduisty.
16:00
Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) oznámil, že se připravuje na exodus až 1,5 milionu afghánských uprchlíků. Ti se budou podle UHNCR snažit dostat do okolních států, aby unikli chystaným americkým útokům na teroristu Usámu bin Ládina a jeho ochránce z afghánského vládního hnutí Taliban.
15:57
Ve Strakově akademii zasedá Bezpečnostní rada státu. Na schůzi, která jedná o bezpečnostní situaci v zemi, jsou i šéfové obou parlamentních komor Václav Klaus a Petr Pithart.
15:04
Americká Asociace komerčních pilotů požaduje schválení federálního zákona, jenž by pilotům umožnil mít u sebe během letu střelnou zbraň. To by podle nich mohlo zamezit dalším únosům. "Je to odraz toho, jak moc útok z 11. září změnil vše, co jsme si až dosud o únosech a terorismu mysleli," řekl mluvčí asociace John Mazor.
14:15
Na několika místech severního Afghánistánu pokračují boje mezi silami opozičního Severního spojenectví a milicemi Talibanu. Opoziční zdroje tvrdí, že aliance dobyla několik vesnic. Na její stranu prý také přešel jeden oddíl Talibanu i s velitelem.