Masakr na americké škole: muž zabil 20 dětí, matku a další dospělé

  17:55aktualizováno  15. prosince 2:30
Spojenými státy otřásl jeden z nejhorších školních masakrů v dějinách. Střelec povraždil na základní škole v Connecticutu 26 lidí, z toho 20 malých dětí. Poté obrátil zbraň proti sobě. Jeho matka pracovala ve škole a je mezi oběťmi. Policie objevila mimo školu ještě jednoho mrtvého, jehož má zřejmě na svědomí střelec.

Motiv útočníka policie zatím neobjasnila. "Střelec je mrtvý uvnitř budovy. Místo je zabezpečeno," prohlásil po tragédii Paul Vance z connecticutské policie. Nejmenované policejní zdroje identifikovaly střelce jako dvacetiletého Adama Lanzu, syna jedné z pracovnic školy.

Zabíjel v pátek dopoledne místního času v základní škole a školce Sandy Hook v asi třicetitisícovém městě Newtown ležícího sto kilometrů severovýchodně od New Yorku. Do školy, kam dochází děti ve věku pět až deset let, přijel v matčině autě oblečen do vojenské uniformy.

Podle neověřených informací začal vraždit právě ve třídě své matky, která měla dle některých zdrojů na starosti děti z mateřské školky. Další zdroje hovoří, že střílet začal už u kanceláře ředitele, odkud se vydal do matčiny třídy.

Osmnáct dětí zemřelo přímo na místě, další dvě po převozu do nemocnice. Střelbu nepřežilo ani šest dospělých. Jeden člověk je zraněný. Útočník nakonec obrátil zbraň proti sobě. Po střelbě se před školou neobjevila celá jedna třída, hlásí některé zdroje. Mezi mrtvými je údajně i ředitel školy či psycholog.

Mrtvá je i matka vraha, některé informace hovoří o tom, že zemřela přímo ve škole, později se ale objevily zprávy, že se její tělo našlo v domě střelce. Policie už dříve uvedla, že objevila mimo školu dalšího mrtvého, kterého má mít na svědomí střelec. Není ale jasné, zda je onou obětí právě matka či někdo jiný. Kromě toho se pohřešuje jeho přítelkyně a kamarád z New Jersey.

Střelba v USA

Vrah vyrazil vraždit se dvěma pistolemi, které policie našla na místě, jednu pušku pak objevila v jeho autě. Policie se nyní snaží identifikovat mrtvé. Jména zveřejní, až bude mít definitivní jistotu. Paul Vance z connecticutské policie odhadoval, že by to mohlo být v sobotu ráno místního času.

Tragédii od začátku provází zmatky v informacích, které se nevyhnuly ani identitě střelce. Americká média s odvoláním na policejní zdroje nejprve označila za vraha střelcova bratra - čtyřiadvacetiletého Ryana Lanzu. Později se ale opravila. Ryan Lanza vyšetřovatelům při výslechu řekl, že jeho mladší bratr je autista a trpěl Aspergerovým syndromem, což je mírnější forma autismu. Sousedé popsali mladšího z bratrů pro televizi ABC New jako "podivného". 

Děti byly celé od krve, popsala jedna z matek

Některé zprávy také zprvu hovořily o dvou střelcích, policie ale později oznámila, že masakr na škole má na svědomí jeden člověk. Krátce po tragédii přitom v lese nedaleko školy zatkla muže černé bundě a maskáčích. Vyvedla ho v želízkách. Křičel prý při tom: "Já jsem to neudělal.

Na snímcích z místa masakru byly vidět prchající vyděšené a plačící děti, které doprovázeli dospělí. "Bylo to strašné. Všichni propadli hysterii - rodiče i studenti. Děti vycházely ze školy zkrvavené. Nevím, jestli byly postřelené, ale byly celé od krve," popsala matka jedné z místních žaček Brenda Lebinski.

Útoků přibývá

Podle zprávy amerického ministerstva spravedlnosti z letošního října se vloni poprvé za téměř dvacet let zvýšila v USA míra násilné kriminality. Skokově vzrostl hlavně počet útoků, dále přibylo znásilnění a sexuálních útoků, loupeží atd. Americká stanice CNN dala střelbu v v Connecticutu do souvislosti právě i s celkovým nárůstem násilí v USA a připomněla, že to letos není první taková tragédie. V červenci zabil střelec na premiéře filmu o batmanovi v Coloradu 12 lidí, v srpnu střelec v sikhském chrámu ve Wisconsinu zavraždil šest lidí.

Jedna žačka školy pro místní pobočku televize NBC popsala, že zrovna měli hodinu tělocviku, když zaslechli několik ran. Děti začaly brečet a učitelé je postupně odváděli pryč. "Pak dorazil jeden policista a řekl nám, abychom utekli ven. To jsme udělali," uvedla dívka.

Rodiče zavražděných dětí se shromáždili v nedaleké hasičské stanici, kde se s nimi už zřejmě setkal i guvernér státu Connecticut Dan Malloy. Policie okamžitě po nahlášení střelby nařídila všem školám ve městě, aby zavřely brány a nepouštěly nikoho dovnitř ani ven. 

Obama se po masakru rozplakal

Americký prezident Barack obama se prakticky ihned po masakru spojil s šéfem FBI Robertem Muellerem a guvernérem státu Conecticut Danem Malloyem. Obama také vyjádřil soustrast rodinám zastřelených.

Později promluvil k národu. Viditelně otřesený a se slzami v očích prohlásil, že Spojené státy už zažily příliš mnoho podobných masakrů a budou muset proti tomu třeba něco udělat. Kontrolu zbraní, o které se dlouhodobě v USA diskutuje, ale nezmínil.

Fotogalerie

Po každé školní střelbě či jiném masakru se v USA na čas zintenzivní debata o regulaci zbraní. Je to jedno z nejcitlivějších témat veřejné diskuse ve Spojených státech. Právo na držení a nošení zbraně je dáno dodatkem k ústavě z 15. prosince 1791. Právě jím se ohánějí všichni zastánci zbraní. Legislativa se liší stát od státu, některé z amerických států dokázaly prosadit poměrně přísnou regulaci zbraní.

Páteční střelba je třetí nejhorší školní masakr v historii USA. Dosud nejhorším školním masakrem byla série bombových atentátů 18. května 1927 v základní škole ve městě Bath v americkém státě Michigan. Zemřelo 45 lidí, z toho 38 dětí.

Druhá největší tragédie otřásla Spojenými státy v roce 2007, když korejský student Čo Sung-hu postřílel na univerzitě ve Virginii 33 lidí.

Letos USA zažily už několik masakrů, které se nevyhnuly ani školským zařízením. V dubnu střílel na soukromé křesťanské škole v kalifornském Oaklandu muž, který zabil sedm lidí, další tři zranil. Vraždil třiačtyřicetiletý bývalý student korejského původu, který ve škole navštěvoval kurz pro ošetřovatele. K pomstě ho dohnaly posměšky někdejších spolužáků, ale mezi mrtvými už žádný z nich nebyl.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Trumpova vesmírná pěchota, americký prezident podepsal další direktivu

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Kongresu s poselstvím o stavu unie....

Americký prezident Donald Trump vydal pokyn k vytvoření nové složky ozbrojených sil USA zaměřené na vesmír. Podepsal...

Dívka, která se přidala k IS a teď se chce vrátit, ztratí britské občanství

Shamima Begumová na fotografii z roku 2015

Shamima Begumová, která se před čtyřmi lety ve věku 15 let přidala spolu se dvěma kamarádkami k Islámskému státu a teď...

Brit prošel letištní kontrolou v Praze na pas kamaráda, zjistil to až doma

Ruzyňské letiště bylo 5. října přejmenováno na Letiště Václava Havla Praha.

Jak projít čtyři kontroly na cizí pas bez povšimnutí předvedl třiačtyřicetiletý Brit při své nedělní cestě z Prahy....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz