Byl to cvok, řekl po vyhazovu šéfa FBI Trump. Comey slíbil svoji verzi

  12:06aktualizováno  12:06
O nedávné kontroverzní schůzce amerického prezidenta Donalda Trumpa s ruskými představiteli se objevují stále další podrobnosti. Trump údajně na schůzce řekl Rusům, že šéf FBI James Comey je cvok a jeho vyhozením se mu hrozně ulevilo. Comey nyní svolil, že o možném napojení Trumpova týmu na Rusko bude vypovídat veřejně před senátním výborem.

Americký prezident Donald Trump. (18.5. 2017) | foto: AP

James Comey, jehož jméno se stalo v médiích jedním z nejcitovanějších poté, co ho prezident náhle vyhodil z křesla šéfa FBI, je nyní ochotný říct svou část příběhu před americkým Senátem i veřejností. Předseda senátního výboru pro zpravodajské služby Richard Burr řekl, že se těší na Comeyho výpověď a očekává, že bývalý šéf FBI objasní Američanům „nedávné události, o kterých hojně informovala média.“

Fotogalerie

Comeyho svědectví bude potenciálně výbušné, napsala agentura AFP. „Zaslouží si šanci říct svou verzi příběhu a hlavně - Američané si zaslouží ji slyšet,“ citoval místopředsedu výboru Marka Warnera list The Guardian. Slyšení se má konat po 29. květnu.

Ohlášení Comeyho plánované výpovědi přišlo krátce poté, co americký list The Washington Post napsal, že vyšetřovatelé kauzy ruského vměšování a případné spolupráce Trumpova volebního týmu s Moskvou se zajímají o úředníka Bílého domu, který je blízký Trumpovi. Jméno vyšetřované osoby list neuvedl. S odvoláním na osoby seznámené s poměry v Bílém domě napsal, že šetření „se už dostává do nejvyšších vládních kruhů“.

Comey již v březnu v Kongresu řekl, že FBI je přesvědčena, že se Moskva pokoušela poškodit demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou a dopomoci ke zvolení jejímu republikánskému sokovi.

Je to hon, stěžuje si Trump

Když Trump Comeyho náhle vyhodil, vyrojily se spekulace, že to udělal právě proto, že šéf FBI chtěl vyšetřování rozšířit. Americká média přinesla zprávu, že Comey krátce před vyhozením žádal o navýšení rozpočtu na vyšetřování (více zde).

Nyní zveřejnil list The New York Times chvástání Trumpa na setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem, které se uskutečnilo v Bílém domě jen den po Comeyho propuštění. „Právě jsem vyhodil šéfa FBI. Byl šílenec, úplný cvok. Čelil jsem kvůli Rusku hroznému tlaku a ten je nyní pryč,“ citoval list ze zápisu, který mu tlumočil nejmenovaný úředník Bílého domu.

Donald Trump propustil šéfa FBI Comeyho:

Newyorský list zdroj své informace neuvedl. Napsal jen, že dokument, z něhož cituje, obsahuje poznámky zaznamenané v Oválné pracovně Bílého domu, kde Trump ruskou delegaci přijal. Jako oficiální záznam rozhovoru pak koloval mezi úředníky a jeden z nich ho novinářům listu přečetl.

Trump odmítá mnohá nařčení, že by Comeyho vyhodil účelově, aby tím narušil vyšetřování. „Je to vůbec největší hon na politika v americké historii!“ napsal na Twitteru.

18.května 2017 v 13:52, příspěvek archivován: 20.května 2017 v 10:31

This is the single greatest witch hunt of a politician in American history!

Celé šetření Kongresu i FBI označuje za „šaškárnu“ za peníze daňových poplatníků a „podvod“ živený mstou demokratů za prohru ve volbách. Trumpovu kauzu má nyní prošetřit nezávislý vyšetřovatel a bývalý ředitel FBI Robert Mueller, kterého vedením vyšetřování pověřilo ministerstvo spravedlnosti (více zde).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Záchranáři našli věci speleologů uvázlých v jeskyni v polských Tatrách

Záchrana seleologa

Záchranáři, kteří se v polské části Tater od víkendu snaží pomoci dvěma polským speleologům zablokovaným vodou ve Velké...

Italská prokuratura nařídila zabavit loď Open Arms, chce migranty vylodit

Jeden z evakuovaných migrantů. (17. srpna 2019)

Italská prokuratura v úterý nařídila zabavit loď španělské humanitární organizace Proactiva Open Arms a okamžitě...

Chorvatsko odvolalo diplomatku v Berlíně, která prosazovala "bílou Evropu"

Chorvatsko odvolalo diplomatku Elizabetu Madjarevičovou na velvyslanectví v...

Chorvatsko odvolalo vysoce postavenou diplomatku na velvyslanectví v Berlíně, protože na sociálních sítích prosazovala...

Najdete na iDNES.cz