Co ti to jen udělali, plakala prý první dáma nad umírajícím J. F. Kennedym

  17:01aktualizováno  17:14
Dallas 22. listopadu 1963. Jacqueline Kennedyová drží v klíně zkrvavenou hlavu svého umírajícího manžela. Na zadním sedadle limuzíny vyhasíná život prezidenta USA J. F. Kennedyho. Na dramatické okamžiky nyní vzpomíná osobní strážce Clint Hill, který mlčení porušil po téměř půlstoletí.

JFK s Jacqueline projíždějí ulicemi Dallasu. Do smrtících výstřelů zbývají okamžiky.

"Jacku, co ti to jen udělali?" sténala podle Hilla první dáma, zatímco v klíně držela zkrvavenou hlavu svého manžela.

Když půl hodiny po poledni v Dallasu třeskly smrtící výstřely, Hill byl hned v prvním automobilu za prezidentským vozidlem. Ihned skočil na vozovku, dohnal vůz s prezidentem a první dámou a vyškrábal se na kufr automobilu. "Slyšel jsem první výstřel, viděl, jak se prezident chytil za krk a trhl sebou doleva. Pochopil jsem, že něco není v pořádku," vzpomíná dnes sedmdesátiletý muž.

"Hned jak jsem se dostal k prezidentskému vozu, ozvala se třetí rána, která prezidenta zasáhla do hlavy těsně nad pravé ucho a zanechala po sobě díru velikosti mé dlaně," vybavuje si dramatické okamžiky Hill.

První dáma byla celá od krve, vzpomíná bodyguard

"Pomohl jsem paní Kennedyové zpět na zadní sedadlo a prezident jí padl do klína. Bylo mi jasné, že to je smrtelné zranění. První dáma byla v šoku. Počínala si nejlépe, jak mohla. Celá byla pokrytá krví," vzpomíná Hill.

Své svědectví přednesl i před Warrenovu komisí, která prezidentovu vraždu vyšetřovala a dospěla k závěru, že byla dílem jediného muže - Lee Harvey Oswalda. Atentát na Kennedyho je ale dodnes předmětem řady spekulací a konspiračních teorií.

Hill spolu s dalšími agenty vydal své svědectví v knize nazvané The Kennedy Detail. Atentát se v ní snaží popsat ze svého úhlu pohledu. "Rozhodli jsme se odhalit to, co víme, a to, co se ve skutečnosti stalo. Žádné teorie, ale fakta," řekl podle listu The Daily Telegraph Hill.

Atentát na Johna F. Kennedyho

Jacqueline Kennedyová a John F. Kennedy

John F. Kennedy přišel o život 22. listopadu 1963 během své předvolební návštěvy texaského Dallasu. Demokratického prezidenta zasáhla kulka krátce po poledni, když v otevřeném voze projížděl se svou manželkou Jacqueline a texaským guvernérem s jeho chotí ulicemi města.

O tom, kdo před zraky jásajících davů prezidenta zastřelil, se dodnes spekuluje. Hlavním podezřelým byl Lee Harvey Oswald, který se však sám stal obětí atentátu dřív, než o smrti Kennedyho stihl vypovídat.

Tehdejší viceprezident Lyndon Johnson složil prezidentskou přísahu pouhou hodinu a půl poté, co Kennedy podlehl smrtelným zraněním v dallaské nemocnici. Podezření, že mohl mít na smrti Kennedyho podíl, se nevyhnulo ani jemu. Patřil totiž ke Kennedyho odpůrcům.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Nejprve prodali moji ledvinu, pak mě. Nepálky bojují proti obchodu s lidmi

Počty případů obchodování s lidmi v Nepálu stále narůstají. (7. února 2019)

Hranice Indie a Nepálu se v posledních letech staly jednou z nejrušnějších světových tras pro obchodníky s lidmi. Za...

Vandalové poškodili náhrobek Karla Marxe v Londýně, letos podruhé

Pomník Karla Marxe v Londýně poničili vandalové. (18. února 2019)

Neznámí útočníci pomalovali náhrobní kámen Karla Marxe na hřbitově Highgate v Londýně. Cílem vandalů byl podruhé za...

Cestu do hlubin duše lidí s demencí si vyšlapává robot jménem Mario

Trénování robotů k autonomní aktivitě na univerzitě v Maltě (8.2.2019).

Zmírnit osamělost lidí trpících demencí, usnadnit jejich interakce s blízkými nebo rozvíjet jejich koníčky. S takovými...

Najdete na iDNES.cz