Clintonová mě po návratu z Mexika hned objala, bavil Obama novináře

  8:45aktualizováno  8:45
Na každoroční setkání se stovkami žurnalistů a pozvaných filmových a hudebních celebrit přišel americký prezident Obama vybaven zásobou žertů. "Během následujících sto dnů vytvoříme návrh na zřízení knihovny mapující mých prvních sto dnů v Bílém domě," rozesmál pozvané ve velkém sále washingtonského hotelu Hilton, kde se sešlost konala.

List Washington Post si povšiml, že hvězdný lesk Obamy tentokrát připomínal doby Billa Clintona. | foto: Profimedia.cz

Tradice výročních, žertovně laděných večeří šéfa Bílého domu s novináři se datuje od dob těsně po první světové válce. Už dlouho se nestalo, aby prezident chyběl.

Tradici dodržoval i George W. Bush, který měl s novináři velmi napjaté vztahy. I on však vtipkoval, třeba o tom, že nedokáže najít zbraně hromadného ničení v Iráku, ale ani doma pod polštářem nebo v kanceláři pod kobercem. A jeho hlavní volební stratég Karl Rove zase obecenstvo bavil tím, že rapoval.

Bush a jeho lidé, zejména viceprezident Dick Cheney, "nechyběli" ani nyní. Obama je přivolával jízlivými poznámkami. Cheney podle Obamy na večeři nedorazil, protože má plné ruce práce se svou novou biografií. Jmenovat se bude "Jak střílet po kamarádech a vyslýchat lidi". Byla to narážka na incident z lovu, při němž Cheney omylem ze své brokovnice postřelil svého známého, který se honitby též účastnil.

Cheney je také známým zastáncem tvrdých vyslýchacích metod pro zajaté teroristy. Obama se nemohl nezmínit o dojmu sdíleném napříč Amerikou, že je miláčkem žurnalistů - ti mají pro něj takovou slabost, že mu dost často nejsou schopni položit tvrdé otázky.

Obama se dvořit nemusí

"Většina z vás pokrývala mou kampaň. Všichni pak jste mě volili. Omlouvám se jen stolu s lidmi z Fox News," řekl. Fox News je pravicově zaměřená televizní stanice.

A svou ministryni zahraničí Hillary Clintonovou zase počastoval takto. "Jen co se vrátila z Mexika, hned mě objala," podotkl v narážce na nákazu prasečí chřipkou, která se přenáší z člověka na člověka.

Seznam celebrit byl dlouhý. Dostavili se Robert De Niro, Ben Affleck, Stevie Wonder, Natalie Portmanová, Sting, Demi Mooreová, jakož i režiséři George Lucas a Steven Spielberg.

List Washington Post si povšiml, že hvězdný lesk tentokrát připomínal doby Billa Clintona. Ovšem s klíčovým rozdílem. "Zatímco Clinton se dvořil Hollywoodu ve snaze stvrdit svůj popkulturní status, Obama se dvořit ani nemusí," napsal list.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Rakousko má obměněnou vládu, zasednou v ní nestraničtí experti

Nestraničtí experti ve středu nahradili v rakouské přechodné vládě členy...

Nestraničtí experti ve středu nahradili v rakouské přechodné vládě lidoveckého (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Při nepokojích v Jakartě zahynulo šest lidí, vyvolaly je výsledky voleb

Demonstrace kvůli volbám v Jakartě (22. květen 2019)

Nepokoje v indonéské metropoli Jakartě způsobily smrt šesti lidí a nejméně dvě stě zraněných. Vyvolalo je pondělní...

Najdete na iDNES.cz