Kauza s e-maily nahrává Trumpovi. Do voleb je ale ještě čas, míní expert

  19:51aktualizováno  19:51
Říká se tomu „říjnové překvapení“. Moment na konci kampaně, který může změnit výsledek voleb. Týden do voleb čelí kampaň Hillary Clintonové opět kauze s e-maily a je otázkou, nakolik to ovlivní šance demokratické kandidátky. „Čekám, že ještě něco vyplave na povrch těsně před volbami,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz politolog Miloš Gregor.

Hillary Clintonová během projevu na Floridě. (30.10.2016) | foto: AP

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v pátek bez dalších podrobností uvedl, že znovu otevřel vyšetřování týkající se e-mailů Hillary Clintonové (více zde). Nakolik může nové vyšetřování ovlivnit šance kandidátů?
Pro Hillary Clintonovou je to hodně nešťastné. Už dřív se ukázalo, že tohle je její největší slabina a zároveň jeden z největších argumentů Donalda Trumpa, který operoval tím, že Clintonová není kompetentní zastávat úřad prezidenta. Původní vyšetřování v létě skončilo a to, že se to otevřelo pár dnů před volbami, může ještě nějaké voliče ovlivnit.

Říjnová překvapení

Jedním z známých případů „říjnového překvapení“ byla kauza George W. Bushe při volbách v roce 2000. Jen pět dní před volbami uvedla média zprávu, že republikánský kandidát George W. Bush řídil v roce 1976 opilý. Bush zprávu potvrdil.

Zatímco předešlé průzkumy vedl podle webu FiveThirtyEight republikán o čtyři procenta, po zveřejnění zprávy spadl o jedno procento. Šéf Bushovy kampaně uvedl, že zpráva nakonec stála Bushe dvě procenta celostátně, což ho málem stálo celé volby.

Bush tehdy volby vyhrál, ale jedním z nejtěsnějších rozdílů. Jeho oponent Al Gore získal od Američanů početně více hlasů, Bush však zvítězil ve více státech a získal více volitelů, což je pro celkové vítězství rozhodující. Křeslo v Bílém domě tak připadlo republikánům.

Jak by se mohla situace pro Clintonovu zhoršit?
Jedině by musela FBI tohle uzavřít ještě těsně před volbami, a to nepříjemně pro Clintonovou. Teď je to otevřené vyšetřování. Navíc řada voličů už volila (o možnosti volby v „předtermínu“ jsme psali zde). Těch opravdu nerozhodnutých tak zůstává jen malé procento. Čekal bych, že tenhle skandál může pomoci k lepšímu výsledku Trumpovi, ale nemyslím si, že by to nějak výrazně ovlivnilo výsledek.

Co by teď měla Clintonová dělat?
Ona toho příliš dělat nemůže. Vymezovat se vůči FBI je velice složité. Dovedu si představit, že její kampaň bude teď dokola opakovat, že Clintonová už tomuto nařčení čelila a byla zproštěná viny. Že už to tu jednou bylo a bylo to uzavřeno. Mohou říkat, že tohle je jen součást nekalé kampaně, kdy se její odpůrci snaží téma znovu otevřít, aby jí to ublížilo, a že ona je v právu.

Proměny šancí na výhru jednotlivých kandidátů. (31.10.2016)

Proměny šancí na výhru jednotlivých kandidátů. (31.10.2016)

Někteří demokraté obviňují FBI, že překračuje své pravomoce a zasahuje do voleb (psali jsme zde). Neriskuje šéf FBI James Comey náhlým vyšetřováním dobré jméno úřadu?
Ono je to těžké. Kdyby se FBI tomuhle nevěnovala, tak bude nařčená ze strany republikánů, že neřeší poměrně závažnou situaci. Známe to z České republiky, že jakékoliv vyšetřování před volbami je náchylné k tomu, aby bylo politicky zneužito jednou nebo druhou stranou. Věřím, že FBI vyšetřování nezačne jen tak ze zlovůle. Musí k tomu mít důkazní materiály.

Prezidentské volby v USA

Dá se čekat, že budou zase demokraté chtít zasadit ránu republikánskému táboru?
Do toho hlavního dne voleb máme pořád ještě více než týden. A to je dostatečně dlouhá doba na to, aby na jedné nebo na druhé straně něco skandálního vyplulo na povrch. To, že to první vyšetřování Clintonové skončilo už v létě, bylo značně v neprospěch Trumpa. To téma najednou do voleb samotných vymizelo z veřejného prostoru. To, že se objevilo znova, mu nahrává. Stejně tak skandální nahrávka Trumpa před třemi týdny je něco, co zanechává určitou „pachuť“ (psali jsme zde).

Do samotných voleb se to promítne méně, než kdyby se to objevilo týden před volbami. Předpokládám a čekám, že ještě něco vyplave na povrch. Pokud to bude až těsně před volbami, tak kandidát, kterého se to bude týkat, nebude mít dostatečný čas na to zareagovat a bránit se.

Americké prezidentské volby 2016

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Montér v USA postřílel pět svých kolegů. Neunesl, že přišel o zaměstnání

Bezpečnostní složky zasahovaly při střelbě v americkém městě Aurora západně od...

Při páteční střelbě v průmyslovém areálu ve městě Aurora zemřelo šest lidí. Pětačtyřicetiletý Gary Martin, zaměstnanec...

Čínští dělníci se hlásí o svůj podíl, chtějí víc než jen drobky

Čínský dělník

Pro člověka, který se živí rukama, je život v Číně neobyčejně tvrdý. S tím, jak se v zemi dál rozevírají nůžky mezi...

Američané dopravili pomoc pro Venezuelu, Maduro humanitární krizi popírá

Do kolumbijského pohraničního města Cúcuta přiletěl americký vojenský dopravní...

Do kolumbijského pohraničního města Cúcuta přiletěl v sobotu americký vojenský dopravní letoun s humanitární pomocí pro...

Suzuki Vitara 1.6 VVT 2015 ·
Suzuki Vitara 1.6 VVT 2015 ·

r.v. 2015, naj. 24 913 km, benzín
410 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz