Na Laos shodili dva miliony tun bomb. Teď se USA chtějí kamarádit

  17:00aktualizováno  17:00
To to trvalo. Předlouhých sedmapadesát let nenavštívil Laos žádný vysoce postavený americký politik. Naposledy ministr zahraničí John Foster Dulles v roce 1955 – tehdy marně přemlouval tamní královskou rodinu, aby se ve studené válce připojila k americkému táboru.

Americká ministryně Hillary Clintonová při návštěvě Laosu navštívila rehabilitační centrum ve Vientiane, kde si prohlédla i památník věnovaný obětem amerického bombardování Laosu (11. července 2012) | foto: AP

Když předevčírem dorazila do Vientiane Hillary Clintonová – západní média vesměs líčí její cestu jako historickou – kladla si už mnohem skromnější cíle: spravit, co se spravit dá, a získat pro USA jakés takés postavení na laoském trhu, kde zatím všestranně kralují Číňané.

Že by se Američané báli do ani ne sedmimilionového státu v jihovýchodní Asii dorazit? Báli asi nebude to správné slovo. Spíše nebyli vítáni. Spojené státy totiž během vietnamské války učinily z Laosu nejbombardovanější zemi světa.

V rámci "tajné války" mezi roky 1964 a 1973 svrhli jejich piloti na laoské území přes dva miliony tun bomb – podle tehdejšího počtu obyvatel asi tunu výbušnin na každého Laosana včetně dětí. Důvod? Laoské území využívali k přesunům a zásobování severovietnamští vojáci a příslušníci Vietkongu.

Fotogalerie

Skoro třetina munice nevybuchla a Laosany dodnes mrzačí a zabíjí. "Minulost je tady s námi na každém kroku," byla nucena Clintonová konstatovat podle agentury Reuters. Zvláště patrné to bylo ve specializovaném centru ve Vientiane, jež navštívila. To poskytuje lidem zmrzačeným bombami protézy a rehabilitaci.

Lze dohonit Čínu?

Na druhé straně Američané doufají, že vzájemné vztahy se už přece jen budou více orientovat na budoucnost. Laos, byť stále chudičký a komunistický, může být v jednom z nejrychleji se rozvíjejících regionů planety už brzy hodně zajímavým partnerem.

Tamní režim v posledních letech naznačil, že se hodlá ubírat cestou komunistických sousedů Číny a Vietnamu. Jinými slovy, že sice neupustí od pronásledování opozice, ale že otevře prostor pro zahraniční investice a bude rozvíjet tržní hospodářství.

Americká zahraniční politika by nejspíš ráda proměnila Laos v nový opěrný bod svého vlivu v Asii. A je logické, že se o něco takového snaží. Je však otázkou, nepřicházíli taková iniciativa až příliš pozdě. V regionu totiž již delší dobu razantně rozšiřuje svou ekonomickou, diplomatickou i vojenskou dominanci Čína.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Za smrt na silnici pokutu. Čechovi v Irsku také zakázali sedm let řídit

Ilustrační snímek

Irský soud potrestal pokutou a zákazem řízení na sedm let českého řidiče, který v roce 2015 způsobil na severozápadě...

Láska z Černé díry. Česká astrofyzička v belgickém ústavu hlídá Slunce

Česká astrofyzička Lenka Zychová (na snímku z 20. února 2019) je odbornicí na...

Nebýt milostného vzplanutí, asi by se astrofyzička Lenka Zychová ucházela o práci jinde než v Belgii. Takto se jí však...

Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Craftovou. Ta nyní působí v Kanadě

Kelly Craftová, která je v současnosti americkou velvyslankyní v Kanadě....

Americký prezident Donald Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Kelly Craftovou, která je v současnosti americkou...

Najdete na iDNES.cz