Rána pro Clintonovou. FBI se opět šťourá v jejích e-mailech

  19:42aktualizováno  22:37
Americká FBI oznámila, že opět otevřela vyšetřování kauzy kolem e-mailů Hillary Clintonové. Vyšetřovatelé oznámili, že objevili nové e-maily odeslané ze soukromého účtu demokratické kandidátky na prezidenta USA. Zatím není jasné, jestli obsahují tajné informace.

Kampaň demokratické kandidátky Hillary Clintonové v New Hampshiru. (24.10.2016) | foto: AP

Ředitel FBI James Comey v dopise Kongresu oznámil, že dosud nedokáže zhodnotit, nakolik je nově objevený materiál důležitý a nemůže tak předvídat, jak dlouho vyšetřování FBI potrvá.

Nejmenovaný vládní zdroj upřesnil, že e-maily byly nalezeny v jiném elektronickém zařízení v rámci nesouvisejícího jiného vyšetřování. Zařízení patřilo poradkyni Clintonové - Humě Abedinové a jejímu manželovi Anthonymu Weinerovi, upozornil list The New York Times s odvoláním na FBI. Weiner je vyšetřován kvůli obscénní komunikaci s 15letou dívkou. Abedinová již v srpnu oznámila, že se s ním rozchází i kvůli jiným jeho sexuálním skandálům.

Clintonová uvedla, že nepředpokládá, že by FBI zjistila porušení zákona. Někdejší první dáma USA zároveň podle agentury Reuters vyzvala tajnou službu, aby co nejdříve zveřejnil informace o nové kontrole e-mailů.

Prezidentské volby v USA

„Americký lid si zaslouží okamžitě dostat plná a kompletní fakta,“ řekla Clintonová novinářům. Dodala, že je přesvědčená o tom, že nová zjištění nepřinutí FBI změnit svůj červencový verdikt o tom, že jako ministryně zahraničí používáním soukromého e-mailu pro pracovní účely neporušila zákon.

Kauza se točí kolem pracovních e-mailů, které Clintonová ve funkci ministryně zahraničních věcí odeslala ze svého soukromého účtu. FBI už dříve našla na soukromém e-mailovém serveru, který využívala, tajné informace. Comey uvedl, že Clintonová se jako šéfka americké diplomacie chovala „extrémně neopatrně“, obvinění se však vyhla.

Oznámení FBI přišlo jen jedenáct dní před prezidentskými volbami. Clintonová nyní v průzkumech nad svým republikánským sokem Donaldem Trumpem vede, otevření citlivé kauzy jí však může ublížit.

Republikáni se v minulosti z případu snažili politicky co nejvíc vytěžit, aby ukázali Clintonovou jako dostatečně nevěrohodnou k tomu, aby byla s to zastávat prezidentský úřad.

Obnovené vyšetřování Clintonové uvítal její rival Donald Trump, podle něhož se jedná o šanci k nápravě „příšerné“ chyby, napsal The Washington Post. „Je to větší než Watergate!“ prohlásil Trump na adresu demokratické kandidátky. Clintonová se podle něj dopustila trestné činnosti, jíž ohrozila bezpečnost Spojených států.

„Zkorumpovanost Hillary Clintonové dosáhla rozměru, který jsme dosud neviděli,“ uvedl dále republikánský kandidát. „Nesmíme dovolit, aby se takové praktiky dostaly do Oválné pracovny,“ dodal Trump.

Šéf kampaně Hillary Clintonové je podle svých slov přesvědčen, že vyšetřování skončí jako posledně a FBI kandidátku na prezidentka ani nyní neobviní. „Ředitel FBI by měl okamžitě zveřejnit veškeré detaily ohledně toho, co nyní vyšetřuje. Je tím povinován americkému lidu,“ uvedl John Podesta.

Americké prezidentské volby 2016
Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Na krtka se rozhodl Němec použít dělobuchy, málem přišel o nohu a oko

S těžkými zraněním nohy a oka skončil zaměstnanec durynské obce Sulza na východě Německa, který se pustil do nerovného...

Azylové centrum u hranic s Českem, kde útočil Afghánec, uzavřou do konce týdne

Ubytovna pro žadatele o azyl v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic, kde v pondělí Afghánec pobodal...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Pěst ruského režimu se drolí. Policisté odcházejí do výslužby kvůli důchodu

Ruští policisté masově odcházejí ze služby. Obávají se nepříznivých důsledků zvýšení věku pro odchod do důchodu. Podle...

Najdete na iDNES.cz