Čínští křesťané (ilustrační foto).

Čínští křesťané (ilustrační foto). | foto: Reuters

Čínští komunisté ohrožují Jeruzalém východu. Křesťané brání kostely

  • 18
Ačkoliv je komunistická Čína domovem desítek milionů křesťanů, tamní věřící to mají těžké. Nyní úřady nařídily v provincii Če-ťiang zbourat desítky kostelů, údajně z bezpečnostních důvodů. Tamní křesťané si to však nenechali líbit.

Co soudruhy k rozhodnutí zbourat kostely v provincii Če-ťiangu vedlo, není jasné. Oponenti režimu nicméně věří, že místní aparátčíci se obávají rostoucího vlivu církve ve městě Wen-čou. To je centrem křesťanského regionu a někdy se mu říká "Jeruzalém východu".

Zprávy o kampani proti če-ťiangským křesťanům se objevily v médiích minulý týden, kdy se asi tisíc věřících shromáždilo v novém kostele San-ťiang ve Wen-čou. Snaží se zabránit demolici, která podle úřadů byla nutná z bezpečnostních důvodů. Kostel prý nesplňuje technické parametry.

Náboženští lídři reagovali peticí obviňující úředníky z hrubého zásahu do náboženských svobod. Ty sice ústava garantuje, ale prakticky je svoboda vyznání porušována. Komunisté ji vždy obejdou pomocí právních kliček do kolonky důvod demolice uvedou například  "ilegální zabrání půdy" či "ilegální stavba".

Čínští křesťané (ilustrační foto).

Součást čínské společnosti

Pod elektronickou petici se během 24 hodin podepsalo na tři sta duchovních.

"Vyzýváme vládu Če-ťiangu, aby okamžitě upustila od kampaně demolice křížů a kostelů. Křesťané jsou v Číně více než  tisíc let a křesťanství patří do čínské společnosti. Stávající vláda zasahuje do života věřících," prohlásil evangelický farář Čeng, dlouholetý kritik pokusů  komunistického vedení o kontrolu náboženského života.  "Máme obavy, že demolice postihne ještě více kostelů," dodal.

 "Proč tak najednou?" ptala se jedna z protestujících před kostelem San-ťiang, jíž citoval server deníku The Daily Telegraph. "Je mi jedno, co podnikne vláda, v protestu budu pokračovat dál," dodala žena odhodlaně.

I přes intenzivní jednání mezi obránci kostela a vedením města se nezdá, že by se oba tábory na něčem dohodly. Podle některých zpráv vedení města slíbilo, že kostel nezničí, ale členové sboru dál pokračují v protestech a odmítají kostel opustit.

Bojí se totiž, že San-ťiang zdaleka není jediný kostel a že demolice hrozí mnoha dalším. To potvrzuje i hongkongský deník The South China Morning Post, podle něhož byly nařízeny demolice i v dalších částech provincie Če-ťiang.  A jak tvrdí americká křesťanská právní organizace China Aid, ze střech několik kostelů už zmizely kříže.    

Autoři prý nestojí o vytvoření hnutí proti vládě, ale ve svém úsilí prý nehodlají přestat. "Doufáme, že tomu naše vláda porozumí a nebudeme za to kriminalizování," dodal farář Čeng.

Wen-čou.

Wen-čou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video