Čínský Rudy Giuliani tvrdě bojuje proti zkorumpovaným pohlavárům

  12:40aktualizováno  12:40
Jak vysoko míří Po Si-laj? spekuluje se nyní v Číně. Že vám toto jméno nic moc neříká? Už brzy bude. "Čínský Rudy Giuliani" si získal popularitu tvrdým bojem proti zkorumpovaným pohlavárům a na zasedání čínského parlamentu může pomýšlet na vysoké posty.

Čínský parlament bude od zítřka jednat mimo jiné o výměně generací v čele země v roce 2012 | foto: AP

Tento charizmatický čerstvý šedesátník se skvělým kádrovým profilem je novou vycházející hvězdou čínské politiky. Očekává se, že ostře sledované zasedání čínského parlamentu, jež začíná zítra, ho může katapultovat až do nejužších sfér čínského vedení, mezi ty nejvyvolenější z vyvolených.

A pokud Po Si-laj, jehož domácí média srovnávají s bývalým newyorským starostou Rudym Giulianim, neudělá chybu, což v poněkud tajemném a komplikovaném zákulisí čínské mocenské přetahované není vždy samozřejmé, může si klidně klást ještě smělejší cíle.

Očekává se totiž, že v roce 2012 převezme vládní zodpovědnost pátá generace vůdců, k níž náleží i Po.

Čínský parlament bude od zítřka jednat mimo jiné o výměně generací v čele země v roce 2012

Čínský parlament bude od zítřka jednat mimo jiné o výměně generací v čele země v roce 2012

Po Si-laj, stranický boss v Čchung-čchingu, bouřlivě rostoucí městské aglomeraci na řece Jang-c’, se vyšvihl na vlně popularity, kterou získal nekompromisním tažením proti korupci a místním zločineckým gangům, často propojeným s pohlaváry komunistické strany.

Navíc ze svých razií proti gangům dokázal až geniálně vytlouci mediální kapitál (například organizoval výstavy ze zabavených věcí). Oficiální stranický deník ho loni nazval mužem roku a v internetových diskusích o něm hovoří jako "o tom, s nímž se počítá".

Gangy a korupce. Pryč s tím

Jedno je zřejmé: mafiánské struktury o sobě v Číně znovu dávají pořádně vědět, a to přesto, že komunisté se už před mnoha lety chlubili, že "staré neřády" byly definitivně vykořeněny. Nyní jsou o to nebezpečnější, že mnohdy jsou navázány na vysoké místní papaláše, kteří jejich činnost kryjí.

Pro Čínu to znamená obrovské nebezpečí. Země se právem může chlubit obrovským pokrokem, dvouciferným hospodářským růstem a rostoucím respektem ve světě. Většina Číňanů si dnes žije nesrovnatelně lépe než kdykoli dříve.

Čínský parlament bude od zítřka jednat mimo jiné o výměně generací v čele země v roce 2012

Čínský parlament bude od zítřka jednat mimo jiné o výměně generací v čele země v roce 2012

Ale co je to platné, když důvěra v místní orgány je téměř nulová. Na místní úrovni to vře. A důvod? Právě korupce, paktování úředníků a stranických funkcionářů s mafiánskými bossy. A právě město Čchung-čching je v tomto oboru jakousi nechvalně proslulou "avantgardou".

A v této situaci se tam zjeví jakýsi Po Si-laj s ambiciózní kampaní. Na rozdíl od ostatních se nebojí "přidusit" ani ty nejtučnější ryby – bohaté podnikatele, soudce a mocné funkcionáře, kteří mají gangy pod palcem. Jeho tým zatkl tisíce lidí. Na lavici obžalovaných se ocitl dokonce zástupce policejního ředitele v Čchung-čchingu.

Dokázal zúročit popularitu a "dobrý rodokmen"

Tamní razie a soudní procesy vzbudily po celé Číně obrovskou pozornost. Po Si-laj, člen politbyra ústředního výboru čínských komunistů, se stal novým hrdinou. Nyní zřejmě doufá, že popularitu zúročí mocenským vzestupem.

Jistě, musel mít obrovskou důvěru vedení, už když akci před osmi měsíci spouštěl. Ostatně ve spletitých čínských mocenských strukturách není už dlouho žádným zelenáčem. Funkce stranického bosse v Čchung-čchingu se ujal před více než dvěma lety. Do té doby zastával úřad čínského ministra obchodu a předtím dělal guvernéra severovýchodní provincie Liao-ning.

Navíc podědil "dobrý rodokmen". Jeho otec Po I-po byl jedním ze zakladatelů komunistické strany. A má i skvělé kontakty. To se rovněž počítá.

S posíleným kreditem "pana Čistého" nyní vstupuje do boje o nejvyšší posty. Vyhráno Po Si-laj zdaleka nemá, právě jeho neobvyklá popularita může být mnohým konkurentům a je protežujícím mocenským klanům trnem v oku.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Za smrt na silnici pokutu. Čechovi v Irsku také zakázali sedm let řídit

Ilustrační snímek

Irský soud potrestal pokutou a zákazem řízení na sedm let českého řidiče, který v roce 2015 způsobil na severozápadě...

Láska z Černé díry. Česká astrofyzička v belgickém ústavu hlídá Slunce

Česká astrofyzička Lenka Zychová (na snímku z 20. února 2019) je odbornicí na...

Nebýt milostného vzplanutí, asi by se astrofyzička Lenka Zychová ucházela o práci jinde než v Belgii. Takto se jí však...

Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Craftovou. Ta nyní působí v Kanadě

Kelly Craftová, která je v současnosti americkou velvyslankyní v Kanadě....

Americký prezident Donald Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Kelly Craftovou, která je v současnosti americkou...

Najdete na iDNES.cz