Velký pochod míří na venkov. Čína chce vyslat studenty z měst na zkušenou

  13:32aktualizováno  13:32
Jako za kulturní revoluce: čínská komunistická strana znovu vysílá miliony studentů, aby povznesli venkov. Stejně jako kdysi jejich vůdce Si Ťin-pching. Podle některých analytiků se však kromě snahy pomoci odlehlým regionům může jednat i o pokus srazit hřebínek levicovým radikálům.

Čínští studenti teď nemluví o ničem jiném: děsí je nová partajní směrnice, podle níž vedení plánuje do roku 2022 přemístit miliony mladých z měst na venkov. Stát si od tohoto kroku slibuje pozvednutí úrovně zaostalých oblastí.

Fotogalerie

Na první pohled to může někomu připadat jako další ambiciózní iniciativa, která dobře souzní s důrazem vůdce Si Ťin-pchinga na vymýcení chudoby a napravení nevyváženého ekonomického růstu mezi městskými a venkovskými regiony.

Směrnice komunistické strany nicméně vzbudila okamžitou negativní odezvu zejména na sociálních sítích. Většina z těch, jichž by se mohla týkat, ji považuje za krok zpět. U mnoha rodičů a prarodičů cílové demografické skupiny pak nápad vyvolal bolestné vzpomínky na těžké doby kulturní revoluce.

Také tehdy – před půlstoletím – poslal tehdejší Velký kormidelník Mao Ce-tung miliony mladých na převýchovu na venkov. Mnozí z nich se s traumatickými zážitky vyrovnávají dodnes.

Hnutí mladých komunistů, které je podřízené straně, nedávno uvedlo, že během následujících tří let pošle do zemědělských oblastí přes deset milionů studentů. Ti mají šířit osvětu a pomáhat se zaváděním moderních technologií.

„Potřebujeme mladé lidi, aby se na venkově postarali o rozvoj,“ citoval britský list Guardian Čang Lin-pina, okresního funkcionáře z provincie Chu-nan. Prioritu mají mít nejzanedbanější oblasti postižené extrémní chudobou.

„Dobrovolně a s úsměvem“

Zatím není jasné, jakým způsobem úřady studenty k přesunu přinutí. Oficiálně má být samozřejmě „dobrovolný“. Dá se však očekávat, že vzdor bude minimální – ostatně v době, kdy se pro každého Číňana zavádí speciální bodový systém, jehož „skóre“ rozhodne o budoucí kariéře dotyčného, si něco takového dovolí jen málokdo.

Strana poručila

Také vůdce Si byl před lety poslán na venkov

V roce 1969 poslala strana na převýchovu na venkov také patnáctiletého Si Ťin-pchinga. Spolu s miliony dalších studentů. Strávil sedm let v zapadlé vísce Ling-ťia-che v provincii Šan-si. Žil ve sprašové jeskyni, snášel bleší štípance, nosil hnůj a opravoval cesty. Si po boku prostých vesničanů „zázračně prozřel“, praví oficiální mytologie. Tehdy se prý také definitivně rozhodl, že svůj další život spojí s komunistickou stranou. Dotáhl to nejvýš, kam mohl. (kro)

Není také stále jasné, jak dlouho budou mladí muset na venkově setrvat. Mluví se přinejmenším o prázdninách, přičemž snaha je, aby tam co největší počet z nich nakonec zapustil kořeny a zůstal natrvalo. A třeba i zahájil vlastní podnikání.

Těm, na které ruka funkcionáře ukáže, tedy nezbývá než začít balit. Mobilizace už začala. Podle dosavadních ohlasů však vidina času stráveného na venkově městskou mládež nijak nenadchla. „Tak už to tady máme zase?“ napsal na sociální síť Weibo jeden z uživatelů. „Naše země to už zažila před desítkami let,“ dodal s odkazem na Maovy masové kampaně.

Bič na levicové buřiče?

Ty začaly pod heslem „Vzhůru do hor a dolů na venkov“ v 60. letech minulého století a pokračovaly prakticky po celé desetiletí trvající období chaotické kulturní revoluce. Miliony mladých zamířily „dobrovolně“ do tvrdých podmínek v odlehlých koutech země, které je měly zocelit a „převychovat“, zvláště pokud pocházely z politicky nespolehlivých rodin. 

Velký bratr vidí, když jdete na červenou. Sledování v Číně neuniknete

Jedním z nich byl i současný vládce Si Ťin-pching. V jeho případě zřejmě záměr „přiblížit se lidu“ nakonec padl na úrodnou půdu. A to je možná i jeden z důvodů, proč prý nyní osobně prosazuje, aby si ony drsné zážitky dnešní mladí městští Číňané zopakovali. Byť za poněkud přijatelnějších podmínek.

Hlavním motivem je prý rozvoj venkova. Nejspíš tomu tak bude. Podle některých analytiků se však může zároveň jednat i o pokus srazit hřebínek levicovým radikálům. Někteří, zejména studenti prestižních univerzit, totiž v poslední době kritizují čínské vedení, že mu jde jen o moc a málo se stará o práva pracujících, a to podvrací vzývanou společenskou stabilitu. 

Možná si partajníci řekli, že místo do vězení je elegantnější poslat buřiče dřít na venkov. Však oni vychladnou!

Témata: student, revoluce, Čína

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Le Penová triumfovala v eurovolbách. Strana prezidenta Macrona je druhá

Krajně pravicové Národní sdružení Marine Le Penové vyhrálo volby do Evropského...

Protiunijní Národní sdružení Marine Le Penové podle konečných výsledků vyhrálo volby do Evropského parlamentu ve...

Největší park v Paříži. Okolí Eiffelovky se dočká revitalizace

Eiffelova věž – dominanta Paříže

V Paříži má kolem Eiffelovy věže vzniknout největší park ve městě. Plán přitom počítá s razantním rozšířením pěších zón...

Trump byl prvním hostem nového japonského císaře, pak sledoval zápas sumó

Prezident USA Donald Trump při setkání s novým japonským císařem Naruhito. (27....

Nový japonský císař Naruhito v pondělí ve svém paláci v Tokiu přijal amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten se tak...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz