Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čínští židé bojují o svou víru, vláda nemilosrdně maže jejich historii

  17:28
Židovská komunita z čínského města Kchaj-feng se obává, že vláda zcela vymaže její historii. Přestože čítá jen tisícovku členů, stala se trnem v oku čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, jenž hodlá tažení proti nedovoleným náboženstvím, k nimž patří i judaismus, dovést do zdárného konce. „Chtějí zajistit, aby příští generace neměla žádnou židovskou identitu,“ říkají místní.

Dům na místě, kde dříve stávala v Kchaj-fengu synagoga. Z místa musela v posledních letech zmizet cedule, která synagogu připomínala i další označení. (11. září 2013) | foto: SodabottleProfimedia.cz

Amir letos u příležitosti svátku chanuka zapaloval osm po sobě jdoucích dnů svíce, jako mnoho Židů po celém světě. On to však dělal v tajnosti kvůli obavám, že k němu mohou vtrhnout policisté, kteří prosazují zákaz judaismu a místní židovskou komunitu během svátků hojně perzekuují.

„Pokaždé, když něco slavíme, máme strach,“ říká Amir. „Ať děláme cokoliv náboženského, pokaždé jsme velmi opatrní, abychom se ujistili, že se o tom úředníci nedozví,“ líčí. Úředníci si podle Amira zvou věřící opakovaně k výslechům, kde na ně tlačí, aby se judaismu nadobro zřekli. 

Čína pod taktovkou prezidenta Si Ťin-pchinga v roce 2015 zahájila kampaň proti cizímu vlivu a neschváleným náboženstvím, v rámci které nařídila bourání mnoha mešit i kostelů, odstranění křížů nebo zadržení více než jednoho milionu Ujgurů v reedukačních táborech v provincii Sin-ťiang.

Kromě křesťanů a muslimů se vláda zaměřila také na malou komunitu židů, jejichž předkové, kteří přišli po Hedvábné stezce z Persie, se před více než tisíciletím usadili v Kchaj-fengu v provincii Che-nan. K židovskému původu se ve městě hlásí asi tisíc obyvatel, judaismus praktikuje pouze sto z nich.

S ohledem na velikost čínské populace je to nepatrné množství. Dokonce i na svém vrcholu v patnáctém století měla komunita pouze pět tisíc členů. Fakt, že se komunistická strana zaměřila na tak malou skupinu věřících, je důkazem, jak je ve svém tažení proti náboženstvím odhodlaná.

Židé si víru uchovali po staletí, než přišel Si

„Je to vládní politika. Čína nás nechce uznávat jako Židy,“ popsal The Telegraphu muž, jenž sní o emigraci do Izraele. „Jejich cílem je zajistit, aby příští generace neměla žádnou židovskou identitu,“ říká s tím, že doma své dítě učí vše, co o judaismu ví, stejně jako to dělali jeho předci.

Takto židovské dědictví přežilo v Kchaj-fengu celé dynastie, řadu válek, přírodních katastrof i kulturní revoluci, během níž tu mnozí zničili jakoukoliv zmínku o svém židovském původu. Předávání znalostí z generace na generaci pomohlo místním židům zvládnout více než 150 let bez rabína.

„Bojují za udržení své historie naživu, přestože prosazování jejich přání spojit se se svým židovským dědictvím je v rozporu s oficiálním vládním postojem k nepovoleným náboženstvím,“ říká Anson Laytner, rabín a prezident Čínsko-judaistického institutu, jenž sídlí v USA.

Vláda ničí veškerou historii místních židů

Čína oficiálně uznává pět náboženství – buddhismus, taoismus, islám, protestantismus a katolicismus, ale také jejich stoupenci čelí regulacím a represím. U židů v Kchaj-fengu se vláda podle expertů nejvíce obává možnosti, že komunita začne navazovat vztahy s židovstvem v zahraničí.

Od holokaustu uběhlo příliš mnoho času, říká expert o vzestupu antisemitismu

„Pokud jde o čísla, jsou zanedbatelní, ale z hlediska potenciální pozornosti je to  mnohem větší,“ říká expert na židovskou komunitu v Číně Noam Urbach, jenž působí na Bar-Ilanově univerzitě v Izraeli.

Čínská vláda mimo jiné nechala z místa, na kterém v Kchaj-fengu židé ve dvanáctém století vybudovali synagogu, odstranit pamětní desku. Zmizela také studna, která byla poslední dochovanou částí svatostánku. Úředníci nechali místo zalít betonem.

Z města nechali rovněž odstranit ukazatele v hebrejštině. Skončit muselo také několik škol vyučujících hebrejštinu a judaismus, které založili židé přijíždějící do Kchaj-fengu ze zahraničí. Z místních muzeí rovněž zmizela řada exponátů, která dokumentovala historii židů ve městě.

K posledním zbývajícím stopám židovské přítomnosti ve městě patří dva náhrobky s Davidovou hvězdou a epitafy v čínštině a hebrejštině. Také to ale podle místních židů v brzké době zmizí. Přesto však zůstávají i nadále odhodlání udržet svou víru při životě tváří v tvář utlačování.

Protižidovských útoků byl loni v Česku dvojnásobek. Ale jen na internetu

„Zásah je tak intenzivní, že se obyvatelé Kchaj-fengu bojí večeřet společně na veřejnosti,“ říká jeden z místních židů, jenž chtěl zůstat v anonymitě. „Je to malé místo. Manažeři vědí, že jsme židé a ohlásí nás úřadům,“ líčí.

Jednou týdně se přesto místní židé tajně schází k oslavě šabatu – dne odpočinku. Mnoho z nich nejí vepřové maso, jíst zcela košer je tu ale riskantní a nákladné. 

Protože se židé nedostanou k textům judaismu, nakoupili alespoň Bible a čtou ze Starého zákona, víceméně shodného s Tórou. 

Číňanům je antisemitismus cizí

Podle Laytnera není utlačování židů v Kchaj-fengu specificky antisemitské. Takové smýšlení totiž není v Číně obvyklé. Země zachránila tisíce evropských židů prchajících před nacismem a řada Číňanů dnes pohlíží na toto etnikum příznivě.

Antisemitismus v Evropě je neúnosný, mladí židé chtějí houfně emigrovat

„Ve skutečnosti tu historie hraje v jejich prospěch, protože s Židy se po celém světě zacházelo jako s odpadky, ale Číňané je přijali,“ říká Moshe Yehuda Bernstein ze Západoaustralské univerzity.

„Je to něco, na co mohou být Číňané hrdí, ale při snaze o vymazání neoficiálních náboženství odstranili všechny historické důkazy o židovské přítomnosti v Kchaj-fengu. Je to absurdní,“ dodává Bernstein. Čína jakékoliv utlačování židů tvrdošíjně popírá.

Židé z Kchaj-fengu doufají, že je podpoří Izrael, přestože podle izraelského práva návratu nejsou považováni za židy, protože judaismus tu nebyl důsledně předáván mateřskou linií. Laytner nicméně pochybuje, že židovský stát ohrozí čínsko-izraelské vztahy „kvůli několika tisícům lidí“. K otázce židů z Kchaj-fengu se Izrael opakovaně odmítl vyjádřit. 

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Policie zadržela mladíka, který v tachovské škole vyhrožoval nožem

23. dubna 2024  15:03

Policisté zadrželi ve škole v Tachově mladého muže, který nožem vyhrožoval dvěma lidem. Při...

Ředitelem Vojenského zpravodajství by mohl být Bartovský, nahradí Berouna

23. dubna 2024  13:28,  aktualizováno  14:59

Novým ředitelem Vojenského zpravodajství (VZ) by mohl být Petr Bartovský. Kandidáta dnes na...

Nevěřte lžím a pomluvám, obhajuje Babiš neúčast na jednání o důchodech

23. dubna 2024  14:49,  aktualizováno  14:58

Poslanec a šéf ANO Andrej Babiš na svém účtu na sociální síti X zveřejnil video, ve kterém...

Ferimu za mřížemi nebezpečí nehrozí, jako právník bude populární, míní bývalý vězeň

23. dubna 2024  14:58

V pondělí odvolací soud potvrdil tříletý trest pro Dominika Feriho. Exposlance uznal vinným v...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...