Skupina CEFC je největším čínským investorem v Česku. To si také vybrala jako sídlo svých evropských aktivit. Předseda představenstva CEFC Jie Ťien-ming nedávno vedení skupiny opustil, neboť jej čínské úřady vyšetřují pro podezření z hospodářské kriminality. Údajně zkorumpoval někdejšího nejvýše postaveného komunistu v provincii Kan-su Wang San-jüna.
Zeman Jie Ťien-minga jmenoval v roce 2015 svým zvláštním ekonomickým poradcem. Zůstane jím, dokud nebude odsouzen, zopakoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Výbor China Energy Fund Committee je označován za nadaci CEFC China Energy, která ho financovala. Ho byl generálním tajemníkem výboru, připomněl hongkongský list South China Morning Post (SCMP).
Předsednickou funkci ve výboru zastával Jie Ťien-ming, uvedl SCMP v jiném článku. Po zatčení Hoa se konglomerát CEFC od neziskového výboru distancoval s tím, že není zapojen do žádných obchodním aktivit skupiny.
Ho podle amerického ministerstva spravedlnosti nabízel čadskému prezidentovi Idrissu Débymu úplatky výměnou za licence v ropném průmyslu.
Peníze prý posílal s cílem získat lukrativní zakázky také ugandskému ministrovi zahraničí Samu Kutesaovi a ugandskému prezidentovi Yowerimu Musevenimu.
Soud v New Yorku má k dispozici Hoovy emaily. Jeden odhaluje zprávu, jejímž adresátem byl „předseda Jie“ a v níž Ho informuje o svém setkání s Débym, které se uskutečnilo 11. listopadu 2014 v čadské metropoli. Z emailu vyplývá, že Hoa do Čadu doprovázel výkonný ředitel CEFC China Energy Cang Ťien-ťün, poznamenal SCMP.
Prokuratura předložila soudu 32stránkový dokument, ve kterém popisuje, jak Ho dojednával přes nejmenovaného prostředníka obchody se zbraněmi. Vedle prodeje vojenského materiálu do Libye a Kataru nabízel i dodávky do Jižního Súdánu, kterým již roky zmítá občanská válka.
Nezákonný prodej zbraní do Libye a Kataru se podle prokuratury odehrál v roce 2015, napsal SCMP.
Souzený Číňan se chlubil obchody v Česku
Prokuratura kvůli prodeji, který se uskutečnil mimo americké území, nevznesla vůči Hoovi obvinění. Informace chce ale obžaloba využít jako důkaz při mapování Hoových aktivit, které v zájmu CEFC China Energy vyvíjel v Africe, Asii i na Blízkém východě.
Korupční proces s Hoem začne v listopadu. Na 23. října je naplánováno závěrečné předprocesní řízení. Během něj soudce mimo jiné zváží Hoovu žádost o propuštění na kauci a také přípustnost důkazního materiálu.
Americká žaloba cituje Hoovu korespondenci určenou Kutesaově manželce, v níž se chlubí obchody, které CEFC China Energy uzavřela v Česku. Zmiňuje nákup historických budov, fotbalového týmu, pivovarnické skupiny či kontrakt na stavbu jaderné elektrárny.
Ho před vstupem do China Energy Fund Committee zastával řadu vysokých funkcí v hongkongské samosprávě včetně postu ministra vnitra. Spojené státy jej zatkly loni v listopadu.