Další skandál přátel z Číny. Tajemník CEFC uplácel a kupčil se zbraněmi

  18:58aktualizováno  18:58
Nejen úplatky africkým politikům, ale i nelegální prodeje zbraní do Libye a Kataru. Tak americká prokuratura popisuje činnost tajemníka výboru China Energy Fund Committee Patricka Ho Čch'-pchinga, jenž čeká v USA na soud. Předsedou výboru byl šéf firmy CEFC China Energy Jie Ťien-ming, který i přes své vyšetřování zůstává poradcem českého prezidenta Miloše Zemana.

Miloš Zeman představil čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi svého poradce Jie Ťien-minga (vlevo). (4. září 2015) | foto: Lucie MikoláškováČTK

Skupina CEFC je největším čínským investorem v Česku. To si také vybrala jako sídlo svých evropských aktivit. Předseda představenstva CEFC Jie Ťien-ming nedávno vedení skupiny opustil, neboť jej čínské úřady vyšetřují pro podezření z hospodářské kriminality. Údajně zkorumpoval někdejšího nejvýše postaveného komunistu v provincii Kan-su Wang San-jüna

Zeman Jie Ťien-minga jmenoval v roce 2015 svým zvláštním ekonomickým poradcem. Zůstane jím, dokud nebude odsouzen, zopakoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. 

Výbor China Energy Fund Committee je označován za nadaci CEFC China Energy, která ho financovala. Ho byl generálním tajemníkem výboru, připomněl hongkongský list South China Morning Post (SCMP).  

Předsednickou funkci ve výboru zastával Jie Ťien-ming, uvedl SCMP v jiném článku. Po zatčení Hoa se konglomerát CEFC od neziskového výboru distancoval s tím, že není zapojen do žádných obchodním aktivit skupiny. 

Fotogalerie

Ho podle amerického ministerstva spravedlnosti nabízel čadskému prezidentovi Idrissu Débymu úplatky výměnou za licence v ropném průmyslu. 

Peníze prý posílal s cílem získat lukrativní zakázky také ugandskému ministrovi zahraničí Samu Kutesaovi a ugandskému prezidentovi Yowerimu Musevenimu.

Soud v New Yorku má k dispozici Hoovy emaily. Jeden odhaluje zprávu, jejímž adresátem byl „předseda Jie“ a v níž Ho informuje o svém setkání s Débym, které se uskutečnilo 11. listopadu 2014 v čadské metropoli. Z emailu vyplývá, že Hoa do Čadu doprovázel výkonný ředitel CEFC China Energy Cang Ťien-ťün, poznamenal SCMP

Prokuratura předložila soudu 32stránkový dokument, ve kterém popisuje, jak Ho dojednával přes nejmenovaného prostředníka obchody se zbraněmi. Vedle prodeje vojenského materiálu do Libye a Kataru nabízel i dodávky do Jižního Súdánu, kterým již roky zmítá občanská válka. 

Nezákonný prodej zbraní do Libye a Kataru se podle prokuratury odehrál v roce 2015, napsal SCMP.  

Souzený Číňan se chlubil obchody v Česku

Prokuratura kvůli prodeji, který se uskutečnil mimo americké území, nevznesla vůči Hoovi obvinění. Informace chce ale obžaloba využít jako důkaz při mapování Hoových aktivit, které v zájmu CEFC China Energy vyvíjel v Africe, Asii i na Blízkém východě. 

Majetek CEFC v Česku

Majetek CEFC v Česku

Korupční proces s Hoem začne v listopadu. Na 23. října je naplánováno závěrečné předprocesní řízení. Během něj soudce mimo jiné zváží Hoovu žádost o propuštění na kauci a také přípustnost důkazního materiálu.

Americká žaloba cituje Hoovu korespondenci určenou Kutesaově manželce, v níž se chlubí obchody, které CEFC China Energy uzavřela v Česku. Zmiňuje nákup historických budov, fotbalového týmu, pivovarnické skupiny či kontrakt na stavbu jaderné elektrárny. 

Ho před vstupem do China Energy Fund Committee zastával řadu vysokých funkcí v hongkongské samosprávě včetně postu ministra vnitra. Spojené státy jej zatkly loni v listopadu. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Turistický ráj, který se změnil v uprchlické peklo. Samos praská ve švech

Uprchlický tábor na řeckém ostrově Samos (25. března 2019)

Turisté se vyhýbají řeckému ostrovu Samos, na kterém se nachází neblaze proslulý uprchlický tábor. V nedostačujících...

Další z rubriky

Žadatelka o řidičský průkaz přejela komisaře. Ten svým zraněním podlehl

Ilustrační snímek

Starší žena v Polsku v průběhu skládání zkoušky na řidičské oprávnění ve městě Rybnik srazila zkušebního komisaře,...

V Afghánistánu padli dva američtí vojáci. Letos jich zemřelo už šest

Americký voják při střelbě z karabiny IIC (Improved Individual Carbine) firmy...

V Afghánistánu padli dva američtí vojáci z mise Severoatlantické aliance. Oznámilo to velitelství mise bez dalších...

Evropský soud odmítl nařídit Itálii, aby vylodila migranty. Nejsou v nouzi

Migranti se přemísťují z lodi Sea Watch 3 německé nevládní organizace do...

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku odmítl nařídit Itálii, aby nechala ve svém přístavu vystoupit 42 afrických...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz