Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pacifik přestává být americkým hřištěm, největší námořnictvo už má Čína

  9:18
Čínské námořní zbrojení postupně mění poměr sil v Tichém oceánu v neprospěch Washingtonu a jeho spojenců. Peking tak má stále lepší předpoklady prosadit své nároky v Jihočínském moři i vůči Tchaj-wanu. Geopolitické a vojenské kalkuly jsou také jedním z důvodů čínského pronikání na africké pobřeží a do přístavů v Evropě, míní západní odborníci.
Čína začala testovat na moři první letadlovou loď, kterou sama navrhla a...

Čína začala testovat na moři první letadlovou loď, kterou sama navrhla a postavila. (13. květen 2018) | foto: AP

„Ač zaostává v projekci palebné síly v celosvětovém měřítku, (Čína) může nyní zpochybnit americkou vojenskou nadvládu v místech, na kterých jí nejvíc záleží: ve vodách kolem Tchaj-wanu a ve sporném Jihočínském moři,“ napsal v analýze list The New York Times.

Podle něj se rostoucí část Tichého oceánu znovu stává oblastí soupeření. Od 2. světové války přitom USA neměly v Pacifiku vyzyvatele.

„Čína je nyní schopna ovládat Jihočínské moře ve všech scénářích vyjma války se Spojenými státy,“ uvedl admirál Philip S. Davidson, který vede Indicko-tichomořské velitelství USA. „Neexistuje záruka, že Spojené státy vyhrají budoucí konflikt s Čínou,“ dodal.

„Američané to vidí jako konkurenci, (ale) Čína prostě chrání svá práva a zájmy v Pacifiku,“ oponuje analytik Li Ťie z Čínského námořního výzkumného ústavu v Pekingu. 

Loni se čínské námořnictvo stalo největším na světě. Zahrnovalo 317 válečných lodí a ponorek v aktivní službě, oproti 283 na straně USA. Americká flotila zůstává na vyšší úrovni z hlediska kvality, zároveň je ale rozptýlenější.

Kromě USA soupeří Čína i s Indií a Japonskem, s nímž se pře o ostrůvky Senkaku ve Východočínském moři. 

Stezka nebo smyčka?

Symbolem čínského zbrojení jsou letadlové lodě. Svou první Peking koupil od Ukrajiny, druhou si již sám postavil (svou chloubu ale zatím nepojmenoval). Nyní v přístavu u Šanghaje vyrábí třetí. 

Obavy vyvolávají i protilodní balistické rakety doplněné o zdokonalovanou síť radarů a satelitů (pomocí raket dokáže Čína ze svého pobřeží vytvořit „no-go“ zónu do vzdálenosti až 4000 km). 

Čína si nárokuje Američany podporovaný Tchaj-wan a většinu Jihočínského moře. Přes něj vedou důležité dopravní trasy a na jeho dně se pravděpodobně nachází zásoby ropy. O části moře se hlásí i Vietnam, Filipíny a další státy. 

Nároky Číny na pobřežní oblasti v jihočínském moři

Loni Peking v Džibutsku otevřel svou první zámořskou armádní základnu. Malá, ale strategicky položená východoafrická země u Rudého moře hostí i vojáky USA, Francie a Japonska (těm americkým prý Číňané svítí do očí). 

„Brzy budou například schopni poslat flotilu lodí do Afriky… k ochraně čínských aktiv,“ řekl o Číňanech Vasilij Kašin z Ruské akademie věd v Moskvě.

Na konci loňského roku Čína převzala strategický přístav v Hambantotě na Srí Lance. Čínské státní firmy mají pod kontrolou i přístavy v Belgii, Řecku, Itálii a Španělsku (Číňané drží největší řecký přístav Pireus, jenž je branou do Asie, východní Evropy a severní Afriky). 

Peking nákupy prezentuje jako obchodní záležitosti spojené s budováním takzvané Nové hedvábné stezky. Mnoho zejména západních odborníků ale upozorňuje, že tato strategie sleduje i geopolitické a potenciálně též vojenské cíle. 

„Nová hedvábná stezka (…) je projevem nové, vysoce sebevědomé zahraniční a bezpečnostní politiky, která je zaměřena na získání globální hegemonie,“ napsal rakouský expert Werner Fasslabend.

13. května 2018

Autor:
  • Nejčtenější

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

Sledujeme online

Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech dnech. Vítr může mít od pátečního večera v nárazech až 90 kilometrů v hodině, na horách i více. Na...

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje

Sledujeme online

Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí. Opava evakuuje tisíce lidí, blíží se stoletá povodeň. V pohotovosti je armáda....

14. září 2024  7:45,  aktualizováno  15.9 2:20

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle. Největší srážkové úhrny čekají v oblasti Jeseníků, kde během této doby naprší až přes 300 milimetrů....

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100 milimetrů. V exponovaných lokalitách jako je například návětří Jeseníků pak jeden z modelů ukazuje až...

10. září 2024  12:11

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002

V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při katastrofálních povodních v roce 1997. Tehdy za jediný den napršelo na Lysé hoře 234 mm srážek.

11. září 2024  14:58,  aktualizováno  16:12

Přetekla nádrž v jižních Čechách. Ve Slezsku musí lidé pryč z centra Těšína

Husinecká vodní nádrž v jižních Čechách kolem půl čtvrté v noci přetekla. Z přehrady bylo možné upouštět dvacet kubíků za sekundu, přítok před přetečením byl kolem sedmačtyřiceti kubíků. Problémy...

15. září 2024  3:31,  aktualizováno  5:16

AUDIO: Kdy je třeba se evakuovat? Pokyn k odchodu oznámí siréna

Přibývá lidí, kteří museli kvůli povodním opustit své domovy. Že je čas k evakuaci, oznamují také sirény. Jejich tón je ale jiný než při pravidelné zkoušce. Poslechněte si, jak takový signál zní a...

15. září 2024  4:32

Hrázný zažil už šestkrát přetékající Husinec. Povodně se podle něj vždy liší

Husinecká přehrada v jižních Čechách přetekla, hrázný Bedřich Křivánek ji kontroloval už několikátou noc v kuse. Přetok zde zažívá pošesté. „Od roku 2001 je to moje první, druhá, třetí, čtvrtá,...

15. září 2024  3:49

Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje

Sledujeme online

Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí. Opava evakuuje tisíce lidí, blíží se stoletá povodeň. V pohotovosti je armáda....

14. září 2024  7:45,  aktualizováno  15.9 2:20

Vůně podzimu, vůně Jeřabiny: Vyhrajte kosmetický balíček od Manufaktury
Vůně podzimu, vůně Jeřabiny: Vyhrajte kosmetický balíček od Manufaktury

Manufaktura přináší podzimní limitovanou kolekci kosmetiky a doplňků Jeřabina, kterou si jistě zamilujete. Zapojte se do soutěže ještě dnes a jeden...

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Schwarzenegger se v Praze proháněl na kole. Vyfotil se také s „Klukem s kamením“

Legendární herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger (77) je v Praze. O víkendu si užíval kávu na...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...

Půllitr už mnohde není standard. Hospodští kouzlí s mírami a štvou hosty

Pivní kultura je v Česku zakořeněná po staletí a její součástí je odjakživa čepování do půllitru nebo třetinky. V...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...