Čou je přesvědčen, že Čína má dostatečně početné jednotky a vojenskou sílu, aby přispěla k mezinárodnímu poválečnému úsilí. Připomněl, že v devadesátých letech byla mezi pěti stálými členy Rady bezpečnosti OSN, kteří dali Ukrajině bezpečnostní záruky za to, že se vzdala jaderných zbraní.
„Bez kolektivních bezpečnostních záruk se Ukrajina nebude cítit v klidu. Co když Rusko kdykoli znovu zaútočí?“ naznačil bývalý ředitel Centra pro bezpečnostní spolupráci v Úřadu pro mezinárodní vojenskou spolupráci čínského ministerstva obrany, který nyní působí jako analytik Centra pro mezinárodní bezpečnost a strategii na pekingské Univerzitě Čching-chua.
„Pokud však budou mírové operace prováděny společně s evropskými zeměmi, Rusko by to mohlo vnímat jako další formu přítomnosti NATO, nebo ne?“ dodal podle portálu South China Morning Post na okraj Mnichovské bezpečnostní konference.
Státy NATO mluví o vyslání vojáků na Ukrajinu. K Británii se přidaly další |
Týdeník The Economist s odvoláním na své zdroje tvrdí, že americký viceprezident J. D. Vance řekl evropských lídrům, že čistě evropské síly by byly při odrazování Ruska od útoku méně účinné. Američané by proto chtěli, aby mír na Ukrajině udržovaly i neevropské země, jako je Brazílie či Čína.
Prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem chystá mírové rozhovory, Evropu šokovalo. Její představitelé se bojí, že šéf Bílého domu hodlá uzavřít novodobou „Mnichovskou dohodu“ bez zapojení Evropy a ohledu na její zájmy. Též očekávají, že USA budou po Evropě chtít, aby její síly zajistily ochranu Ukrajině a poskytly jí vojenskou pomoc.
Čínský ministr zahraničí Wang I na Mnichovské bezpečnostní konferenci zdůraznil, že Peking chce, aby se na mírových rozhovorech podílely všechny zúčastněné strany. Řekl, že podporuje účast Evropy při jednáních. Čína je podle něj připravená posílit svou strategickou komunikaci s EU a přinést do světa více stability.
Jednat s Evropou nemá smysl, chce válku, řekl Lavrov. Vyloučil územní ústupky |
„Vzhledem k tomu, že se válka odehrává na evropské půdě, je tím spíše nutné, aby Evropa hrála svou roli ve prospěch míru, aby společně adresovala základní příčiny krize, našla vyvážený, efektivní a udržitelný bezpečnostní rámec a dosáhla dlouhodobého míru a stability v Evropě,“ prohlásil čínský ministr.
South China Morning Post uvádí, že podle lidí, kteří se setkali s čínskou delegací v Mnichově, došlo k výraznému posunu v čínské rétorice vůči Ukrajině, což interpretují jako uznání, že se věci mění.
Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tvPortál dodává, že Kyjev údajně žádal Evropany, aby přestali házet Čínu do jednoho pytle s Íránem a Severní Koreou, pokud jde o podporu Ruska. Po šéfce diplomacie EU Kaje Kallasové a předsedovi Evropské rady Antóniu Costovi též při jejich prosincové návštěvě chtěli, aby přestali mluvit o továrně na drony v Číně, která údajně dodává Rusku vojenský materiál.
Ukrajina se podle portálu takto připravuje na možnost, že Čína se více zapojí do mírových jednání. „Změní to pravidla hry pro Evropu, USA a Čínu,“ je například přesvědčen bývalý ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin.
EU nemůže rozhodovat o vysílání vojáků na Ukrajinu, kritizuje Fico summit v Paříži![]() |
„Bude to vůbec poprvé, kdy Čína začne tvůrčím způsobem a vážně hovořit o evropské bezpečnostní architektuře, o případné čínské roli při jejím udržování,“ řekl Klimkin, podle něhož Čína bude hrát v OSN „zásadní roli“ při zajišťování podpory nezápadních zemí pro jakékoli rezoluce o ukončení války.
Peking oficiálně zaujímá k ukrajinskému konfliktu neutrální stanovisko a uvádí, že respektuje ukrajinskou územní celistvost. Nicméně s Ruskem Čínu pojí přátelské vztahy a Západ ji podezřívá, že pomáhá Moskvě obcházet západní sankce, čínská média též přebírají ruskou propagandu. Sami čínští činitelé připustili, že válka vedla k ochlazení vztahů mezi Evropou a Čínou.
Ředitel Centra pro současnou Čínu a svět na Hongkongské univerzitě Li Čcheng se domnívá, že zájmy Číny se od zájmů Trumpovy administrativy zásadně neliší, válka podle něj není v zájmu Pekingu. „Bez války na Ukrajině by byly vztahy Číny s Evropou pravděpodobně mnohem, mnohem lepší,“ podotýká Li. „Takže až válka konečně skončí, Čína by mohla přinejmenším zlepšit vztahy s některými evropskými zeměmi,“ míní.