Nové zákony schválené poslanci západočínské provincie zakazují také čistě náboženské svatby, úmyslné ničení úředních listin, neposílání dětí do státních škol a nedodržování pravidel plánovaného rodičovství. Podobná omezení platila v Sin-ťiangu již dříve, nyní ale za jejich překročení hrozí právní postihy.
Nová pravidla se týkají i zaměstnanců na veřejných místech, jako jsou například letiště či nádraží, kteří do nich nesmějí umožnit vstup lidem, kteří jsou zcela zahalení. Zároveň je musejí nahlásit na policii.
Organizace na ochranu lidských práv ovšem upozorňují, že restrikce mohou naopak posílit sklony k radikalizaci uvnitř utlačované ujgurské menšiny. Ta si dlouhodobě stěžuje na omezování své víry a kultury a na rozpínavost čínského etnika Chanů.
Povinné vzorky DNA i GPS lokátory
Střety mezi Chany (Číňany) a Ujgury si v Sin-ťiangu vyžádaly v posledních letech stovky obětí. Čínské úřady z většiny násilností obviňují ujgurské separatisty, které označují za teroristy. Navíc podle nich šíří radikální islám i do čínského vnitrozemí.
UjgurovéUjgurové jsou etnicky turkičtí muslimové. Sami uvádějí, že mají lingvisticky, kulturně i etnicky blíž k obyvatelům Střední Asie než k čínským Chanům. Podle BBC Ujgurové představují asi 45 procent obyvatelstva západočínské provincie Sin-ťiang, 40 procent obyvatelstva tvoří Chanové. Celkově v provincii žije asi 10 milionů muslimů. |
„Bylo by pošetilé popírat, že Čína má problém s teroristy. Ale myslím, že komunistická strana zveličuje hrozbu radikálního islámu a zesiluje snahu asimilovat Ujgury do čínského národního státu,“ uvedl profesor James Leibold z australské Le Trobe University pro stanici CNN.
Čínské úřady už v oblasti zavedly řadu omezujících opatření. Loni například nařídily obyvatelům Sin-ťiangu, že musí poskytnout vzorky DNA, chtějí-li odcestovat do ciziny. Krátce poté museli všichni odevzdat cestovní pasy k „roční kontrole“. Veškerá vozidla v provincii navíc musejí být povinně vybavena GPS lokátory.
Odlehlá ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang je bohatá na ropu a zemní plyn. Peking tvrdí, že do ní investoval miliony a že jedná se všemi etnickými skupinami stejně.