Koronavirus
Sledovat další díly na iDNES.tv„Cítím kolem sebe paniku i přesto, že od trhu žiju docela daleko. Neznámý původ viru to činí ještě děsivějším. Nemůžeme vyloučit možnost, že nákaza v Pekingu vypukne ve velkém,“ říká pro server The Straits Times šestadvacetiletá analytička Cathy Liu.
Mluví o tržišti Sin-fa-ti v pekingské oblasti Feng-tchaj, kde se minulý týden poprvé po 55 dnech objevily nové, lokálně šířené případy koronaviru.
Úřady v pondělí oznámily 49 nových potvrzených případů nákazy, přičemž 36 z nich se váže právě k Sin-fa-ti.
Testy přímo na tržišti virus odhalily na prkénku místního prodejce lososů. Expert z pekingského Centra pro prevenci a kontrolu nemocí Jang Pcheng ovšem tvrdí, že analýza genomu viru objeveného na tržišti ukázala, že jde o kmen pocházející z Evropy. Cituje jej pročínské médium Global Times.
Stále se však zjišťuje, jak se virus na trh dostal. První teorie údajně hovoří o kontaminovaných plodech moře a mase z dovozu. Druhá naopak podezírá lidi, kteří na trh přišli už nakažení a virus pak přenesli na nabízené zboží. Další testy mají potvrdit jednu z teorií.
Peking zavírá jedenáct čtvrtí kvůli koronaviru. Epicentrem je tržiště |
Pchengův kolega Wu Cun-jou nicméně obyvatelům Pekingu už nyní doporučil, aby dočasně přestali kupovat dovezené plodiny nebo mrazené jídlo. Virus totiž podle něj může na povrchu mrazených výrobků přežít až tři měsíce. Čínské supermarkety také okamžitě stáhly potenciálně nebezpečného lososa z nabídky.
Nové epicentrum nákazy se v sobotu neprodyšně uzavřelo a kromě dezinfekce všech prostor probíhá také masivní testování. V nejbližších dnech se mu podrobí přes 10 tisíc obchodníků a zaměstnanců ze Sin-fa-ti.
Začínají také padat výpovědi, propuštěn už byl mimo jiné manažer trhu, protože se mu údajně nepodařilo zavést odpovídající hygienická opatření. Inspektoři na trhu odebrali necelé dva tisíce vzorků nejen z vystavovaného masa, ale i prodejních povrchů, madel a dalších objektů, píše magazín Time s tím, že 40 z nich bylo pozitivních.
Ani jsem si nedal kebab, smutní výletník z Pekingu
Trh Sin-fa-ti je pro Peking největším dodavatelem ovoce a zeleniny, čínské metropoli zajišťuje až 90 procent produkce. Uzavřely se navíc i další trhy. K pondělí se karanténa rozšířila už na dvacet čtvrtí v blízkosti trhu. Život se tam znovu zastavil.
Omezuje se provoz škol, studentům se doporučuje samostudium a některé firmy svým zaměstnancům nařídila práci z domova. Zavřely se bazény a v dotčených čtvrtích jsou častější bezpečnostní prohlídky. Několik oblastí Pekingu včetně finančního centra, ve kterém sídlí ředitelství největších čínských bank, zvedlo stupeň rizika z nízkého na střední.
Pekingští úředníci teď postupně obcházejí domácnosti a všech se ptají na totéž: „Byli jste v poslední době na tomto trhu nebo v kontaktu s někým, kdo tam byl?“ Kdo odpoví kladně, jde na test. Dobrovolníci a členové vládní komunistické strany už také nakupují potraviny pro občany oblastí, které zasáhla vyhlášená karanténa.
Ostatní regiony zase svým obyvatelům radí, aby do Pekingu nyní nejezdili. Během víkendu už se související případy nákazy podle listu The Straits Times vyskytly v provinciích Liao-ning a Che-pej, v pondělí pak první takový případ zaznamenali v Sečuánu.
Server South China Morning Post také přinesl příběh šestatřicetiletého Fu Jinga, který se s rodinou vydal z Pekingu na road trip do okolí Sin-ťiangu na západě Číny. Když výletníci po pěti dnech, během kterých urazili tři tisíce kilometrů, dojeli do města Chami, dozvěděli se, že vláda nařídila nová opatření.
„U checkpointu mi řekli, že pokud jsem v době od prvního června v Pekingu, musím na sedm dní do karantény. Nechtěl jsem po třech tisících kilometrů na cestě skončit v karanténním ubytování, a tak jsme odjeli.
Muž vypráví, že jej pak ještě 220 kilometrů doprovázela tři policejní auta. U hranic provincie policisté rodinu opustili a „nejkratší výlet do Sin-ťiangu“ byl u konce. „Ani jsme si nestihli dát jehněčí kebab,“ smutní Jing po místní specialitě.
Čína zažívala vrchol pandemie koronaviru v únoru, kdy denně přibývalo dva až čtyři tisíce nakažených, v březnu to byly denně desítky nově nakažených a od konce dubna přibývaly jen jednotky případů.
Podle oficiálních údajů se v pevninské Číně dosud potvrdilo celkem 83 181 případů, z toho 4 634 pacientů zemřelo. Čína však do celkové statistiky nezahrnuje asymptomatické případy, jichž v pondělí oznámila za poslední den osmnáct a o den dříve devět.