Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Za Tchaj-wan. Přiznání agenta je čínským varováním Česku, tvrdí neziskovka

  19:32
Čínská státní televize začala zveřejňovat přiznání údajných tchajwanských agentů, kteří se doznávají z protičínské špionáže. Jedním z nich byl nyní i muž působící v Česku. Jeho napojení na tchajwanskou rozvědku je ale podle lidskoprávních organizací silně pochybné. Podle Tchaj-wanu Čína využívá přiznání agentů k vyvolání strachu.
Údajný tchajwanský agent Čcheng Jü-čchin.

Údajný tchajwanský agent Čcheng Jü-čchin. | foto: YouTube / CCTV

Peking spustil kontrašpionážní kampaň Hrom 2020, která má za cíl odhalit údajné tchajwanské agenty pověřené zasíváním nedůvěry mezi Čínu a ostatní země a podporou „hongkongských separatistů“. Podle čínských médií úřady zadržely „velké množství tchajwanských špionů a jejich kompliců“.

Státní televize CCTV odvysílala nahrávku tchajwanského „agenta“ jménem Čcheng Jü-čchin. Muž podle čínských úřadů údajně pro tchajwanskou rozvědku shromažďoval informace, rekrutoval agenty z řad čínských občanů a především „poškodil diplomatické vztahy Čínské lidové republiky s dalšími zeměmi“, a to včetně Česka. „Co jsem udělal, způsobilo škodu (čínské) pevnině,“ prohlásil ve videu Čcheng. 

Čínský vládní list Global Times představuje Čchenga jako „profesora Univerzity Karlovy“ a zakladatele think tanku EU-China Economics & Politics Institute. „Označením se za ředitele institutu jsem mohl navštívit více mezinárodních konferencí a tím získat více informací pro rozvědku,“ říká Čcheng ve svém přiznání.

Podle listu, který vydává komunistická strana, se Čcheng infiltroval do čínských diplomatických a občanských kruhů. Poskytoval služby delegacím z Číny, ve kterých se pokoušel najít další rekruty pro tchajwanské zpravodajské služby.

Varování do Česka?

Čcheng též prý do chatovacích skupinek čínské diaspory rozšiřoval články, že Číňané v České republice jsou čínskými špiony. Za zdroje těchto těchto článků údajně falešně uváděl české vládní agentury.

Peter Dahlin z neziskové organizace na ochranu lidských práv Safeguard Defenders se domnívá, že Čchengovo veřejné doznání je „varovným výstřelem“ na české ministerstvo zahraničí za návštěvu Tchaj-wanu předsedou českého Senátu Milošem Vystrčilem. Čínské ministerstvo zahraničí mu pohrozilo, že „zaplatí vysokou cenu“ za porušení principu jedné Číny.

Pochybnosti o napojení na tchajwanskou rozvědku

Server Aktuálně upozorňuje, že Univerzita Karlova se distancovala od spojování Čhengových soukromých aktivit se školou. Global Times podle ní též mylně uvádí, že Čheng byl profesorem, byl pouze studentem univerzity.

Podle serveru Čheng zařizoval studia v Praze čínským studentům, paradoxně často dětem tamních prominentů. V minulosti pořádal akce, které podporovaly agendu čínské komunistické vlády jako např. konferenci o masivní čínské ekonomické iniciativě Pás a stezka. Čínský projekt takzvané Nové hedvábné stezky podle sinoložky Olgy Lomové Čcheng též oslavoval v tchajwanských novinách.

Základna Praha. Čínští agenti sem údajně chtěli unést ženu exšéfa Interpolu

Veřejné doznání Čchenga, kterého čínské úřady zadržely v dubnu 2019, přichází těsně poté, co čínská televize zveřejnila přiznání dalšího údajného tchajwanského agenta, který se ve videu též omlouvá za aktivity ohrožující národní bezpečnost Číny. Tchajwanský podnikatel Li Meng-ču se ukázal na veřejnosti poprvé od loňského zmizení v Číně.

Úřady ho zatkly za údajnou vojenskou špionáž na základě fotky obrněných vozidel ve městě Šen-čenu u hranic s Čínou. Li se ve vězeňském oděvu omluvil za aktivity, které ohrožovaly národní bezpečnost Číny a podporovaly nezávislost Hongkongu a Tchaj-wanu.

Tchaj-wan přiznání údajných agentů odmítl jako vynucené. Podle něj jsou zprávy čínských médií plné nepřesností jako například informace, že Čchgen dříve pracoval pro bývalého předsedu vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP) Čcho Jung-tchaje.  Ten ale odmítá, že by muže vůbec znal.

Tlak na zahraničí

Tchajwanský premiér Su Čen-čchang označil čínská obvinění za pokus Pekingu očernit Tchaj-wan a vyvolat strach. „V Číně vládne autoritářský režim, který tímto způsobem jedná s cílem infiltrace a sabotáže,“ řekl premiér. Peking je podle něj „paranoidní“. 

Humanitární organizace opakovaně osočují Čínu, že procesy veřejného přiznání jsou vedené bez soudu, jejich aktéři nemají právníka a předchází jim mučení dotyčného „viníka“. Podobné výtky zmínil i Tchaj-wan.

Tchaj-wan posiluje svou obranu. V konfliktu s Čínou tahá za kratší konec

Podle Safeguard Defenders veřejná přiznání zahraničních údajných agentů míří na zahraniční publikum a mají za cíl hrozit cizím vládám. Načasování vysílání nepovažuje za náhodu. Lee byl ve vězení více než rok, ale Peking zveřejnil jeho přiznání až nyní, kdy jsou vztahy mezi Tchaj-wanem a pevninskou Čínou obzvláště napjaté a poté, co Tchaj-wan slavil svůj národní den.

Čínská média přiznávají, že cílem televizních vystoupení „viníků“ je odradit Tchaj-wan od „separatistických aktivit“. Podle agentury Reuters se někteří tchajwanští politici obávají o bezpečí Tchajwanců v Číně. 

Tchajwanská rada pro záležitosti pevniny uvedla, že je stále neznámý osud 48 Tchajwanců, kteří v letech 2016 až 2019 zmizeli v Číně. Podle předsedy rady Čchi Čchuej-čchenga čínské úřady zadržují údajné tchajwanské špiony během běžných akademických výměn.

Ostrov Tchaj-wan považuje Čína za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany. 

Autor:

Gottwald věděl o mučení, procesy řídil. Měl ale politický talent, říká historik

  • Nejčtenější

Ukrajinský výsadkář vylíčil poměry na frontě, hned ho degradovali

Ukrajinská armáda uprostřed sílící ruské ofenzivy hasí nepříjemný problém na informační frontě. Respektovaný velitel...

Pokud máte baráček z 80. let, bude vás to stát statisíce, varuje ANO

K odmítnutí momentální podoby evropského plánu na snížení energetické náročnosti budov do deseti let vyzvalo vládu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

Železný se omluvil za konflikt s policisty. Vyčetl jim řvaní a sestříhané video

Moderátor České televize Jakub Železný se v úterý poprvé vyjádřil k incidentu s městskou a státní policií v centru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Pavel podepíše nižší růst penzí. Chce, ať to posoudí Ústavní soud

Prezident Petr Pavel podepíše vládní návrh na nižší růst penzí. Zároveň si ale přeje, aby zákon posoudil Ústavní soud....

Turci se chlubí novým bezpilotním letounem. ANKA-3 bude skoro neviditelná

Turecko o víkendu představilo svůj nový bojový bezpilotní letoun ANKA-3. Na radaru bude téměř neviditelný. První let by...

Žádné neomezené partnerství Ruska s Čínou. Si odjel a Putinovi moc neslíbil

Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi se pravděpodobně nepodařilo dojednat neomezené dvoustranné partnerství s Čínou,...

Odrazili jsme útok dronů na Sevastopol, tvrdí Rusové. Ztrácejí u Bachmutu

Sledujeme online Nejméně čtyři lidé zemřeli v Kyjevské oblasti při ruském nočním dronovém útoku. Sedm osob při něm utrpělo zranění a po...

Silácké řeči, nebo rezignace? Trump působí, jako by problémy neviděl, píše list

Bývalý americký prezident Donald Trump působí, jako by si neuvědomoval závažnost svých možných právních problémů,...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...