Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. prosince 2022 Blanka

Čínští komunisté bojují o dětské duše, ideologická výchova přitvrzuje

  13:36
Čínská komunistická strana ve snaze udržet si loajalitu nastupujících generací zásadním způsobem reformovala ideologickou výchovu na školách. Učitelé studentům vysvětlují, že všemocná partaj je zárukou velmocenského postavení Číny, píše americký deník The New York Times.

Základní škola Rudé armády v čínské provincii S'-čchuan (21. ledna 2015) | foto: Profimedia.cz

„Náš dnešní život je bohatý, požehnaný a radostný. Kde se to vzalo? Komu za něj vděčíme?“ ptá se plamenným hlasem kantor v Dělnické a rolnické základní škole Rudé armády, zatímco prochází mezi padesátkou žáků. Všechny děti jsou navlečeny do stejné červené uniformy. „Vděčíme za něj krvi prolité revolučními mučedníky! Rudé armádě!“ odpovídá devítiletý žák a třída reaguje nadšeným potleskem.

Zařízení v hornatém okrese Jü-čching je podle listu The New York Times jednou z 231 škol Rudé armády, jež v Číně v posledních letech vyrostly. Hlavní důraz je v nich kladen na komunistickou ideologii a velké okamžiky čínských dějin.

Žáci se učí o počátcích komunistické revoluce a hrdinných osudech Mao Ce-tungových vojáků, kteří jsou líčeni jako osvoboditelé od japonských okupantů. Ideologie zasahuje i do výchovy matematiky: studenti například počítají délku Dlouhého pochodu, tedy strastiplného ústupu Maových armád v polovině 30. let.

Učitelé žákům vtloukají do hlav, že strana jim pomůže překonat osobní problémy a prožít smysluplný život. „V Africe stále hladovějí děti, v některých zemích zuří válka. Proto prosím nezapomínejte na oběti vykonané vojáky Rudé armády,“ připomíná žákům učitel v okrese Jü-čching.

Záběry z čínského indoktrinačního tábora, kde se udržuje revoluční duch:

Pohádka o rudém pasáčkovi

Prezident Si Ťin-pching školy Rudé armády označuje za vzor pro celý národ a na jejich rozvoj přispěl štědrým darem z vlastní kapsy. Prezident, který je zároveň generálním tajemníkem komunistické strany a ve středu na jejím sjezdu v Pekingu slavnostně ohlásil novou éru Číny, stojí i za hlubokými změnami v celém čínském školství.

Čínská komunistická partaj kladla na politické vzdělávání dětí vždy velký důraz. Součástí osnov byly úmorné hodiny marxismu a maoismu a strana se občany snažila od mala vést k naprosté loajalitě. 

Si má vlastní ideologii

Si ťin-pching se zřejmě dočká vlastní politické ideologie. Na probíhajícím stranickém sjezdu ji vyzdvihlo hned několik představitelů stálého výboru politbyra, což svědčí o tom, že prezidentovy myšlenky budou vepsány do stanov strany. To je výsada, která zatím patří pouze Mao Ce-tungovi a Teng Siao-pchingovi.

Prezident ve středečním projevu načrtl dlouhodobý cíl rozvoje Číny, která by se podle něj měla stát do roku 2050 "moderní socialistickou velmocí se zásadním celosvětovým vlivem".

zdroj: ČTK

Si Ťin-pching propaguje glorifikaci čínské kultury a historie a ideologická linie se od jeho nástupu hluboce proměnila: strana už nemá být na 283 tisících čínských základních a středních školách prezentována jako strážce proletářské revoluce, ale především jako síla pokroku a záruka velmocenského postavení Číny. 

Letos v září komunistická strana vydala nařízení, aby školy více propagovaly úspěchy čínské civilizace, takže školy přidávají hodiny tradiční medicíny a konfuciánské filozofie. 

Ministerstvo školství také vydalo nové učebnice historie pro základní školy. Jsou v nich citáty Mao Ce-tunga, profily čtyřiceti hrdinů komunistické revoluce a kapitoly ospravedlňující čínské teritoriální nároky v Jihočínském moři. Děti na druhém stupni se učí o třináctiletém pasáčkovi Wang Er-siaovi, který v roce 1943 při obraně sídla komunistických novin před Japonci položil život.

Stranická kampaň zasáhla i univerzity, kde byly zakázány knihy propagující „západní hodnoty“. Profesoři, kteří se odchýlili od stranické linie, čelí postihům. Někteří z nich mluví o nejhorším potlačování svobody slova na akademické půdě od období po masakru na náměstí Nebeského klidu.

Ráno darwinismus, odpoledne kreacionismus

Mnohým učitelům a rodičům se politická indoktrinace příčí. Vnímají ji jako anachronismus a argumentují, že větší důraz by měl být kladen například na matematiku a další předměty potřebné pro úspěch na trhu práce.

Komunisté v Číně zahájili sjezd. Očekává se, že na něm Si upevní moc

V provincii Če-ťiang nedávno skupina rodičů protestovala proti povinné výuce tradiční medicíny v pátém ročníku základní školy. „Je to jako by se žáci ráno učili darwinismus a odpoledne kreacionismus,“ postěžoval si čtyřicetiletý otec Teng Č’-kuo nad tím, že jeho dítě vedle chemie a biologie ve škole studuje i tajemství energie čchi.

Za hlubokými změnami ve výuce může být podle The New York Times strach komunistických pohlavárů, že se jim mladá generace čím dál víc vzdaluje. Experti nicméně míní, že současná ideologická ofenziva může být kontraproduktivní. Rozsáhlá studie čínských a amerických sociologů ukázala, že mládež je vůči agresivní propagandě hluchá.

„Z revoluční strany se stala strana bohatých a mocných,“ říká sinolog Carl Minzner z Fordhamovy Univerzity v New Yorku. „Strana musí mít nějakou ideu, za níž si stojí. Obává se morálního prázdna v jádru čínské společnosti,“ dodává. Další odborníci varují, že vlastenectví pěstované vládou může snadno zmutovat v militantní nacionalismus, který se vymkne kontrole.

Autor:

  • Nejčtenější

Tři mrtví u cyklostezky. Kriminalisté: Možná dvojnásobná vražda a sebevražda

Pražští policisté se od sobotního odpoledne zabývají smrtí tří lidí u cyklostezky mezi Čakovicemi a Letňany. Případ si...

Matky padlých vojáků sehrály režimní prominentky. Nesedí ani obraz Putina

Ruský prezident Vladimir Putin se při příležitosti ruského Dne matek na konci listopadu setkal s ženami, které v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bidenův nebinární náměstek kradl na letišti kufr. Hrozí mu až pět let vězení

Premium První nebinární osoba Sam Brinton na vysokém postu v americké vládě končí, protože ukradla na letišti kufr jedné...

Prigožin poslal do Bruselu kladivo. Kreml zaslouží hajzl, míní český europoslanec

Sledujeme online Ruský oligarcha a zakladatel takzvané Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin poslal Evropskému parlamentu podivný dárek. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budeme omezovat rozsah služeb, které poskytuje stát, řekl ministr Stanjura

Ministr financí za ODS Zbyněk Stanjura poslal občanům zprávu, která je zřejmě nepotěší. „Budeme omezovat nějakým...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Padesát za padesát. Rusko si s Ukrajinou vyměnilo další válečné zajatce

Sledujeme online Rusko a Ukrajina si opět vyměnily válečné zajatce, a to po padesátce zajatců z obou stran. Oznámilo to ve čtvrtek ruské...

Ruská vojska podnikla raketový útok na Záporoží. Zasáhla infrastrukturní objekt

Ruské síly v noci podnikly další raketový útok na Záporoží. Zde zasáhly infrastrukturní objekt, uvedl podle Unian šéf...

Belgická aukční síň ustoupila kritikům. Prodej lebek z koloniální éry zrušila

Belgická aukční síň zrušila prodej tří lebek kvůli nařčení z rasismu. Lebky patřily Afričanům zabitým na konci 19....

Putin má problém s ruskými ženami. Více protestují a kritizují nejen armádu

Premium Kreml čelí dalšímu problému. Představují ho bouřící se ženy, které se staly tváří hlasitých ruských protestů. Otevřeně...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...