Čínští komunisté bojují o dětské duše, ideologická výchova přitvrzuje

  13:36aktualizováno  13:36
Čínská komunistická strana ve snaze udržet si loajalitu nastupujících generací zásadním způsobem reformovala ideologickou výchovu na školách. Učitelé studentům vysvětlují, že všemocná partaj je zárukou velmocenského postavení Číny, píše americký deník The New York Times.

Základní škola Rudé armády v čínské provincii S'-čchuan (21. ledna 2015) | foto: Profimedia.cz

„Náš dnešní život je bohatý, požehnaný a radostný. Kde se to vzalo? Komu za něj vděčíme?“ ptá se plamenným hlasem kantor v Dělnické a rolnické základní škole Rudé armády, zatímco prochází mezi padesátkou žáků. Všechny děti jsou navlečeny do stejné červené uniformy. „Vděčíme za něj krvi prolité revolučními mučedníky! Rudé armádě!“ odpovídá devítiletý žák a třída reaguje nadšeným potleskem.

Fotogalerie

Zařízení v hornatém okrese Jü-čching je podle listu The New York Times jednou z 231 škol Rudé armády, jež v Číně v posledních letech vyrostly. Hlavní důraz je v nich kladen na komunistickou ideologii a velké okamžiky čínských dějin.

Žáci se učí o počátcích komunistické revoluce a hrdinných osudech Mao Ce-tungových vojáků, kteří jsou líčeni jako osvoboditelé od japonských okupantů. Ideologie zasahuje i do výchovy matematiky: studenti například počítají délku Dlouhého pochodu, tedy strastiplného ústupu Maových armád v polovině 30. let.

Učitelé žákům vtloukají do hlav, že strana jim pomůže překonat osobní problémy a prožít smysluplný život. „V Africe stále hladovějí děti, v některých zemích zuří válka. Proto prosím nezapomínejte na oběti vykonané vojáky Rudé armády,“ připomíná žákům učitel v okrese Jü-čching.

Záběry z čínského indoktrinačního tábora, kde se udržuje revoluční duch:

Pohádka o rudém pasáčkovi

Prezident Si Ťin-pching školy Rudé armády označuje za vzor pro celý národ a na jejich rozvoj přispěl štědrým darem z vlastní kapsy. Prezident, který je zároveň generálním tajemníkem komunistické strany a ve středu na jejím sjezdu v Pekingu slavnostně ohlásil novou éru Číny, stojí i za hlubokými změnami v celém čínském školství.

Čínská komunistická partaj kladla na politické vzdělávání dětí vždy velký důraz. Součástí osnov byly úmorné hodiny marxismu a maoismu a strana se občany snažila od mala vést k naprosté loajalitě. 

Si má vlastní ideologii

Si ťin-pching se zřejmě dočká vlastní politické ideologie. Na probíhajícím stranickém sjezdu ji vyzdvihlo hned několik představitelů stálého výboru politbyra, což svědčí o tom, že prezidentovy myšlenky budou vepsány do stanov strany. To je výsada, která zatím patří pouze Mao Ce-tungovi a Teng Siao-pchingovi.

Prezident ve středečním projevu načrtl dlouhodobý cíl rozvoje Číny, která by se podle něj měla stát do roku 2050 "moderní socialistickou velmocí se zásadním celosvětovým vlivem".

zdroj: ČTK

Si Ťin-pching propaguje glorifikaci čínské kultury a historie a ideologická linie se od jeho nástupu hluboce proměnila: strana už nemá být na 283 tisících čínských základních a středních školách prezentována jako strážce proletářské revoluce, ale především jako síla pokroku a záruka velmocenského postavení Číny. 

Letos v září komunistická strana vydala nařízení, aby školy více propagovaly úspěchy čínské civilizace, takže školy přidávají hodiny tradiční medicíny a konfuciánské filozofie. 

Ministerstvo školství také vydalo nové učebnice historie pro základní školy. Jsou v nich citáty Mao Ce-tunga, profily čtyřiceti hrdinů komunistické revoluce a kapitoly ospravedlňující čínské teritoriální nároky v Jihočínském moři. Děti na druhém stupni se učí o třináctiletém pasáčkovi Wang Er-siaovi, který v roce 1943 při obraně sídla komunistických novin před Japonci položil život.

Stranická kampaň zasáhla i univerzity, kde byly zakázány knihy propagující „západní hodnoty“. Profesoři, kteří se odchýlili od stranické linie, čelí postihům. Někteří z nich mluví o nejhorším potlačování svobody slova na akademické půdě od období po masakru na náměstí Nebeského klidu.

Ráno darwinismus, odpoledne kreacionismus

Mnohým učitelům a rodičům se politická indoktrinace příčí. Vnímají ji jako anachronismus a argumentují, že větší důraz by měl být kladen například na matematiku a další předměty potřebné pro úspěch na trhu práce.

Komunisté v Číně zahájili sjezd. Očekává se, že na něm Si upevní moc

V provincii Če-ťiang nedávno skupina rodičů protestovala proti povinné výuce tradiční medicíny v pátém ročníku základní školy. „Je to jako by se žáci ráno učili darwinismus a odpoledne kreacionismus,“ postěžoval si čtyřicetiletý otec Teng Č’-kuo nad tím, že jeho dítě vedle chemie a biologie ve škole studuje i tajemství energie čchi.

Za hlubokými změnami ve výuce může být podle The New York Times strach komunistických pohlavárů, že se jim mladá generace čím dál víc vzdaluje. Experti nicméně míní, že současná ideologická ofenziva může být kontraproduktivní. Rozsáhlá studie čínských a amerických sociologů ukázala, že mládež je vůči agresivní propagandě hluchá.

„Z revoluční strany se stala strana bohatých a mocných,“ říká sinolog Carl Minzner z Fordhamovy Univerzity v New Yorku. „Strana musí mít nějakou ideu, za níž si stojí. Obává se morálního prázdna v jádru čínské společnosti,“ dodává. Další odborníci varují, že vlastenectví pěstované vládou může snadno zmutovat v militantní nacionalismus, který se vymkne kontrole.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Letadlo z Moskvy do Prahy nedoletělo, kvůli požáru v zavazadlovém prostoru

ilustrační snímek

Kvůli signalizaci požáru v zavazadlovém prostoru se v neděli vrátil na moskevské letiště Vnukovo letoun ruských...

British Airways ruší lety do Káhiry. Dokud si nebudou jisti bezpečností

Ilustrační snímek

Britské aerolinky British Airways ruší počínaje sobotou na sedm dní všechny své lety do egyptské Káhiry. Letecká...

Na východě Ukrajiny zatím dodržují příměří, přesto zemřeli dva lidé

Ukrajinský voják při obchůzce ve městě Zaitseve. (23. února 2019)

Na východě Ukrajiny začalo v noci na neděli platit další časově neomezené příměří a obě strany zatím uvádějí, že je...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ - JEDNA SMĚNA

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz