Čínský státní portál Global Times poznamenal, že nejmodernější ruská stíhačka se ukázala v Číně poprvé. „S Su-57, Su-35 a Su-30 Rusko posílá na Airshow China skoro všechna svá nejlepší bojová letadla,“ napsal.
Ačkoliv výstava začne oficiálně až příští týden 12. listopadu, stíhačka už je pro čínské zájemce k vidění. Jejich videa ale odhalují u pýchy ruského letectva výrazné nedostatky.
Na záběrech je patrné, že na trupech a křídlech je velké množství šroubů různého druhu. Při konstrukci „neviditelných“ letadel technologie „stealth“ se používají nýty, k zajištění pevného a hladšího propojení jednotlivých částí letadla.
Vystupující šrouby totiž umožňují odrážení radarových vln a tím zvyšují riziko odhalení stíhačky. Šrouby též mohou vypadnout pod silným náporem, který vyvolávají manévry ve vysoké rychlosti.
Čína poprvé ukáže svou „neviditelnou“ stíhačku, chce se vyrovnat Američanům |
Podle ukrajinského portálu Defense Express již dříve na ruských letounech byly vidět špatně smontované části. Nynější záběry ale odhalují nízkou kvalitu použitého materiálu. Šrouby jsou různorodé, s rýhovanou, křížovou či šestihrannou hlavou. Prostě, jak to mechanikům asi zrovna vyšlo.
Videa též ukazují pozoruhodný nedostatek bezpečnostních opatření ze strany Rusů. Během výstav své sofistikované vojenské technologie si státy obvykle hlídají, aby se k nim neprověření lidé nedostali příliš blízko a nezaznamenali případné slabiny a nedostatky.
Na čínských sociálních sítích se objevily poznámky, zda Su-57 má skutečně představovat letoun páté generace. Číňané jej dávali do kontrastu s čínským víceúčelovým bojovým letounem 5. generace J-20, který Peking vnímá jako konkurenci americké F-35.
„Čínská sociální média jsou velmi agresivně vlastenecká,“ podotkl mediální analytik Roger Entner z Recon Analytics. „Čína vyvinula nyní domácí bojové letouny, o kterých si myslí, že jsou lepší než ty ruské.“
Registrační číslo 054 vystavěného Suchoje Su- 57 naznačuje, že jde o čtvrtý letový prototyp z roku 2019, nikoliv kompletní model pro sériovou produkci. Rusko jej zřejmě hodlalo využít k přilákání zahraničních kupců z Asie a Afriky, kteří se čínské výstavy zúčastní. Je však otázkou, zda se jim to s takto vysmívaným strojem podaří.