Čína reformuje ve velkém, ruší pracovní tábory a povolí druhé dítě

  13:11aktualizováno  15:57
Politika jednoho dítěte bude v Číně brzy minulostí. Rozhodl o tom ústřední výbor Komunistické strany Číny. Další ze schválených reforem má zrušit systém "převýchovy prací", v rámci něhož končili političtí vězni bez soudu v pracovních táborech.

Čínští komunisté po letech schválili uvolnění politiky jednoho dítěte (15. listopadu 2013). | foto: AP

Vedení Komunistické strany jednalo čtyři dny za zavřenými dveřmi a o výsledcích se dosud veřejnost dozvěděla jen kusé a obecné informace. Teprve nyní státní média zveřejnila podrobnější dokument, který hovoří o dalekosáhlých reformách v ekonomické, sociální a politické oblasti.

Peking se například chystá uvolnit kontroverzní a dlouhá desetiletí prosazovanou politiku jednoho dítěte, která zákonem zapovídá většině obyvatel měst zplození víc než jednoho potomka. Nyní by mohli mít kromě obyvatel venkova dvě děti třeba i páry, kde je alespoň jeden z rodičů jedináček. Dosud si mohli čtyřčlennou rodinu založit pouze rodiče, kteří byli jedináčky oba.

Politiku jednoho dítěte Čína zavedla koncem 70. let, aby utlumila rychlý růst populace. Její striktní prosazování vedlo podle ochránců lidských práv třeba k nuceným potratům a kvůli preferenci mužských potomků nyní země čelí i demografické nerovnováze. Podle odhadu bude do konce dekády v Číně 24 milionů "přebytečných" mužů, kteří nebudou mít šanci najít si ženu.

Pracovní tábory končí po šesti desítkách let

Čínské úřady rovněž hodlají omezit seznam trestných činů, za něž hrozí trest smrti. Definitivně skončit by měly i pracovní tábory, jeden z nejkritizovanějších symbolů čínského autoritativního režimu. Zatím se však neví, v jakém časovém horizontu se budou rušit.

Systém nápravných zařízení zavedl v 50. letech minulého století režim čínského vůdce Mao Ce-tunga, který se nechal inspirovat sovětskými gulagy - místy, kde "kontrarevolucionáři" a "třídní nepřátelé" mohli být drženi bez soudu. "Nápravou" prostřednictvím tvrdé práce a marxistické doktríny prošly zřejmě až desítky milionů Číňanů.

Miliony lidí během věznění zemřely, buď z přepracování, kvůli tvrdým podmínkám, anebo tito lidé spáchali sebevraždu, než byl systém v 70. letech "přehodnocen" a tehdejší čínský vůdce Teng Siao-pching nechal propustit osoby zadržované na základě politických a náboženských obvinění.

Podle posledních dostupných údajů ministerstva spravedlnosti bylo ke konci roku 2008 v 350 pracovních převýchovných táborech zadržováno 160 tisíc lidí. Podle úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ale jejich počet může být až 190 tisíc. V současnosti tento systém dává policii pravomoc poslat do táborů obviněné provinilce až na čtyři roky bez soudního slyšení. Zadržováni bývají lidé od různých drobných zlodějíčků a prostitutek až po narkomany.

Ekonomiku čekají velké změny

Čína rovněž chystá klíčové reformy v rámci vládního plánu na oživení a reorganizaci zpomalující ekonomiky. Hospodářský růst země doposud závisel hlavně na vývozu. Cílem reforem je zvýšit podíl služeb a spotřeby na ekonomickém růstu, které se mají stát hlavním pohonem ekonomiky, podobně jako je tomu u rozvinutých zemí.

Nejhorší výsledek za 23 let

Změny přijaté v rámci nového reformního plánu mají být největší reorganizací čínské ekonomiky za dvě desetiletí. Státní média srovnávají současné reformy s tržními reformami v roce 1978, které zahájily čínský hospodářský rozkvět.

Čínská ekonomika téměř tři desetiletí zažívala dvouciferný procentní růst. V letošním roce má ekonomický růst zpomalit na 7,5 procenta a tempo růstu bude nejpomalejší za 23 let, napsaly agentury AP a Reuters.

Vládní strana slíbila, že omezí bariéry pro soukromé konkurenty v odvětvích kontrolovaných státními společnostmi, jako jsou energetický, telekomunikační a finanční sektor. Zdůraznila však, že státní průmysl zůstává pro ekonomiku důležitý. Změny mají přispět k tomu, aby se tato odvětví díky vyšší konkurenci stala efektivnější a produktivnější.

Reformy výrazně ovlivní finanční sektor. Podle návrhu má vzrůst počet menších bank a finančních institucí financovaných soukromým kapitálem. Vláda však rovněž chystá větší uvolnění tvorby úrokových sazeb a směnného kurzu jüanu.

Sníží se zásahy státu do tvorby některých cen. V budoucnosti by se tak na výši cen vody, ropy, zemního plynu, elektřiny, v dopravě a v telekomunikacích měl podílet hlavně volný trh. Stát má v budoucnosti zasahovat do tvorby cen jen u důležitých veřejných a komunálních služeb. Zlepšit se má i mechanismus tvorby cen u zemědělských produktů, kde bude rovněž větší roli hrát trh.

Komunistická strana dosud mluvila o chystaných změnách jen vágně a uvedla například, že rozhodující roli v čínské ekonomice by měl hrát v budoucnu volný trh. V prohlášení si strana kladla za cíl dosáhnout "rozhodujících výsledků" do roku 2020.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Láska z Černé díry. Česká astrofyzička v belgickém ústavu hlídá Slunce

Česká astrofyzička Lenka Zychová (na snímku z 20. února 2019) je odbornicí na...

Nebýt milostného vzplanutí, asi by se astrofyzička Lenka Zychová ucházela o práci jinde než v Belgii. Takto se jí však...

Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Craftovou. Ta nyní působí v Kanadě

Kelly Craftová, která je v současnosti americkou velvyslankyní v Kanadě....

Americký prezident Donald Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Kelly Craftovou, která je v současnosti americkou...

VIDEO: Had si vylezl v Austrálii na anténu a senzačně ulovil ptačí kořist

Australští hadi neloví jen myši, ale i ptáky

V Austrálii se podařilo ženě ze státu Nový Jižní Wales na východním pobřeží kontinentu natočit velmi zvláštní video....

Najdete na iDNES.cz