Čína lékařům povolí rohovinu a tygří kosti. Ochránci zvířat bijí na poplach

  12:43aktualizováno  12:43
Čína po pětadvaceti letech znovu povolí využívání tygřích kostí a rohů nosorožců v „lékařském výzkumu nebo léčitelství“. S odkazem na vyjádření čínské vlády o tom píše americký deník The New York Times. Čína se podle něj dušuje, že praktikovat to budou moci jen certifikované nemocnice a jen s kusy zajatých zvířat.

Využití částí těla tygra v tradiční čínské medicíně. | foto: ČIŽP

Čína v roce 1993 v zájmu ochrany tygrů a nosorožců zakázala distribuci údajně léčivých částí těl těchto zvířat. Nyní tento zákon zruší. Pondělní prohlášení vlády podle agentury AP přitom k tomu neuvádí žádný důvod a nezmiňuje ani žádnou změnu zákonů.

Poslanci škrtli čínskou medicínu jako zdravotnický obor, má jít o léčitelství

Místo toho tvrdí, že úřady budou obchod s částmi těl ohrožených zvířecích druhů „kontrolovat“. Tygří kosti a rohy nosorožců se v tradiční čínské medicíně používají, přestože neexistují důkazy o jejich účinnosti v boji proti nemocem.

„Je to zdrcující rozhodnutí,“ komentoval avizované zrušení zákazu Leigh Henry ze Světového fondu na ochranu přírody (WWF). „Nemohu dostatečně zdůraznit potenciální dopady,“ dodal. Podle deníku The New York Times (NYT) dnes ve volné přírodě žije na 3 900 tygrů a méně než 30 tisíc nosorožců. 

Čínská vláda však uvedla, že kontroverzní způsoby léčby budou moci praktikovat pouze certifikované nemocnice a lékaři a využívat při tom budou pouze kosti a rohy ze zvířat chovaných v zajetí. Ovšem kromě těch, které žijí v zoologických zahradách.

„V rámci těchto speciálních podmínek bude posílena regulace prodejů a použití těchto produktů. Jakékoliv související úkony budou muset být autorizovány a objem obchodu bude přísně kontrolován,“ uvádí vládní legislativní směrnice. AP však podotýká, že v textu se nepíše o regulaci chovu tygrů a nosorožců.

V Česku se rozšířil byznys s lektvary z tygrů. Gram vývaru stojí 2 000 korun

Podle WWF poskytne zrušení dlouholetého zákazu ochranná křídla pytlákům a pašerákům v podobě legálního trhu. „Čína jednou ranou zcela zničila svou pověst nastupujícího lídra v ochraně přírody po domácím zákazu prodeje slonoviny ze začátku roku,“ uvedla britská ekologická organizace Environmental Investigation Agency (EIA). 

Ta však zároveň upozorňuje, že i přes omezení platné 25 let čínské úřady povolovaly existenci tygřích farem a zavíraly oči nad prodejem kostí těchto šelem. Zákaz prodeje slonoviny Čína oznámila už v roce 2016 a platit začal letos, což ochránci zvířat po celém světě přivítali. 

Rána pro image Číny

Podle NYT tak může pondělní oznámení Pekingu podkopat snahu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga budovat image své země coby zodpovědného ekologického hráče, který je ochotný a schopný řešit problémy včetně globálního oteplování a znečištění ovzduší.

Tradiční čínskou medicínu však prezident ve světě propaguje. Prezentoval ji třeba v Zimbabwe nebo Nepálu. Si Ťin-pching doufá, že ji mezinárodní společenství uzná jako rovnocenného partnera západní medicíny, dodává NYT.

Deník napsal, že odborníci krok považují za součást vládní podpory rozvoje tradiční čínské medicíny, tedy průmyslu v hodnotě 100 miliard dolarů (2,28 bilionu korun) s více než půl milionem lékařů. „Malý počet jedinců si vydělá spoustu peněz, a to nejspíš za cenu (vybití) celých druhů,“ upozorňuje ředitel organizace WildAid Peter Knights. Dodal, že rozhodnutí čínské vlády přišlo „naprosto zničehonic a bez jakéhokoliv zdůvodnění“.

Genocida z blbosti. V roce 2025 budou nosorožci v Africe minulostí

Rohy nosorožců používají tradiční čínští léčitelé při celé řadě zdravotních problémů včetně horečky, otrav z jídla nebo dny. Tygří kosti se často zpracují do takzvaného kostního vína či lepidla a jsou považovány za prostředek, který podporuje celkovou kondici organismu či mužnost.

NYT píše, že lídři tradiční medicíny na oficiální úrovni od používání těchto metod odrazují, v zákulisí však obchod s tygřími kostmi a rohy nosorožců přežívá. Podle odhadů žije v Číně v zajetí 6 500 tygrů, počet takto chovaných nosorožců údajně není znám. 

Experti se nicméně domnívají, že množství chovaných zvířat, která se budou používat pro léčitelské účely, v Číně nejspíš nebude stačit na pokrytí poptávky - a znovu tak může pobídnout pytláky z celého světa.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Zahrály a zmizely. Slovenská policie hledá 4 členky afghánského orchestru

Členky afghánského orchestru ZOHRA před vystoupením v Trenčíně (14. července...

Čtyři členky afghánského ženského orchestru ZOHRA zmizely po vystoupení na slovenském hudebním festivalu Pohoda. Údajně...

Mistryně kompromisů, shrnují média roli nové předsedkyně Evropské komise

Summit EU navrhl do čela Evropské komise německou ministryni obrany Ursulu von...

Budoucí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová bude muset ve své nové funkci hledat kompromisy a stavět...

Trumpovy výroky odsoudila Sněmovna reprezentantů, prezident na nich trvá

Kongresmanky, do nichž se svými výroky „pustil“ prezident Donald Trump: Rashida...

Sněmovna reprezentantů USA v úterý schválila rezoluci odsuzující urážlivé útoky prezidenta Donalda Trumpa proti čtyřem...

Advantage Consulting, s.r.o.
BACKEND DEVELOPER (40.000 – 80.000,- Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz