Čína zakročí proti halál výrobkům. Podle úřadů jsou projevem extremismu

  18:41aktualizováno  18:41
Regionální vláda v čínské provincii Sin-ťiang spustila kampaň bojující proti halál výrobkům. Jejich rozšíření podle místních úřadů povzbuzuje náboženský extremismus a jde proti komunistické straně. Region v úterý schválil také nový zákon, který legalizuje střediska odborného vzdělávání pro příslušníky muslimského etnika Ujgurů.

Čínské úřady vyrazily do boje proti halál potravinám. | foto: Profimedia.cz

Komunistická strana ve městě Urumqi v provincii Sin-ťiang, kde žije přibližně dvanáct milionů muslimů, vyzvala v pondělí na sociálních sítích státní úředníky, aby posílili svůj „ideologický boj” a bojovali s „halálifikací“.

Fotogalerie

Termín odkazuje k rozšíření výrobků s označením halál, pod kterým se vedle nábožensky přijatelných potravin skrývají také předměty každodenní potřeby. Podle úřadů totiž rostoucí počet takových výrobků umožňuje muslimským rituálům pronikat do sekulárního života Číny, a to se nelíbí vládnoucí straně.

„Halálistická tendence rozostřuje hranice mezi náboženstvím a sekulárním životem. Snadno se to může zvrhnout v náboženský extremismus,“ napsal v úterý státní list The Global Times. Dodal, že snaha označovat některé produkty jako halál podporuje nepřátelství ve společnosti.

Vláda se kampaň rozhodla spustit ve chvíli, kdy sílí protesty proti čínské protiteroristické politice v Sin-ťiangu. Obhájci lidských práv upozorňují na omezování náboženských svobod muslimských menšin, jako jsou Ujgurové, Kazaši či Huiové, které žijí v severozápadní části provincie.

Konec halál účesům či koupelím

Kritici varují, že Čína se pokouší muslimské menšiny asimilovat do většinové populace pomocí likvidace jejich tradic. Místní úřady už zakázaly nošení plnovousu či islámských oděvů, které by mohly „rozdmýchat náboženský fanatismus“. Na poutní místa mají muslimové přístup pouze v rámci státem organizovaných exkurzí. Podle ujgurských aktivistů navíc dochází k ničení mešit.

Co je halál

Termínem halál (povolené, přípustné) jsou nejčastěji označovány potraviny, které islám povoluje, respektive takové, které nezakazuje. Označení halál však nenesou pouze potraviny, ale také další předměty či činnosti každodenního života muslimů.

Iniciativa proti označování výrobků termínem halál se v Sin-ťiangu zaměřila především na maso, mléčné výrobky či produkty z rostlinných olejů. Úředníci ve vedlejší provincii Gansu, kde žije početná populace Huiů, v březnu uzavřeli více než 700 obchodů nabízejících halál výrobky. Skončit tu podle listu The Guardian musely i některé služby, nabízející například „halál účesy“ nebo „halál koupele“.

Do akce se zapojili také uživatelé sociálních sítí, kteří na internetu zveřejňují fotografie výrobků, u kterých je podle nich označení halál zbytečné. Jeden z nich si například stěžuje na označení mléka. „Je snad v normálním mléce prasečí krev? Měli bychom se obávat o národní jednotu, nikoli o jednotu náboženských skupin,“ napsal.

Straničtí představitelé v pondělí vyzvali všechny státní zaměstnance a členy strany v Urumqi, aby v práci a na veřejnosti mluvili výhradně mandarínštinou a vyjádřili tak svou loajalitu vůči ideologii čínské komunistické strany.

Podle čínské sociální sítě WeChat donutil místní tajemník strany Liou Ming přítomné přísahat: „Věřím v Marxismus-Leninismus. Nevěřím v žádné náboženství. Proti halalifikaci budu bojovat až do konce“.

Převychovat Ujgury je legální, rozhodla Čína

Regionální vláda ve středu schválila také kontroverzní zákon, který legalizuje takzvaná střediska odborného vzdělávání, kam vláda na politickou převýchovu posílá Ujgury. V táborech mohou podle nových pravidel skončit také lidé, kteří se pokusí rozšířit koncept halál do jiných než gastronomických oblastí. Úplným tabu je potom odmítnutí sledovat státní televizi, poslouchat státní rozhlas nebo posílat děti do státních škol.

Čína přitvrzuje v pronásledování křesťanů. Zavírá kostely, pálí bible i kříže

Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace v létě uvedl, že v internačních táborech v autonomní oblasti na severozápadě země je zadržován zhruba milion muslimských Ujgurů. Podle ochránců lidských práv jsou vězni nuceni přísahat věrnost prezidentovi Si Ťin-pchingovi a buď svou víru kritizovat, nebo se jí zřeknout. 

Peking informace OSN popřel s tím, že v regionu je zajištěna svoboda náboženského vyznání. Pomoc prostřednictvím přesídlení a převýchovy poskytují úřady údajně jen těm, „které ošálil náboženský extremismus“.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Zemřel námořník z ikonické fotografie, která definitivně ukončila válku

Slavná fotografie. George Mendonsa na newyorském Times Square líbá po skončení...

V USA v neděli zemřel ve věku 95 let George Mendosa, námořník ze slavné fotografie pořízené během oslav konce druhé...

Evropa Trumpově poslu netleskala, přesto je bezmocná, píše o Mnichovu tisk

Americký viceprezident Mike Pence se zúčastnil mnichovské bezpečnostní...

Rozpory mezi Spojenými státy a Evropou se na mnichovské bezpečnostní konferenci vyjevily i v symbolické rovině....

Islamistka z Alabamy. Chtěla prolévat krev Američanů, teď prosí o návrat

Ilustrační snímek

I Američané budou muset vyřešit, co udělají s občany, kteří se v Sýrii přidali k Islámskému státu. V zajateckém táboře...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz