Čínský prezident si chce podrobit armádu. Bojí se kritiky, míní expert

  10:18aktualizováno  10:18
Čínský prezident Si Ťin-pching při nedělním projevu před nejvyššími důstojníky zdůraznil, že od armády očekává „absolutní loajalitu“ vůči vládnoucí komunistické straně. Podle odborníků se obává sílící kritiky politických a intelektuálních kruhů, které mu vytýkají nevhodné ekonomické kroky či obchodní válku s USA.

Čínský prezident Si Ťin-pching na plenárním zasedání parlamentu (20. března 2018) | foto: Reuters

„Posílení pozice strany v armádě je nezbytné k tomu, aby Čína a její armáda byly silné. Vedení strany na tom bude trvat,“ řekl Si na konferenci Ústřední vojenské komise, kterou přenášela čínská státní televize CCTV. „Musíme vybudovat ideologický základ pro to, aby byla armáda vůči straně absolutně loajální,“ prohlásil.

Fotogalerie

Od nástupu do prezidentského úřadu v roce 2012 se Siovi podařilo nad armádou získat daleko větší vliv než většině jeho předchůdců. To z něj dělá nejmocnějšího čínského vůdce od dob Ma Ce-tunga. Přesto si ale podle odborníků není jistý tím, jestli může loajalitě armády zcela důvěřovat.

Jeho projev totiž přichází v době, kdy se stále častěji čelí kritice. Podle britského listu The Guardian mu oponenti nejčastěji vytýkají nevhodné ekonomické kroky, skandály ve zdravotnictví nebo obchodní válku se Spojenými státy.

„Čínská armáda je posledním stupněm jakékoliv politické reakce, které může Si Ťin-pching čelit předtím, než se prohlásí za absolutního vůdce. Pokud bude mít kontrolu nad armádou, kritika se ho příliš nedotkne,“ vysvětluje Adam Ni, čínský výzkumník hostující na Australské národní univerzitě.

Nové předpisy pro vojáky

Pro prezidenta bylo nedělní vystoupení první veřejnou akcí od tajného letního setkání nejvlivnějších představitelů Číny v přístavním letovisku Beidaihe. „Skutečnost, že Si pokračuje v této veřejné kampani, znamená, že se potýká s určitým odporem uvnitř armády a cítí se nejistý ohledně své pozice,“ říká Ni.

„Si se snaží získat kontrolu, aby si mohl být na sto procent jistý, že strana má větší kontrolu nad armádou než kdykoliv předtím. Stejně jako mizí rozdíly mezi stranou a státem, děje se to samé i v armádě,“ dodává.

Si Ťin-pching chce neporazitelnou armádu, vojákům zakázal podnikání i školky

Lidová osvobozenecká armáda je jedním z nejsilnějších čínských orgánů, který nyní čelí stále přísnější kontrole vládnoucí strany. Pod Siovým vedením proběhla v armádě čistka, během které mnoho nižších i vyšších kádrů nahradili jeho věrní příznivci. Počet členů Ústřední vojenské komise prezident, který se stále častěji objevuje na vojenských přehlídkách, cvičeních nebo při veřejných vystoupeních podobných tomu nedělnímu, snížil z 11 na 7.

Začátkem srpna navíc armáda začala zavádět nové předpisy, které se dosud týkaly jen členů strany. Například stanovují, jak mají vojáci užívat mobilní telefony nebo jak se mají prezentovat na internetu. Veškeré své účty na sociálních sítích musí každý voják nahlásit úřadům.

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Další z rubriky

Exploze v rakouském supermarketu zranila devět lidí, dělník navrtal plyn

Rakouský hasič

Exploze v supermarketu v obci Sankt Jodok am Brenner na západě Rakouska zranila nejméně devět lidí. Podle záchranářů...

GLOSA: Dva Matteové se spolu přetahují o moc. A Itálie trpí

Matteo Salvini a Matteo Renzi

Italská politika netrpí těžkopádností. Zdá se, že ji ovládají dva muži téhož křestního jména. Není však Matteo jako...

Za útoky na saúdská ropná zařízení je zodpovědný Írán, tvrdí britský premiér

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Britský premiér Boris Johnson v pondělí prohlásil, že za útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii stojí Írán....

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz