Nový cíl čínského prezidenta: definitivně vystoupit ze stínu bývalého vůdce

  19:31aktualizováno  19:31
Krátce poté, co Si Ťin-pching převzal Čínu jako její nový vůdce, poklonil se s kyticí rudých květů u bronzového památníku jednoho ze svých předchůdců – Teng Siao-pchinga. Vzdal tak hold tomuto politikovi, který svými reformami nastartoval novou éru kapitalistické prosperity země. Někdejšího komunistického titána ale nyní Si usiluje nenápadně upozadit.

Čínský prezident Si Ťin-pching skládá prezidentskou přísahu. (17.3.2018) | foto: AP

Gesto v jihočínském Šen-čenu mělo jasnou logiku. Teng byl v komunistickém panteonu druhý hned za Mao Ce-tungem a jeho vliv a popularita přetrvávaly ještě dlouho po jeho smrti v roce 1997. Každý čínský vůdce proto usiloval, aby se mohl považovat za jeho dědice.

Fotogalerie

Doba se ovšem změnila.

Si Ťing-pching mezitím Čínu zcela opanoval, široko daleko není vidět žádného jeho vyzyvatele. Letošní změna ústavy mu dokonce umožňuje setrvat v čele čínského státu na dobu neurčitou. Už loni v říjnu na 19. sjezdu komunistické partaje nechal Si zanést své „myšlení o socialismu s čínskými rysy pro novou epochu“ do stranických stanov a později i do samotné ústavy.

Jak vidno, Si Ťin-pching, který se zjevně rád opájí svou vlastní výjimečností, Čínu válcuje jako obrovský buldozer. 

Co nebo kdo mu ještě může stát v cestě za nesmrtelností?

Mao Ce-tung to asi nebude. Někdejší „velký kormidelník“ a zakladatel komunistické Číny má příliš „másla na hlavě“. Už i oficiálně se připouští, že udělal řadu chyb, které stály miliony lidských životů.

Tak kdo tedy?

Ze Si Ťin-pchinga je druhý Mao. Číně povládne na „věčné časy“

Jeden takový muž by tady byl – Teng Siao-pching svou velikostí a významem nynějšího prezidenta stále převyšuje. Architekt nové prosperity je v Číně nadále velice ctěn a uznáván. Některé kroky z poslední doby naznačují, že ctižádostivému Si Ťin-pchingovi to vadí a rád by definitivně vystoupil z Tengova stínu. Především v myslích Číňanů. 

Propaganda už v tomto duchu začíná fungovat. Novou, správnou perspektivu naznačuje například velký obraz z jedné z nedávných výstav. Dominuje mu ústřední postava prezidenta Si, zatímco Tengova socha v pozadí se téměř ztrácí ve zlatavém západu slunce. 

Obraz z výstavy v Muzeu umění v Kuang-čou vyhovuje novému pohledu. Si v centru...

Obraz z výstavy v Muzeu umění v Kuang-čou vyhovuje novému pohledu. Si v centru dění, Tengova socha se krčí v pozadí.

V Číně má taková symbolika stále značný význam. Výše uvedené plátno je jen jedním z příkladů soustředěného úsilí o navýšení role Si Ťin-pchinga v oficiální historii strany i země. Z velké části právě na úkor Tenga, byť cílem jistě není Tenga zcela vymazat. Jak naznačují znalci čínského mocenského prostředí, tento posun ve vnímání by už brzy mohl mít značný vliv na čínskou politiku.

Tengovi vděčný být nemusí

„Si rozhodně není spokojen s tím, že by měl fungovat v Tengově stínu,“ řekl pro list The New York Times Julian B. Gewirtz, sinolog z Harvardu. Podle něho touží založit novou variantu politického systému, v jehož centru by sám stanul.

Teng Siao-pching

Právě zásluhou Tenga je dnes Čína ekonomicky tam, kde je – dokáže soupeřit s nejsilnějšími státy světa.

Po roce 1978 inspiroval ekonomické reformy, které „čínského draka na hliněných nohou“ zásadně proměnily a přivedly k nebývalé prosperitě.

I když Teng formálně nezastával úřad prezidenta či generálního tajemníka strany, byl faktickým vůdcem Číny od konce 70. až do počátku 90. let 20. století. Na druhou stranu

byl spoluodpovědný za pokračující potlačování lidských práv.

Odborníci se shodují, že Si se nemusí cítit Tengovi, opravdovému titánovi čínské politiky, zavázán a to činí jeho emancipační úsilí snazším. Zatímco jeho předchůdci Ťiang Ce-min a Chu Ťin-tchao museli být Tengovi za svou politickou legitimitu vděčni, Si se dostal do vysokých funkcí až po smrti velkého reformátora a je prvním čínským vůdcem, jehož Teng do funkce neinstaloval.

Si se Tengovi „vzepřel“ už letos právě tím, že si nechal zanést do ústavy možnost svého doživotního vládnutí po vzoru Maa. Právě před tím Teng s poukazem na Mao Ce-tunga varoval a doporučoval výměnu v čele země maximálně po dvou pětiletých funkčních obdobích, neboť delší vládnutí podle něho vede ke ztrátě sebekontroly a prosazování kultu své osoby.

S tím Si nejspíš nesouhlasí, byť kritici v jeho jednání spatřují zřetelné rysy kultu osobnosti. Tomu se Teng zásadně vyhýbal.

Ambiciózní Si Ťin-pching se iv mnoha jiných ohledech zřetelně odklání od Tengovy agendy. Například svým radikálním odporem vůči „pravičáctví“, což je termín, kterým jsou tradičně označováni zastánci liberálnějších přístupů. A nebo tvrdším a daleko sebevědomějším kurzem zahraniční politiky, který představuje otevřenou výzvu Spojeným státům a naznačuje touhu po světové dominanci.

Jakou knihu si půjčil v patnácti? Čína soutěží ve znalostech o prezidentovi

Zmíněný obraz, jehož námětem je někdejší Siova návštěva u Tengova památníku, je součástí výstavy, která se objevila v Pekingu a ve městě Kuang-čou. Má pokrývat uplynulých čtyřicet let čínských reforem. 

Tenga, zásadního ekonomického reformátora, lze kromě toho spatřit už jen na jediné malbě – sedí, pokuřuje nezbytnou cigaretu a soustředěně naslouchá projevu stranického tajemníka provincie Kuang-tung. Tím ve své době nebyl nikdo jiný než Si Čung-sün, otec současného prezidenta.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Ve švýcarských volbách vyhráli opět nacionalisté, ale se ztrátami

Volby do švýcarského parlamentu v neděli vyhrála nacionalistická Švýcarská lidová strana (SVP), oproti hlasování před...

Zloději podlehli svědomí. Okradli lékárníka, ale ne seniorku

Brazílie žije případem lupičů s jakýmsi zbytkem charakteru. Dvojice ozbrojených mužů si tam po zaměstnanci lékárny...

Bouřetřesení. Čas, kdy vlnobití z hurikánu umí rozechvět celé skály

Vědci na Floridě se zabývají možnými souvislostmi mezi zemětřesením a hurikánem. Podle agentury AP pokládají za...

Promenáda v plavkách se zakazuje. Svůdnost je sexistická, rozhodli Britové

Úřad regulující reklamu ve Velké Británii zakázal vysílání reklamního spotu módní značky Misguided. Přišla na ni totiž...

Najdete na iDNES.cz