Vůdce přitvrdil. Za vlády prezidenta Si Ťin-pchinga postupuje režim zcela nekompromisně proti sebemenšímu náznaku kritiky. | foto: Profimedia.cz

Vůdce Si táhne Čínu do neprobádaných vod. Cílem je společná prosperita

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Čína se mění. Zevnitř, ze své vlastní vůle. Respektive podle direktiv svého všemocného vůdce, prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten razantně otočil kormidlem a zavádí druhou největší ekonomiku světa do poněkud neprobádaných vod. Ale kam vlastně? A proč? A může tato snaha nějak výrazně ovlivnit zbytek světa? To jsou závažné otázky, které se s pohledem na nynější čínské dění nutně vynořují.

Hovoří se o „novém socialismu“, samotný čínský prezident skloňuje ve všech pádech klíčový termín „společná prosperita“ a slibuje zemi spravedlivější společnost, v níž se přestanou rozevírat nůžky mezi závratným bohatstvím a do nebe bijící chudobou. Ti úspěšní se pak mají výrazně víc podělit o své zisky. Čínský vůdce soudí, že až se záměr zdaří, bude „socialismus s čínskými charakteristikami“ daleko přitažlivější i pro svět, který pak zanevře na západní koncepty demokracie a přikloní se k Číně.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video