Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V Číně frčí oblékání v „kádr stylu“. Kariéra ve straně je po covidu sexy

  18:45
Oblékat se jako komunističtí kádři je novým trendem mezi mladými Číňany. Móda reflektuje širší přitažlivost, kterou má komunistická strana a působení v státním sektoru pro čínské studenty, znejistěné pádem řady soukromých společností v covidové době. Od přivázání se k státu a straně si slibují stabilitu.
Větrovka čínského prezidenta Si Ťin-pchinga se stala módní inspirací pro mladé...

Větrovka čínského prezidenta Si Ťin-pchinga se stala módní inspirací pro mladé Číňany, kteří se touží přidat ke komunistické straně a udělat kariéru ve státním sektoru (16. dubna 2019) | foto: Profimedia.cz

Na čínské obdobě Instagramu Siao-chung-šu (Rudá knížka) uživatelé sdílejí své tipy v oblasti módy, kosmetiky a zdraví, které se obvykle neliší od těch, jaké jsou doporučovány na Západě. Současný trend ale ukazuje, že název aplikace odkazující na proslulý spisek citátů bývalého předsedy komunistické strany Číny Mao Ce-tunga reflektuje vliv komunistické strany uvnitř čínské společnosti.

Na platformě jsou totiž nyní v oblibě videa ukazující oděv vládních činitelů či kádrů komunistické strany jako módní inspiraci. Na jiné sociální platformě Č’-chu zaměřené na otázky a odpovědi měl dotaz „co je kádr styl“ skoro sedm milionů zhlédnutí a přes 700 odpovědí.

„Kádr-styl je v módě. Moji spolužáci a já jsme se letos na jaře stali jeho fanoušky, když jsme se v karanténě nudili k smrti,“ říká jednadvacetiletá pekingská studentka Kathy Jao.

Ona sama dříve ráda nosila nadměrné hiphopové oblečení. „Ale když vidím obrázky mladých mužů v obyčejných bílých košilích, modrých větrovkách nebo černých kabátech, vypadají elegantně a spolehlivě. Pouhé prohlížení obrázků nabízí pocit bezpečí v době turbulencí,“ vysvětlila serveru The South China Morning Post, proč má o styl oblékání komunistických představitelů zájem.

Čínský prezident Si Ťin-pching nosí černé nebo tmavě modré větrovky během svých inspekcí na farmách či setkáních s členy strany, aby ukázal, že je muž z lidu. Jeho podřízení od něj styl přejímají. Generální tajemník, znám svým úsilím přestavět čínskou společnost ke svému obrazu, nechal oděv dále zpopularizovat v televizi, kinech a hudebních klipech, které ve stále větší míře musí odrážet ideje strany.

Nechat to prostě vyhnít. Mladí Číňané už se nechtějí dál snažit bez úspěchu

Komunismus se příležitostně stává v Číně módní inspirací. V roce 2007 se například objevilo několik prodejců oblečení v Hongkongu či Šanghaji, kteří prodávali trendy trička s odkazy na pekingské „retro“, motivy kulturní revoluce a stylizovaná tak, aby připomínala komunistické propagandistické umění. Agentura Reuters poznamenala, že toto oblečení často mělo cenovky ve výši, který si stranou vyzdvihovaný dělník z lidu nemohl dovolit.

Přitažlivost státního sektoru

Nynější obliba oděvů nošených stranickými kádry souvisí spíše než s pokusem učinit komunismus „hustým“ s proměnami, které zažila čínská společnost v éře covidu. Platy se snižovaly a řada soukromých společností propouštěla. Stabilita rozsáhlého státního sektoru, v němž stranická příslušnost hraje podstatnou roli, začala být náhle pro mladé Číňany s nejistou budoucností přitažlivá.

„Moji rodiče a prarodiče vždy říkali, že být státním úředníkem je nejlepší kariéra v Číně, ale já jsem tomu nevěřila,“ říká Jao. „Pandemie covidu-19 mě přesvědčila o výhodách zaručeného životního stylu, stabilního příjmu, dobrých benefitů a malé šance na ztrátu zaměstnání.“

Sociologové z Kanady a USA v článku zveřejněném v odborném žurnálu Research in Social Stratification and Mobility zjistili, že pravděpodobnost sníženého příjmu v důsledku pandemie byla pro nečleny strany 0,53, zatímco pro členy strany 0,46. Tento rozdíl je zřejmě jedním z důvodů, proč do strany vstoupilo v letech trvání pandemie 4,8 milionu lidí a počet členů se tak zvedl na rekordních 96,7 milionu.

Luna Wu, která se hlásí na studium mezinárodních vztahů, zmiňuje jako důvod, proč se chce přidat ke straně, jednání „kádrů“ během lockdownu. „Chci být členkou strany, protože tak můžu sloužit lidem, speciálně v době krize,“ uvádí. „Mým snem je stát se mluvčí ministerstva zahraničí, která může sebevědomě pokárat Západ za jeho neopodstatněné obvinění. Být členkou strany je podmínkou,“ dodává. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí prosluli tvrdými výpady vůči Západu.

ANALÝZA: Čínští komunisté slaví narozeniny. Proč dokázali být tak úspěšní

Jednadvacetiletý student informatiky na Šanghajské univerzitě Howard Wang začal kvůli kariérním vyhlídkám studovat i filosofii. Doufá, že tím, že si osvojí znalosti marxismu a socialismu s čínskými charakteristikami, si vylepší šance pro získání místa ve státním sektoru.

„Být členem strany a účastnit se nějakého národního vědeckotechnického programu je pro mě ta nejlepší kariérní cesta,“ uvádí Wang, který dříve preferoval „velké technologické firmy“. Pandemie, během níž jeho rodiče díky práci pro státní podnik měli zajištěný příjem, zatímco přátelé a sousedé se vlivem škrtů u soukromých společností obávali budoucnosti, jeho perspektivu změnila.

Tlak na soukromé společnosti

Sílící nedůvěra k privátnímu kapitálu vychází i z série tvrdých regulací soukromých společností v uplynulých letech. Si od nich vyžadoval, aby se více podílely na plnění vize „společné prosperity“.

Přízrak nové kulturní revoluce. Čínu děsí regulace a vize „společné prosperity“

Podle analytiků se prezident především snaží o získání kontroly nad elitami technologického a zábavního průmyslu, které se i díky svému mezinárodnímu působení stávaly nezávislejšími na čínském státu. Odborníci též upozorňují, že sázení na postátněnou ekonomiku může ohrozit perspektivu dalšího hospodářského rozvoje, už tak omezeného covidovou krizí.

Politický analytik a bývalý profesor politických věd na Šanghajské univerzitě Čchen Tao-jin se domnívá, že přitažlivost státu a státního sektoru u mladých lidí v dohledné době neklesne. „Po lockdownech jsou si lidé více vědomi síly, které může čínská vláda dosáhnout. Bude zde více mladých lidí, kteří budu chtít být částí systému,“ uvádí. „Lockdown je ve své přirozenosti proces ochočování lidí.“

23. července 2021

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Omezí dávky i povolení. Litva a Polsko pomohou Kyjevu s vracením branců

25. dubna 2024  18:12

Litva hodlá pomáhat ukrajinským úřadům s navracením ukrajinských mužů v branném věku. Ve čtvrtek to...

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla matka Rakušanovi

25. dubna 2024  16:02,  aktualizováno  18:09

Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Digitální stavební řízení od července bude, slíbil Bartoš. Provoz přirovnal k D1

25. dubna 2024

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš ve čtvrtek prohlásil, že digitální stavební řízení bude...

Deník Metro rozšiřuje regionální zpravodajství a zvyšuje náklad

25. dubna 2024

Deník Metro z portfolia mediální skupiny MAFRA posiluje přítomnost v regionech a zároveň zvyšuje...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...