Čína z převýchovných táborů pro muslimy propustí dva tisíce Kazachů

  12:29aktualizováno  12:29
V čínských převýchovných táborech pro muslimy nejsou jen nejčastěji zmiňovaní Ujgurové, ale i etničtí Kazaši. Dva tisíce z nich má nyní díky opatrnému tlaku kazašské vlády šanci získat svobodu a vrátit se do Kazachstánu. Ani tam však nejsou v bezpečí, Čína totiž zná způsob, jak se k nim znovu dostat.

Kazašku Guli Číňané více než dva roky drželi od jejího manžela a dětí. (8. prosince 2018) | foto: AP

„Nikdy jsem si nemyslela, že se ještě někdy budu moci vrátit do Kazachstánu a že znovu uvidím své děti. Přišla jsem o veškerou naději,“ vypráví třiadvacetiletá Kazaška, kterou agentura AP uvádí jen pod křestním jménem Guli. Mladá žena je jednou ze šťastnějších obyvatel převážně muslimského západu Číny. 

Poté, co strávila více než dva roky v internačním táboře pro muslimy v Sin-ťiangu, se v červenci znovu shledala se svým manželem i oběma dětmi. O tom, že možná brzy pojede domů, ji před tím informoval jistý kazašský úředník.

Fotogalerie

Čína je pro osmnáctimilionový Kazachstán důležitým obchodním partnerem a sousedem, zavírání muslimů do lágrů, ve kterých se musejí vzdát své víry i kultury, se mu však nelíbí. 

Právě opatrný tlak nejen kazašských aktivistů a světových médií, ale i vlády v Astaně tak podle agentury může stát za rozhodnutím Číny, že více než dvěma tisícům etnických Kazachů dovolí odjet ze země. Vybraní šťastlivci se budou muset vzdát čínského občanství a po příjezdu do Kazachstánu požádat o kazašské nebo o trvalý pobyt.

Agentura AP podotýká, že lidé, kteří se dosud dostali na svobodu, byli především kazašského občanství nebo jejich příbuzní. Na etnické Kazachy s čínskými občanskými průkazy by měla přijít řada až nyní. 

Mnozí etničtí Kazaši se už do země svých předků začali vracet v době, kdy Čína tvrdý postup vůči muslimům teprve zaváděla. V Astaně si vyřídili trvalý pobyt a věřili, že jsou před represemi v bezpečí. Podle RFE/RL však Číňané i tak našli způsob, jak se k nim dostat. Pod záminkou, že si zapomněli vyřídit nezbytné dokumenty, Kazachy znovu povolala do země. 

Následný odjezd už pak nebyl možný, zadržení přišli také o kazašské doklady a čínský pas. Podle kazašské diplomacie Čína v listopadu zadržela devětadvacet Kazachů, jen patnácti z nich později dovolila vrátit se domů. Web Rádia Svobodná Evropa (RFE/RL) v listopadu uvedl, že Číňané dotyčné zadrželi pro podezření z držení dvojího občanství. 

Čína zdvojnásobila miliardové výdaje na muslimské tábory, ve kterých vězní Ujgury

Aktuální naději kazašských rodin zatím kalí jen fakt, že Peking ještě neuvedl, koho přesně propustí. Některé se v posledních týdnech doslechly, že jejich blízcí už tábory opustili, místo svobody se však dočkali domácího vězení.

„Chci najít cestu, jak dostat celou rodinu do Kazachstánu,“ říká farmář Adilgazy Yergazy. Oba jeho mladší bratři byli zajati a umístěni do tábora, jednoho z nich však Číňané o Vánocích propustili. Odjet z Číny však nesmí. „Všichni jsou velmi vyděšení,“ dodává muž.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

VIDEO: Recidivistka ujížděla policii, za jízdy vyskočil z karavanu pes

Řidička ujížděla policii v kradeném karavanu. U sebe měla i psy

Dramatická honička policie a obytného vozu se odehrála v kalifornském Los Angeles. Řidička karavanu unikala před...

Rusové se snaží zbavit komplexů ohledně sexu. Zakládají servery, které radí

Ilustrační snímek

Tělesné slasti jsou v Rusku obklopeny mnoha tabu, jež jsou důsledkem skutečnosti, že se o nich za doby Sovětského svazu...

Chcete vidět mrtvé lidi? Český řidič schytal v Německu pokutu za focení

Ilustrační snímek

Pokutou 128,5 eura (více než 3 300 Kč) potrestala v úterý německá policie českého řidiče, který si fotil místo vážné...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz