V Číně bují nenávist vůči muslimům. Živí ji útoky v Evropě i režim

  18:07aktualizováno  18:07
V Číně v posledních měsících narůstají protimuslimské nálady. Přívrženci islámu musí čelit nenávisti v internetových diskuzí i v ulicích. Útoky na muslimy jsou přiživovány laxní politikou komunistické strany, která nálady ve společnosti využívá v boji proti muslimským Ujgurům v autonomní provincii Sin-ťiang.

Imám mešity Nangang Tchao Jing-šeng. | foto: AP

Ve městě Che-fej rostou protimuslimské nálady podle scénáře, který platí pro velkou část Číny. Vyhrocená rétorika proti muslimské menšině započala na sociálních sítích, kde se lidé bouřili kvůli plánované výstavbě mešity. Z internetových diskuzí a sociálních sítí se ale nenávist přesunula už i do ulic.

Na pozemcích, kde má vyrůst nová Nangangská mešita, našli zakopanou prasečí hlavu. Kolem se konalo několik demonstrací. Po protestech přišly osobní výhrůžky. Imám mešity Tchao Jing-šeng dostával mnoho výhrůžných vzkazů. „Pokud by zemřel někdo z tvé rodiny, mám pro ně rakve. Mám jich víc než jednu, pokud bude potřeba,“ stálo v jedné SMS zprávě.

Čína přitvrdila proti muslimským Ujgurům, zakázala dlouhé vousy i závoje

Napjatá atmosféra v čínském vnitrozemí je příkladem toho, jak místní společností pomalu prorůstají náboženské spory. Islamofobie je přiživovaná i komunistickým režimem, který ji oficiálně toleruje a využívá ji pro své vlastní cíle. „Vypustili džina z lahve,“ myslí si profesor James Leibold, který se zabývá problematikou islamofobních útoků na čínském internetu.

Přesun mešity a hněv veřejnosti

Spor okolo Nangangské mešity dobře ilustruje, že protimuslimské nálady v Číně sílí. Základní kámen původní mešity byl položen v osmdesátých letech osmnáctého století. Za vybudováním svatostánku v průběhu let stála komunita Chuejů, potomků obchodníků, kteří do Číny přišli po Hedvábné stezce. V moderní době mešita sloužila asi 4 500 muslimů. Nacházela se na okraji města, daleko od zájmu veřejnosti.

Nangangská mešita by se měla v následujících měsících přesunout do jiné části...

Nangangská mešita by se měla v následujících měsících přesunout do jiné části města.

Masivní urbanistický rozvoj v uplynulých deseti letech přinesl velké změny. Lídři muslimské menšiny se dostali pod tlak úřadů. Ty je donutily mešitu přesunout do vhodnější oblasti. V listopadu vedení města rozhodlo, že mešita se přestěhuje do luxusní čtvrti, kterou obývají převážně čínští Chanové, vůbec nejpočetnější etnická skupina na světě.

Čína brojí proti křesťanům. Z kostelů sundavá kříže, prý jsou nebezpečné

Ti si však na sociální síti Weibo začali stěžovat, že mešita má vyrůst na místě, kde se měl původně rozkládat park. Jiní si stěžovali na to, že po příchodu muslimů se v oblasti zhorší bezpečnost. Našli se i tací, kteří varovali před zanesením muslimských tradic do centra města. K protestnímu hnutí se přidal i Cchuej C’-ťien, který se na sociálních sítích těší velké oblibě.

Velkou část publika si získal příspěvky o hrozbách náboženského extremismu. Navíc je oficiálním státním úředníkem na „oddělení propagandy“. V polovině prosince místní vyzval k zablokování staveniště. „Pokud to nebude fungovat, co takhle použít prasečí hlavu a prasečí krev?“ napsal ve výzvě.

Omezování svobody a boj s Ujgury

Podobných internetových kauz spojených s náboženským pnutím najdeme na čínském internetu tisíce. Pochopitelně se netýkají pouze islámu. Teroristické útoky v Evropě páchané jménem radiálního islámu i dlouholeté napětí v čínských ujgurských regionech však dělají z muslimů snadný terč hněvu veřejnosti i režimu. Ten postupem let tlačí na muslimy omezováním svobody jejich vyznání.

Imám mešity Nangang Tchao Jing-šeng.

Imám mešity Nangang Tchao Jing-šeng.

Absence diskuze mezi úřady, muslimskou komunitou a zbytkem Číny prohlubuje napětí. O to více, když komunistický režim nechává projevy islamofobie takřka bez postihu a jakékoli kontroly. V roce 2014 se situaci snažil zlepši Ujgur Ilham Tohti. Založil webovou stránku, kde se mělo debatovat o etnickém napětí v autonomní oblasti Sin-ťiang. Soud ho za to poslal na doživotí do vězení.

„Určité skupiny lidí se snaží aktivně prosazovat islamofobii, aby se po celé zemi vytvořila nálada, ve které by společnost posvětila tvrdé protiteroristické akce v regionu Sin-ťiang,“ myslí si profesor Ma Chaj-jün, který se dlouhodobě zabývá problematikou čínských muslimů. „Existuje tady islamofobní hnutí, jehož cílem je vytvořit chaos a dokonce i konflikty na místní úrovni,“ dodává.

Čína se bojí svých muslimů, represemi je však obrací na cestu džihádu

Padesátiletý imám Tao se o internetovém napětí okolo přesunu jeho mešity dozvěděl až na sklonku loňského roku. „Říkali mi, že před mešitou plánují pověsit prasečí hlavu. Já jsem jim řekl, že ji sundáme. Říkali také, že na pozemku zakopou hlavu prasete, odpověděl jsem jim, že ji vykopeme,“ reagoval Tao na výhružné zprávy na internetu.

Obyčejné Číňany však za jejich nenávist neodsuzuje. „Nedávám jim to za vinu, věřím totiž, že jsou pod vlivem někoho dalšího,“ tvrdí Tao. Konkrétní jména neuvedl, je však zřejmé, že má na mysli čínskou vládu. „Chtěl bych však, aby všichni věděli, že muslimové jsou ctnostní lidé. Jsme mírumilovní, tolerantní a slušní. Jsme dobrými Číňany,“ dodává.

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Klimatické stávky se zúčastnily čtyři miliony lidí, napsala Thunbergová

Švédská šestnáctiletá aktivistka Greta Thunbergová se účastnila protestu za...

Podle švédské ekologické aktivistky Grety Thunbergové se do páteční celosvětové série stávek a demonstrací za lepší...

Vedro, tekoucí asfalt a výpadky proudu. Města se mění v nehostinná doupata

Hispánské děti dovádí u otevřeného hydrantu na Manhattanu. Ulice New Yorku se v

Dopad klimatických změn na život ve městech bude rozsáhlý. Podle pesimistických předpovědí se například ve Spojených...

Pokud vyšetřování potvrdí zodpovědnost Íránu, Saúdská Arábie zareaguje

Saúdskoarabský státní ministr pro zahraniční záležitosti Ádil Džubajr na...

Pokud vyšetřování potvrdí, že za útoky na saúdskoarabská ropná zařízení je zodpovědný Írán, Saúdská Arábie podnikne...

V Utahu havaroval turistický autobus. Čtyři lidé zemřeli, patnáct se zranilo

Poblíž národního parku Bryce Canyon ve státě Utah v USA havaroval autobus s...

Při páteční nehodě turistického autobusu poblíž národního parku Bryce Canyon v Utahu ve Spojených státech amerických...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz