Pro Čínu symbol štěstí, pro muslimy nečistoty. Rok Prasete může Asii zavařit

  • 203
Nevraživosti i výzvám k bojkotu mohou v převážně muslimské jihovýchodní Asii i letos čelit ti, kdo slaví nastupující čínský rok Prasete. Zobrazením tohoto zvířete se proto někteří lidé i obchodníci vyhýbají. Zatímco pro Číňany symbolizuje štěstí, pro muslimy nečistotu.

V roce 2010 rozčilila holandské muslimy skulptura prasete, kterou instalovali ve městě Venray, aby ilustrovala zemědělskou tradici tamní oblasti. Vyznavači proroka Mohameda si stěžovali, že napadá jejich hodnoty. 

Jak známo, Korán konzumaci vepřového až na výjimky zakazuje a prase, poslední zvíře čínského zvěrokruhu, muslimové považují za nečisté a štítí se ho. 

Jak se tedy nyní vyrovnávají s rokem Prasete, který v úterý podle čínského lunárního kalendáře převzal vládu ve velké části Asie? 

Obrázky prasátek všech tvarů a podob jsou zejména v místech s početnou čínskou komunitou všudypřítomné. Napodobí muslimové třeba v Indonésii, Thajsku, na Filipínách nebo v Malajsii své holandské souvěrce? 

Jak kdo a jak kde.

„Loni, když jsme oslavovali příchod roku Psa, došlo k velkým problémům,“ vysvětloval Chow Yoon Kee, malajsijský Číňan, který se sám ve znamení Prasete narodil. Ani psy totiž stoupenci islámu „nemusí“. 

„Mnoho obchodníků se bálo vystavit podobizny psů do výkladů, aby nevyvolali nepřátelství muslimské komunity. Letos v souvislosti s rokem Prasete takovou autocenzuru nepociťuji,“ dodal pro server BBC. 

Značnou opatrnost projevil řetězec nákupních center Sunway Malls. Nechal vyrobit „revoluční“ tričko s motivem čínského zvěrokruhu, ovšem s pouhými deseti z dvanácti zvířat. Prase a pes chyběli. Tato zvířata jsou zkrátka pro mnohé stále persony non grata. 

10.ledna 2018 v 14:04, příspěvek archivován: 06.února 2019 v 12:09

Zodiac dog, pig go missing on t-shirt for Chinese New Year. https://t.co/IBaBdRm3nE https://t.co/WYnIJ9Dmnk

Také v Indonésii, jež je nejlidnatější islámskou zemí světa, žije početná čínská menšina, jež teď samozřejmě všude dovádí s prasátky. 

„Vyrostla jsem s mnoha místními muslimy, a tak vím, že s obrázky prasat nemají problém,“ tvrdí Olivia z Jakarty, která je čínského původu. 

„To prase byla dobrota“

Místní čínští pekaři přichystali na oslavy specialitu – sušenky ve tvaru prasátek plněné ananasovým džemem. Šly na dračku a hodně je kupovali i muslimové. „Tahle dobrota byla prvním prasetem, které jsem pozřel,“ zažertoval na sociální síti jeden z nich. 

Vietnamci i v Česku slaví příchod roku prasete

Našli se ovšem i tací, kteří všudypřítomné prasečí orgie odsoudili. Třeba Muslimské fórum Bogoru, konzervativní islámská organizace na západní Jávě, zveřejnila provolání požadující zrušení oslav roku Prasete. Prý jsou pro muslimy nevhodné, neboť by „mohly podkopat islámskou víru“. Podobně se zachovaly některé radikální skupiny v Malajsii. 

Jeden muslimský politik však čínskou komunitu obhajoval. „Bez ohledu na to, co si lidé o těchto slavnostech myslí, vyzývám všechny, aby respektovali kulturní tradice,“ uvedl indonéský ministr pro náboženské záležitosti Lukman Saifuddín. 

V čínské kultuře má každý člen zvěrokruhu své jedinečné vlastnosti, které během své „vlády“ jakoby předává dál. Vepř symbolizuje štěstí a bohatství. Číňané věří, že ti, kteří se narodili v roce Prasete, jsou inteligentní, čestní, soucitní a věrní. Prý to platí pro každého, pro bělochy i pro muslimy. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video