Pro Čínu symbol štěstí, pro muslimy nečistoty. Rok Prasete může Asii zavařit

  16:31aktualizováno  16:31
Nevraživosti i výzvám k bojkotu mohou v převážně muslimské jihovýchodní Asii i letos čelit ti, kdo slaví nastupující čínský rok Prasete. Zobrazením tohoto zvířete se proto někteří lidé i obchodníci vyhýbají. Zatímco pro Číňany symbolizuje štěstí, pro muslimy nečistotu.

V roce 2010 rozčilila holandské muslimy skulptura prasete, kterou instalovali ve městě Venray, aby ilustrovala zemědělskou tradici tamní oblasti. Vyznavači proroka Mohameda si stěžovali, že napadá jejich hodnoty. 

Fotogalerie

Jak známo, Korán konzumaci vepřového až na výjimky zakazuje a prase, poslední zvíře čínského zvěrokruhu, muslimové považují za nečisté a štítí se ho. 

Jak se tedy nyní vyrovnávají s rokem Prasete, který v úterý podle čínského lunárního kalendáře převzal vládu ve velké části Asie? 

Obrázky prasátek všech tvarů a podob jsou zejména v místech s početnou čínskou komunitou všudypřítomné. Napodobí muslimové třeba v Indonésii, Thajsku, na Filipínách nebo v Malajsii své holandské souvěrce? 

Jak kdo a jak kde.

„Loni, když jsme oslavovali příchod roku Psa, došlo k velkým problémům,“ vysvětloval Chow Yoon Kee, malajsijský Číňan, který se sám ve znamení Prasete narodil. Ani psy totiž stoupenci islámu „nemusí“. 

„Mnoho obchodníků se bálo vystavit podobizny psů do výkladů, aby nevyvolali nepřátelství muslimské komunity. Letos v souvislosti s rokem Prasete takovou autocenzuru nepociťuji,“ dodal pro server BBC. 

Značnou opatrnost projevil řetězec nákupních center Sunway Malls. Nechal vyrobit „revoluční“ tričko s motivem čínského zvěrokruhu, ovšem s pouhými deseti z dvanácti zvířat. Prase a pes chyběli. Tato zvířata jsou zkrátka pro mnohé stále persony non grata. 

10.ledna 2018 v 14:04, příspěvek archivován: 06.února 2019 v 12:09

Zodiac dog, pig go missing on t-shirt for Chinese New Year. https://t.co/IBaBdRm3nE https://t.co/WYnIJ9Dmnk


Také v Indonésii, jež je nejlidnatější islámskou zemí světa, žije početná čínská menšina, jež teď samozřejmě všude dovádí s prasátky. 

„Vyrostla jsem s mnoha místními muslimy, a tak vím, že s obrázky prasat nemají problém,“ tvrdí Olivia z Jakarty, která je čínského původu. 

„To prase byla dobrota“

Místní čínští pekaři přichystali na oslavy specialitu – sušenky ve tvaru prasátek plněné ananasovým džemem. Šly na dračku a hodně je kupovali i muslimové. „Tahle dobrota byla prvním prasetem, které jsem pozřel,“ zažertoval na sociální síti jeden z nich. 

Vietnamci i v Česku slaví příchod roku prasete

Našli se ovšem i tací, kteří všudypřítomné prasečí orgie odsoudili. Třeba Muslimské fórum Bogoru, konzervativní islámská organizace na západní Jávě, zveřejnila provolání požadující zrušení oslav roku Prasete. Prý jsou pro muslimy nevhodné, neboť by „mohly podkopat islámskou víru“. Podobně se zachovaly některé radikální skupiny v Malajsii. 

Jeden muslimský politik však čínskou komunitu obhajoval. „Bez ohledu na to, co si lidé o těchto slavnostech myslí, vyzývám všechny, aby respektovali kulturní tradice,“ uvedl indonéský ministr pro náboženské záležitosti Lukman Saifuddín. 

V čínské kultuře má každý člen zvěrokruhu své jedinečné vlastnosti, které během své „vlády“ jakoby předává dál. Vepř symbolizuje štěstí a bohatství. Číňané věří, že ti, kteří se narodili v roce Prasete, jsou inteligentní, čestní, soucitní a věrní. Prý to platí pro každého, pro bělochy i pro muslimy. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Souboj koncertů na venezuelské hranici. Mohl by vynést sto milionů dolarů

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Boj o moc ve Venezuele se v pátek změnil na hudební klání. Do blízkosti venezuelsko-kolumbijské hranice se sjely...

Válka o vodu? Indie po útoku v Kašmíru odřízne Pákistán od tří řek

Hráz přehrady Baglihar na řece Čanáb, která vede z indického Kašmíru do...

Valentýnský útok na indické vojáky v Kašmíru, při kterém zemřelo více než čtyřicet lidí, vyvolává čím dál větší napětí...

Guantánamo možná poslouží pro další islamisty. Kromě z Al-Káidy budou z IS

Američtí vojáci vedou trestance ve věznici Guantánamo. (1. března 2002)

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje, že by zahraniční radikály z bojů po boku teroristického...

Najdete na iDNES.cz