Pro Čínu symbol štěstí, pro muslimy nečistoty. Rok Prasete může Asii zavařit

  16:31aktualizováno  16:31
Nevraživosti i výzvám k bojkotu mohou v převážně muslimské jihovýchodní Asii i letos čelit ti, kdo slaví nastupující čínský rok Prasete. Zobrazením tohoto zvířete se proto někteří lidé i obchodníci vyhýbají. Zatímco pro Číňany symbolizuje štěstí, pro muslimy nečistotu.

V roce 2010 rozčilila holandské muslimy skulptura prasete, kterou instalovali ve městě Venray, aby ilustrovala zemědělskou tradici tamní oblasti. Vyznavači proroka Mohameda si stěžovali, že napadá jejich hodnoty. 

Fotogalerie

Jak známo, Korán konzumaci vepřového až na výjimky zakazuje a prase, poslední zvíře čínského zvěrokruhu, muslimové považují za nečisté a štítí se ho. 

Jak se tedy nyní vyrovnávají s rokem Prasete, který v úterý podle čínského lunárního kalendáře převzal vládu ve velké části Asie? 

Obrázky prasátek všech tvarů a podob jsou zejména v místech s početnou čínskou komunitou všudypřítomné. Napodobí muslimové třeba v Indonésii, Thajsku, na Filipínách nebo v Malajsii své holandské souvěrce? 

Jak kdo a jak kde.

„Loni, když jsme oslavovali příchod roku Psa, došlo k velkým problémům,“ vysvětloval Chow Yoon Kee, malajsijský Číňan, který se sám ve znamení Prasete narodil. Ani psy totiž stoupenci islámu „nemusí“. 

„Mnoho obchodníků se bálo vystavit podobizny psů do výkladů, aby nevyvolali nepřátelství muslimské komunity. Letos v souvislosti s rokem Prasete takovou autocenzuru nepociťuji,“ dodal pro server BBC. 

Značnou opatrnost projevil řetězec nákupních center Sunway Malls. Nechal vyrobit „revoluční“ tričko s motivem čínského zvěrokruhu, ovšem s pouhými deseti z dvanácti zvířat. Prase a pes chyběli. Tato zvířata jsou zkrátka pro mnohé stále persony non grata. 

10.ledna 2018 v 14:04, příspěvek archivován: 06.února 2019 v 12:09

Zodiac dog, pig go missing on t-shirt for Chinese New Year. https://t.co/IBaBdRm3nE https://t.co/WYnIJ9Dmnk


Také v Indonésii, jež je nejlidnatější islámskou zemí světa, žije početná čínská menšina, jež teď samozřejmě všude dovádí s prasátky. 

„Vyrostla jsem s mnoha místními muslimy, a tak vím, že s obrázky prasat nemají problém,“ tvrdí Olivia z Jakarty, která je čínského původu. 

„To prase byla dobrota“

Místní čínští pekaři přichystali na oslavy specialitu – sušenky ve tvaru prasátek plněné ananasovým džemem. Šly na dračku a hodně je kupovali i muslimové. „Tahle dobrota byla prvním prasetem, které jsem pozřel,“ zažertoval na sociální síti jeden z nich. 

Vietnamci i v Česku slaví příchod roku prasete

Našli se ovšem i tací, kteří všudypřítomné prasečí orgie odsoudili. Třeba Muslimské fórum Bogoru, konzervativní islámská organizace na západní Jávě, zveřejnila provolání požadující zrušení oslav roku Prasete. Prý jsou pro muslimy nevhodné, neboť by „mohly podkopat islámskou víru“. Podobně se zachovaly některé radikální skupiny v Malajsii. 

Jeden muslimský politik však čínskou komunitu obhajoval. „Bez ohledu na to, co si lidé o těchto slavnostech myslí, vyzývám všechny, aby respektovali kulturní tradice,“ uvedl indonéský ministr pro náboženské záležitosti Lukman Saifuddín. 

V čínské kultuře má každý člen zvěrokruhu své jedinečné vlastnosti, které během své „vlády“ jakoby předává dál. Vepř symbolizuje štěstí a bohatství. Číňané věří, že ti, kteří se narodili v roce Prasete, jsou inteligentní, čestní, soucitní a věrní. Prý to platí pro každého, pro bělochy i pro muslimy. 


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Nebuď hlupák a nehraj si na tvrďáka, naléhal Trump na Erdogana kvůli Sýrii

Americký prezident Donald Trump vyzval poněkud osobnějším způsobem tureckou hlavu státu Recepa Tayyipa Erdogana, aby...

Rusko proniklo do bojů v Sýrii, spolu se syrskou armádou vstoupilo do Kobani

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky ve středu večer vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Ještě v...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

KOMENTÁŘ: Autonomní Katalánsko, bolavý vřed Španělska

Jihoevropská země se bojí rozdrolení. Madrid bude muset začít jednat, hrozí totiž i teroristické útoky. Devět z...

Najdete na iDNES.cz