Diskuze

Čína zahájila testy své nové letadlové lodi, do služby nastoupí v roce 2020

Čína v neděli začala testovat na moři první letadlovou loď, kterou sama navrhla a postavila. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na čínské ministerstvo obrany. Plavidlo, které dosud nemá oficiální název, opustilo přístav Ta-lien v 7:00 místního času, aby zahájilo „zkoušku spolehlivosti a stability pohonu a dalších systémů“.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Je neskutečné kam se Čína posunula od dob "kulturní revoluce", zvláště provnáme-li ji třeba s Ruskem které mělo mnohem lepší startovací pozici...

1 0
možnosti

Lepší startovní pozici to se ani říct nedá, zatímco Deng přijímal tržní reformy od 70. let SSSR byl rozložený a rozkradený zevnitř. Komunistická strana se adaptovala na kapitalismus, zatímco v SSSR to vedla parta pomatenců jako Gorbi.

0 0
možnosti

To není první čínská letadlová loď vlastní konstrukce. Vždyť je to okopírovaná třída Admirál Kuzněcov (Liao-ning) - prostý produkt reverzního inženýrství. Jistě, určitě bude mít modernější výbavu než starší loď, o ruském bratru nemluvě, ale pořád to je jen čínská kopie a ne vlastní konstrukce, podobně jako stíhačky J-15 (kopie Su-33) anebo J-11 (kopie pozemních Flankerů "B" VVS RF). I když proti ruským předlohám to jsou zajímavé hybridy - některé stroje jsou poháněné čínskou kopii motorů z F-16 a navrch používají čínskou kopii (mám ale pocit že licenční) izraelských raket. U nové letadlovky předpokládám podobnou hybridizaci... ale nové čínské stíhačky jako J-20 jsou původní konstrukce (byť byly při jejich vývoji zcela jistě použity i špionážní informace o F-35 atd...) ale třeba J-31 zase připomíná hodně Raptora. Ale potenciál ve zbrojní výrobě mají a věřím že časem bude mít Čína letadlovou loď zcela vlastní konstrukce, přičemž při tom využije poznatky z původní z Ukrajiny koupené letadlovky tak i z jejího okopírovaného dvojčete. Rusko také nemá velkou radost z obchodu kdy Čína koupila Su-35S (tedy nejnovější verzi Flankeru - někdy zvanou Super Flanker - v NATO kódu Flanker E ) jenž velkou část technologii sdílí s Su-57 "Pak - Fa" - a ČLR se starala jak koupit CO NEJMÉNĚ Su-35S... takže asi je víc než jasné co s nimi hodlá dělat, ostatně valná většina Flankerů v letectvu ČLR i námořnictvu jsou de facto bezlicenční kopie. Ale jak známo, Čína prostě má na to kupovat si i západní firmy v úpadku a těžit z jejich patentů, nemusí nutně používat jen data ze špionáže a reverzního inženýrství. A Made in China neznamená nutně - je to šmejd, už dávno ne.

3 0
možnosti

S tím souhlasím. Čína jednou bude mít opravdu dobré letadlovky a dobrá letadla. Peníze na to (zatím) mají a je to jen otázka času, než vypilují všechny technologie. Ale v tuhle chvíli je bojová hodnota současných dvou plavidel minimální, oni sami to dobře vědí. Budou sloužit zejména k výcviku, k získávání zkušeností s praktickým provozem a v budoucnosti tu první (Varjag) vyřadí, protože už nebude ekonomicky únosné ji udržovat.

1 0
možnosti

Ono to s tou bojeschopností i v tom roce 2020 nebude až zase tak žhavé. Ale tady není prostor popisovat všechny problémy, které musí překonat, musel bych udělat výtah z dvoudílného rozsáhlého článku, který vyšel v časopise ATM v minulém roce a který sepisovali odborníci na problematiku. V zásadě je primární problém s letadly, přestože mají nakoupené Suchoje a mají i své kvalitní kopie, tak pro provoz na letadlových lodích ještě nejsou zcela dopilované. A mají slabší motory než je potřeba, jenže Rusko jim už kvalitní nedodá - zaprvé by jim je opět zkopírovali, za druhé Čína může být časem jejich protivníkem. Další problém je, že ikdyž mají dvě letadlovky, tak vycvičit jejich posádky na všechno co je potřeba trvá strašně dlouho. Zatímco USA a Velká Británie mají zkušenost s provozem letadlových lodí už cca 100 let, tak Čína začíná doslova od píky. Tyhle zkušenosti jsou zcela zásadní a dají se získat jen praxí, ty prostě nekoupíte ani neokopírujete. Ta jejich první letedlovka (ex Varjag) navíc nikdy nebude víc než výcvikovým plavidlem. Je sice rozsáhle zmodernizovaná, ale její konstrukce je zastaralá. A to rusové byli se svojí koncepcí o míle daleko za američany.

2 1
možnosti

M84i17l76a45n 75M91u26s49i18l

13. 5. 2018 14:20

Že by odborníci na problematiku z ATM zapomněli na Chengdu J-20 a Shenyang FC-31?

1 0
možnosti

Jsem zvědavej jak dlouho jim vydrží než se rozpadne a potopí ;-D

1 10
možnosti

Myslíš, že by někdo stavěl za tak šílenou sumu něco, co se rozpadne a potopí?

Číňani v několika odvětvích předběhla ostatní část světa.

Např. ve stvění výškových budov. Je možné, že už mají lepší technologie než ostatní i na stavění lodí.

A Čína stavěla lodě už v době, kdy ještě v Evropě a USA běhali lovci s kyjema po lesích.

4 3
možnosti

Takže kdo má letadlové lodě, může prosazovat nároky na území svého zájmu?

No proč ne, USA už tuto cestu ukazují ostatním již od svého vzniku.

6 6
možnosti

Koukam na to prvni video a pres ten krasnej smog nic nevidim

6 0
možnosti

M59a77r92t35i86n 73K51r26a66l

13. 5. 2018 13:04

Hezká. Zřejmě jako obvykle, “Assembled in China”. Tak je to dnes se vším. :-)

4 0
možnosti