Čína účtuje za léky astronomické ceny, pacienti si je musejí vyrábět sami

  20:06aktualizováno  20:06
Ačkoli je Čína jednou ze světových ekonomických velmocí, její obyvatelé si navzdory univerzálnímu zdravotnímu pojištění nemohou dovolit drahé léky. Vážně nemocní pacienti proto často hledají na internetu alternativní způsob jak přežít - nakupují suroviny, pátrají po návodech a vyrábějí si vlastní léky. Ty je ale mohou paradoxně stát život.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ačkoli nemá Čang Če-ťün žádné profesionální zkušenosti s výrobou léků, musel s ní začít ze zoufalství. Jeho matka onemocněla rakovinou plic a potřebovala velmi drahé léky, které ji čínský zdravotní systém nedokázal  zajistit. Čang se proto pustil do přípravy léčiv, která nejsou v Číně schválená.

Fotogalerie

Suroviny objednal na internetu, přestože nevěděl od koho je nakupuje ani jestli jsou pravé. „Nejsme vybíraví, protože nemáme právo volby. Jen doufáme, že mají prodavači svědomí,” popisuje svoje pocity Čang. A není sám, kdo se rozhodl jít touto cestou.

Stárnoucí čínské obyvatelstvo postihují stále častěji smrtící onemocnění, jako je rakovina nebo cukrovka, jejichž léčba je pro mnoho lidé finančně nedostupná. Problém je v tom, že místní primitivní systém pojištění se podle deníku The New York Times nedokázal přizpůsobit rostoucím cenám léků. 

Jejich dostupnost závisí i na místě bydliště a venkované nemají šanci některé léky sehnat. Podle oficiálních údajů jsou právě choroby hlavním důvodem, proč se čínské rodiny ocitají pod hranicí chudoby. Mnohé z těchto problémů si Čína přivodila sama. Masivní byrokratické překážky udržují život zachraňující léky z dosahu milionů lidí, kteří je potřebují. 

12.listopadu 2018 v 05:00, příspěvek archivován: 13.listopadu 2018 v 14:36

VIDEO: A rural resident in China is 30 percent more likely to die after a cancer diagnosis than an urban resident. Families trying to beat these odds for their children share their stories of battling the disease and the financial ruin it causes. https://t.

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

A rural resident in China is 30 percent more likely to die after a cancer diagnosis than an urban resident. Families trying to beat these odds for their children share their stories of battling the disease and the financial ruin it causes. https://t.co/4qFWARs5Ox https://t.co/zKMX9K2BoV

Až do listopadu loňského roku musely farmaceutické přípravky schválené ve Spojených státech a v Evropě projít v Číně rozsáhlým procesem kontroly. Také nyní musí zahraniční léčiva překonat různé komplikace, než jsou za ně čínské pojišťovny ochotné zaplatit. Momentálně čeká v Číně na schválení více než čtyři tisíce nových léků. Jejich cena poté dosáhne až jednoho tisíce dolarů za měsíc (až 23 tisíc korun). 

Čína lékařům povolí rohovinu a tygří kosti. Ochránci zvířat bijí na poplach

Mnoho nemocných se tak raději rozhodne porušit zákony a pokusí se přežít na vlastní pěst. Čínský internet překypuje nabídkou nelegálních farmak a obchodníci nabízí své zboží utajených lékárnách. V některých případech se pacienti a jejich rodiny rozhodnou léky vyrábět sami a hledají přísady a návody na jejich výrobu online. 

Právě o to se pokusil Čang, který utratil za ingredience na měsíční dávku léčiv pro svou matku přes 150 dolarů (asi tři a půl tisíce korun). „Surové přísady mají cenu zlata,” popisuje. Pokaždé, když doma vyrobené léky přestaly zabírat, musel Čang najít jiné řešení. „Nikdy nevíte jestli je před vámi cesta nebo jáma. Musíte jít dopředu a nesmíte se zastavit,” vypráví svoji zkušenost.

Čangova matka zemřela dva roky poté, co pro ni její syn začal vyrábět léky. Ačkoli příčinou smrti byla akutní bronchitida a krvácení do zažívacího ústrojí, podle Čanga není možné vyloučit, že na tom mají podíl i domácí farmaka. 

Problém nemá jen Čína, ale také USA či Rusko

Ačkoli Čína dosáhla téměř univerzálního zdravotního pojištění, pokryje jen velmi málo. Pacienti musí zaplatit třicet procent nákladů na léčbu z vlastní kapsy, což je ve srovnání s deseti procenty ve Spojených státech velmi vysoká částka. Mnoho léků navíc pojišťovny nehradí vůbec.

Čínská farma chová miliardy švábů na výrobu léků, lidé se bojí katastrofy

Pašeráci proto dováží léky ze sousední Indie, kde vyjdou až desetkrát levněji. Odborníci si nejsou jisti tím, jestli mohou neschválené léky pacientům doporučit. 

„Některé generické léky z Indie pravděpodobně nabízejí modernější léčbu než ty dostupné v Číně. Nákupem od nelegálního zdroje ale riskujete nejen ekonomicky, ale především technologicky,” popisuje Gordon Liu z Pekingské univerzity.

S podobnými problémy se vedle Číny potýkají i další státy. Americké farmaceutické společnosti si stěžují na regulační překážky a prodlevy ve schválení léčiv. Obchodní jednání navíc stěžují vysoké ceny léků. Američané se proto vydávají nakupovat léky do Kanady či Mexika, pacienti z Ruska pro změnu nakupují na britských internetových stránkách, kde hledají levnější varianty originálních léků.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Střelec s laserovým zaměřovačem má v USA na svědomí zraněné a možná mrtvého

Bezpečnostní složky zasahovaly při střelbě v americkém městě Aurora západně od...

Hlášení o „aktivním střelci“ zmobilizovalo policii v severoamerickém státě Illinois. Při incidentu bylo zraněno mnoho...

Vyráběl novičok, teď ruský vědec dostal padáka. Kvůli obvinění z pedofilie

Ruský vědec Vladimir Uglev, který přiznal podíl na tvorbě jedu novičok, na...

Ruský vědec Vladimir Uglev, který se veřejně přiznal ke spolutvorbě jedu novičok, přišel o práci kvůli pomluvám z...

Trump už má soka i mezi republikány. Z Bílého domu ho chce vyhnat přeběhlík

Někdejší guvernér amerického státu Massachusetts a bývalý libertarián William...

Donald Trump už má prvního vyzyvatele v následujících prezidentských volbách z řad republikánů. Šéfem Bílého domu se...

DAF 12t Eur4 mrazak 7.5m
DAF 12t Eur4 mrazak 7.5m

r.v. 2007, naj. 492 000 km, diesel
482 790 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz