„Mezinárodní společenství by mělo být pobouřeno a znepokojeno očividným porušováním svobody náboženského vyznání, ke kterému dochází,” říká Bob Fu z křesťanské organizace China Aid, která dlouhodobě upozorňuje na nedodržování lidských práv v Číně.
Na nárůst perzekuce vůči křesťanům upozornil na Twitteru také Jay Sekulow, člen právního týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Situace čínských křesťanů se zhoršuje každým dnem. Neúnavně pracujeme na tom, abychom vyvinuli maximální tlak na čínskou vládu, aby zastavila jejich pronásledování,” napsal minulý týden Sekulow.
Pronásledování křesťanů nicméně není v Číně ničím novým. Podle zprávy americké organizace Freedom House tu čelí nejen křesťané ale i další náboženské skupiny od roku 2012 velké perzekuci. Ze zprávy také vyplývá, že více než třetina všech čínských věřících čelí stále častěji „obtěžování ve formě byrokracie, ekonomického vykořisťování, pokut nebo násilí”.
Nejen aktivisté, také experti upozorňují na to, že pronásledování křesťanů ze strany čínské vlády je v současnosti nejhorší od roku 1982, kdy čínská ústava garantovala občanům náboženskou svobodu. Eskalace antikřesťanské propagandy souvisí podle stanice Fox News s upevněním pozice čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který je nejmocnějším čínským vůdcem od dob Mao Ce-tunga.
Kromě křesťanů čelí pronásledování také muslimové
Svědkům se podařilo natočit několik záběrů, na kterých je vidět hromadné pálení náboženských knih či křížů. Potvrdil to také pastor, podle kterého mělo k incidentu dojít 5. září ve městě Nanyang. Úřady měly údajně věřící nutit k tomu, aby se písemně zřekli své víry. V opačném případě by riskovali vyloučení ze školy, propuštění z práce nebo ztrátu sociálních dávek.
Podle čínských zákonů se mohou věřící přidat pouze k církvím, které schvaluje vláda. Miliony křesťanů nicméně patří k neuznaným nebo lokálním církvím, které se neřídí vládními předpisy. Čínské úřady obvinění ze strany křesťanů zpochybňují a tvrdí, že plně respektují náboženskou svobodu.
Jako za Mao Ce-tunga. Číňané posílají muslimy na převýchovu do táborů |
Kampaň namířená proti náboženství se však netýká jen křesťanů. Přibližně jeden milion Ujgurů a dalších členů muslimských menšin byli na severozápadě Číny donuceni k tomu, aby se vzdali islámu a přísahali věrnost komunistické straně. Ačkoli vláda odmítá zřizování speciálních táborů pro tyto skupiny, zdůrazňuje nutnost řešení extremismu.
Vzhledem k tomu, že na území Číny žije v současnosti přes 38 milionů protestantů, odborníci předpovídají, že by země mohla mít během několika dekád největší křesťanskou komunitu na světě.