Čína křečkuje vzácné kovy a žene mocnosti do náruče zvrhlých režimů

  20:15aktualizováno  20:15
Čína, která produkuje 97 procent vzácných kovů, s nimiž se ve světě obchoduje, ohlásila dramatické snížení kvót pro jejich vývoz a vnesla tak do mezinárodního obchodu paniku. Státy se už začaly po surovinách, které se používají ve všem od počítačů po hybridní automobily, poohlížet jinde a často se obracejí i na zkorumpované režimy, jako je Barma.

Vzácné kovy se používají i při výrobě počítačů.

Čínské ministerstvo obchodu oficiálně žádný důvod snížení kvót neuvedlo. Podle expertů za něj ale může stále se zvyšující poptávka čínských zpracovatelů. Právě jim chce Peking zajistit, že budou vždy mít k dispozici dostatek suroviny.

VZÁCNÉ KOVY

Jde o kovy vzácných zemin, tedy prvky ve spodní části Mendělejevovy tabulky, mezi které patří třeba europium nebo neodym. Využívají se při výrobě sluchátek, obrazovek, počítačů, hybridních automobilů, telefonů, komponentů raket a systémů na výrobu energií z obnovitelných zdrojů.

Jenže země má nad světovým obchodem vzácných kovů takřka monopol a drží tak v šachu nervózní mocnosti, které strategickou surovinu potřebují pro rozvoj vlastních ekonomik. Zřejmě nejvíc běduje Japonsko, jež nakupuje polovinu celého čínského vývozu.

Kaboní se ale i obchodníci ve Spojených státech, EU nebo Jižní Koreji. Bílý dům už začal zjišťovat, jestli čínský tah neporušuje pravidla Světové obchodní organizace, která až na výjimky exportní kvóty zakazuje. V Evropě se čílí především Němci, kteří čínské vzácné kovy hojně využívají. (více čtěte zde)

USA otevírají starý důl a Korea pomrkává po Barmě

Jižní Korea a Japonsko moc nevěří na příchod lepších časů a začaly se poohlížet jinde. Soul se chystá uzavřít dohodu na těžbu strategické suroviny s barmskou vojenskou juntou a Japonci zase podle listu The Daily Telegraph pomrkávají po nalezištích ve Vietnamu.

KVÓTY V ČÍSLECH

Čína snížila kvóty na vývoz vzácných kovů na příští rok na 14 446 tun, což je proti stavu ze začátku letošního roku pokles o 11,4 procenta. Zároveň rozšířila z 22 na 31 počet firem, které si vzácné kovy budou moct koupit. Čína už letos kvóty snížila asi o 40 procent.

autor: ČTK

Na paniku zareagovaly i Spojené státy, které znovu otevřely své doly v Kalifornii. Ty přitom zely prázdnotou od roku 2002, kdy je Američané zavřeli kvůli nízkým cenám surovin a obavám o životní prostředí. Produkce ale nedosáhne své nejvyšší kapacity dříve než za dva roky.

Čínský ochranářský tah ale patrně křehké světové ekonomice nohy nepodrazí. "Je pouze otázkou času, kdy Čína nebude hlavním dodavatelem pro zbytek světa," věští expert na vzácné kovy Dudley Kingsnorth v deníku The New York Times.

Naráží tím na to, že své doly postupně otevřou i další státy, které mají zásoby vzácných kovů a s čínskými obstrukcemi jim dochází trpělivost. Do té doby se ale podle Kingsnortha setkáme s výpadky v dodávkách vzácné suroviny.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Vyráběl novičok, teď ruský vědec dostal padáka. Kvůli obvinění z pedofilie

Ruský vědec Vladimir Uglev, který přiznal podíl na tvorbě jedu novičok, na...

Ruský vědec Vladimir Uglev, který se veřejně přiznal ke spolutvorbě jedu novičok, přišel o práci kvůli pomluvám z...

Německo řeší zvony s hákovým křížem. Používají se i na den obětí holokaustu

V Německu se stále využívají zvony, které na sobě mají nacistické symboly.

Protestantská církev v Německu čelí obvinění, že porušuje zákaz používání nacistických symbolů. Více než sedmdesát let...

Montér v USA postřílel pět svých kolegů. Neunesl, že přišel o zaměstnání

Bezpečnostní složky zasahovaly při střelbě v americkém městě Aurora západně od...

Při páteční střelbě v průmyslovém areálu ve městě Aurora zemřelo šest lidí. Pětačtyřicetiletý Gary Martin, zaměstnanec...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz