Čína zvažuje další základny v cizině. Obhlíží Kambodžu, možná i Pákistán

  21:00aktualizováno  21:00
Peking nevylučuje zřízení dalších základen v zámoří, řekl čínský generálporučík Che Lej. Jednou ze zvažovaných lokalit pro čínskou námořní základnu je podle agentury AFP Kambodža. Peking navíc údajně hodlá posílit obranu svých vojenských základen v Jihočínském moři. Dříve se spekulovalo i o čínské základně v Pákistánu.

Kromě techniky přehlídka nabídla do posledního detailu sladěný pochod 12 tisíc vojáků (3. září 2015) | foto: Reuters

Nové základny by podporovaly mírové mise OSN s čínskou účastí, uvedl Che. Dodal, že takové rozhodnutí by muselo být učiněno na základě potřeb mise a se souhlasem hostitelské země. Za těchto podmínek, řekl Che, „je tu možnost zřízení (dalších) podpůrných základen“. 

Fotogalerie

Generálporučík ujistil, že Peking nemá v úmyslu uplatňovat skrze zámořské základny svou moc. Zároveň srovnal podle něj skrovnou vojenskou přítomnost Číny v zámoří s americkou. Spojené státy mají totiž po světě více než 100 základen. 

Štábní kapitán čínského námořnictva Čang Ťün-še zase řekl, že Čína je připravena posílit obranu umělých ostrovů, které vybudovala v Jihočínském moři. Tuto strategickou vodní cestu považuje Peking za součást svého území. V pondělí ale oblastí proplul americký torpédoborec s cílem demonstrovat svobodu plavby a „zpochybnit nepřiměřené nároky na mořské území“. 

Čína v oblasti vytvořila sedm umělých ostrovů a na některých postavila letiště. Části Jihočínského moře bohaté na nerostné suroviny si nárokuje také pět dalších zemí regionu.

Džibutsko a kdo další?

O vybudování čínské základny v Kambodži se spekuluje již mnoho let.  Phnompenh je blízkým spojencem Pekingu a podporuje jeho teritoriální nároky v Jihočínském moři, připomněla AFP. 

Tyto úvahy zesílily poté, co možnou čínskou základnu zmínil americký viceprezident Mike Pence v listopadovém dopise kambodžskému premiérovi Hun Senovi. Nejvyšší kambodžský představitel vzápětí vzkázal, že žádné cizí základny v zemi nebudou. 

Středeční příjezd tří velkých válečných lodí do kambodžského přístavu, který měl demonstrovat vzrůstající námořní sílu Číny, však ukázal, že zvěsti o vojenské základně Číny v této zemi nejsou zcela liché. 

Číňané nám v Džibutsku svítí do očí, stěžují si američtí stíhači

Nejlidnatější země světa otevřela svou první zámořskou vojenskou základnu ve východoafrickém Džibutsku v roce 2017. V malém, ale strategicky položeném státě jsou vojensky trvale přítomni také čínští rivalové, a to Spojené státy, Japonsko a několik evropských zemí. 

Základna v Džibutsku má podle Pekingu za cíl poskytovat podporu protipirátské misi v Adenském zálivu a mírovým misím OSN s čínskou účastí v několika afrických státech. 

Někteří pozorovatelé ale pokládají základnu v Džibutsku za součást čínské strategie pro posílení námořní přítomnosti v Indickém oceánu, kde Peking soupeří o vliv se svým regionálním rivalem Indií. 

V červnu 2017 upozornilo americké ministerstvo obrany, že Čína pravděpodobně postaví v zahraničí více svých základen. Podle Pentagonu k tomu může využít i sousední Pákistán. Ten byl dříve důležitým spojencem USA, nyní ale s Čínou buduje hospodářský koridor. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Češi se bojí přechodu k autoritářství, píše svět o pražské demonstraci

V Praze lidé už počtvrté demonstrují za nezávislost justice a za odvolání...

Úterní protivládní protest na Václavském náměstí v Praze zaznamenala i zahraniční média. Demonstraci, na kterou přišlo...

Německo vyhostilo afghánského migranta, který napadal kolemjdoucí v Ambergu

Ve škole v západoněmeckém městě Lünen severně od Dortmundu jeden ze školáků...

Bavorsko vyhostilo spolu s dalšími přibližně 25 odmítnutými žadateli o azyl zpět do vlasti jednoho z Afghánců, kteří...

Mayová přežila další pokus o sesazení z čela konzervativců

Britská premiérka Theresa Mayová (22. května 2019)

V Londýně se ve středu v podvečer sešel výbor britských konzervativních poslanců, v rámci dalšího pokusu o sesazení...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz