V pondělí se čínská letadlová loď Šan-tung a čtyři další plavidla, včetně raketového torpédoborce, plavily v japonských ekonomických vodách obklopujících vzdálený tichomořský atol Okinotori, uvedlo ministerstvo obrany v Tokiu. Její stíhačky a vrtulníky zde prováděly vzlety a přistání, dodalo ministerstvo.
Další čínská operační letadlová loď Liao-ning a její flotila vpluly o víkendu do výlučné ekonomické zóny Japonska v Tichém oceánu a poté ji opustily, aby provedly cvičení za účasti stíhaček, uvedlo již dříve Tokio.
„Je to poprvé, co byly v Tichém oceánu spatřeny dvě čínské letadlové lodi operující současně,“ řekl agentuře AFP mluvčí ministerstva obrany. „Domníváme se, že cílem čínské armády je zlepšit operační schopnosti a schopnost vést operace ve vzdálených oblastech,“ dodal.
Poprvé v japonských vodách. Čínská válečná loď přeplula i druhý řetěz ostrovů![]() |
Využívání námořních a leteckých prostředků Čínou k prosazování územních nároků vyvolává obavy ve Spojených státech a mezi jejich spojenci v asijsko-tichomořském regionu. Japonští a američtí představitelé obrany tvrdí, že Čína chce postupně vytlačit americkou armádu z takzvaného „prvního ostrovního řetězce“, tedy od Japonska až po Filipíny, uvedla AFP.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz