Čínští dělníci se hlásí o svůj podíl, chtějí víc než jen drobky

  8:51aktualizováno  8:51
Pro člověka, který se živí rukama, je život v Číně neobyčejně tvrdý. S tím, jak se v zemi dál rozevírají nůžky mezi společenskými vrstvami, začínají dělníci – tedy ti, kteří se svým „potem a krví“ nejvíc zasloužili o obdivovaný čínský růst – čím dál hlasitěji volat po spravedlivějším rozdělení bohatství.

Čínský dělník | foto: Reuters

Vůdci Si Ťin-pchingovi a jeho čínskému snu tak v období, kdy tamní ekonomika začíná výrazně zpomalovat, vyvstávají obtížné výzvy z nečekané strany: už nejde jen o hrstku disidentů z řad intelektuálů, ale o „její“ dělníky.

Narůstá počet menších protestů a stávek (mnoho tisíc ročně), jejichž motivy jsou ovšem v drtivé míře ekonomické, nikoliv politické. Jsou namířeny proti vedení podniků, jež často svým zaměstnancům zadržuje mzdy nebo jim snižuje počet pracovních hodin. Režim reaguje tak, jak je léta zvyklý – cenzurou, potlačováním protestů a zavíráním nejviditelnějších aktivistů.

Fotogalerie

Koncem ledna zadržely úřady několik dělnických aktivistů, odborářů a obhájců práv zaměstnanců v přístavu Šen-čen a také v Čchang-ša, metropoli provincie Chu-nan.

Jinde – jak je rovněž v nynější Číně zvykem – takoví lidé prostě zmizeli. Obyčejným Číňanům vadí, že z ekonomického růstu, který obdivuje celý svět, na ně zbyly jenom drobky, s nimiž pouze přežívají, zatímco ti se správnými konexemi se topí v bohatství. Stěžují si, že strana na ně zapomněla. 

„Nikdo se už o nás nestará,“ tvrdil například Čou Liang, který se v lednu zúčastnil protestů v šenčenské továrně na elektroniku, která mu prý dluží v přepočtu kolem 65 000 korun. „Obětoval jsem zdraví pro společnost a teď si nemůžu koupit ani pytel rýže,“ stěžoval si listu The New York Times.

O cílenou kritiku politiky všemocné komunistické strany však alespoň zatím nejde. Represivní postup vůči dělnickým protestům však vedl k mobilizaci řady studentských organizací, které čínské vedení kritizují z ultralevicových – marxistických a maoistických – pozic.

Útok levice

Jak tvrdí znalci čínského prostředí, spolupráce mezi dělnickým hnutím a studenty elitních univerzit je čím dál rozsáhlejší. Podle nejradikálnějších studentských aktivistů je strana „málo marxistická“ a čínský kapitalismus dělníky jen využil, zatímco jejich oprávněné požadavky ignoruje.

Víme, jak se cítíš: Čína monitoruje emoce dělníků i vojáků

„Životní podmínky a ekonomická situace dělníků se nikdy nezlepší, pokud tu nebudou silné odbory hájící jejich práva,“ citoval server Sinopsis z prohlášení zveřejněného Skupinou na podporu dělníků z šenčenské firmy Jasic Technology.

Je známo, že současná Čína je jednou z nejnerovnějších společností na světě. Na samotném dně se nacházejí miliony dělníků, kteří často migrují z chudého venkova do velkých měst a tam přežívají jako občané druhé kategorie – v tvrdých podmínkách bez základních práv a sociálních jistot, jako je bydlení nebo zdravotní péče.

Neklid mezi masou dělníků vede k tomu, že režim se ocitá v dosti nepohodlné situaci. Od dob Mao Ce-tunga se vládnoucí partaj zaklínala podporou dělnické třídy, aby se nyní čím dál zřetelněji projevilo, jak tomu opravdu je: „proletáři“ byli a jsou pro mnohé partajní funkcionáře jen „užitečnými idioty“.

Vedle represí se Si Ťin-pching snaží masy uklidnit a získat je lichotkami. „Jste nejpilnější jako pilné včelky, cestujete tam a zpátky a vystavujete se slunci i dešti,“ uvedl nedávno v přání dělníkům k lunárnímu novému roku.

I on však musí vědět, že podobná slůvka nemohou stačit. Zvláště nyní, kdy by se probouzející se dělnické hnutí mohlo stát hrozbou pro cestu k vysněné harmonické společnosti. Nejenom proto, že se může začít bouřit ještě víc, ale také proto, že se ho chytají mnozí, kteří by rádi Čínu nasměrovali zpátky do blouznivých časů proletářských revolucí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Putin se v Japonsku krátce sejde s Trumpem, schůzku potvrdil Kreml

Naposledy se prezidenti obou velmocí setkali loni v červenci ve finských...

Moskva ve středu oficiálně potvrdila, že ruský prezident Vladimir Putin se setká s prezidentem Spojených států...

V čele Rady Evropy podruhé stanula žena, chorvatská ministryně zahraničí

Novou generální tajemnici Rady Evropy se stala chorvatská ministryně zahraničí...

Rada Evropy, která sdružuje 47 evropských zemí, má novou generální tajemnici. Po středečním hlasování Parlamentního...

Matka Kuciakovy zavražděné snoubenky vstoupí do politiky, píší na Slovensku

Zlatica Kušnírová, matka snoubenky slovenského novináře Jána Kuciaka. Oba mladí...

Zlatica Kušnírová, jejíž dceru Martinu loni zavraždili spolu s novinářem Jánem Kuciakem, se chce zapojit do slovenské...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz