Podle ministerstva bylo v Tchajwanském průlivu zjištěno několik skupin čínských letadel. Některá překročila střední linii průlivu, tedy neformální hranici dělicí obě strany. Tchajwanská armáda odvysílala varování a použila letecké hlídky, námořní lodě a pobřežní rakety, aby situaci vyřešila.
Už předtím, v pátek pozdě v noci, vypálili Tchajwanci světlici, aby varovali sedm bezpilotních letounů, které kroužily na jednoho souostrovím Ťin-men a neidentifikované letadlo nad odlehlým souostrovím Ma-cu.
V případě obou odlehlých souostroví ministerstvo uvedlo, že vojáci v obou oblastech, které leží těsně u pobřeží pevninské Číny, jsou nyní v pohotovosti.
Situace kolem Tchaj-wanu se vyostřila poté, co Čína ve čtvrtek v reakci na návštěvu šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu zahájila v okolí ostrova své historicky největší vojenské cvičení v regionu s ostrou střelbou, při němž několikrát přerušila střední linii Tchajwanského průlivu, a to s loďmi i bojovými letadly.
Čína v pátek také oznámila, že v reakci na návštěvu Pelosiové s USA přestane spolupracovat v klíčových oblastech včetně námořní bezpečnosti, klimatu, imigrační politiky nebo armádní komunikace.
Spojené státy chtějí s Čínou dále komunikovat, aby zabránily případným nedorozuměním. Řekl to při své sobotní návštěvě Filipín americký ministr zahraničí Antony Blinken. Rozhodnutí Pekingu ukončit s Washingtonem spolupráci v klíčových záležitostech označil za nezodpovědné.
Pelosiová je za posledních 25 let nejvýše postavenou americkou političkou, která navštívila Tchaj-wan. Čína proti tomu protestuje, jelikož návštěvu takto vysoké úrovně vnímá jako symbol nezávislosti Tchaj-wanu.
Čína již dříve varovala, že pokud se Tchaj-wan pokusí vyhlásit nezávislost, nebude váhat použít vojenskou sílu, aby jej dostala pod svoji úplnou kontrolu. Kromě toho v pátek varovala, že uvalí na Pelosiovou sankce.
KLDR odsoudila návštěvu Pelosiové
Severní Korea (KLDR) odsoudila šéfku americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou, protože při návštěvě Jižní Koreje tento týden podpořila politiku odstrašování vůči KLDR.
Invaze, nebo „karanténa“? Čínské manévry u Tchaj-wanu odhalují plány Pekingu |
Severokorejská státní tisková agentura KCNA uvedla, že výroky Pelosiové jsou součástí amerického plánu eskalace napětí na korejském poloostrově. Pelosiová se také podle KCNA snaží ospravedlnit nepřátelskou americkou politiku vůči KLDR a podpořit zbrojení v USA.