KOMENTÁŘ: Čína slaví sedmdesátiny, Česko si musí ujasnit svůj vztah k ní

  17:39aktualizováno  17:39
Komunistická Čínská lidová republika si 1. října připomíná 70. výročí svého založení. Bude to jistě demonstrace síly. Ale také příležitost ke zvážení dlouhodobé koncepce vztahů s Čínou. Ty se v Česku měnily od extrému k extrému, míní sinolog Vít Vojta. Evropa musí podle něj více tlačit na otevření čínského trhu.

Přípitek Miloše Zemana s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem při jeho návštěvě Prahy v březnu 2016 | foto:  Dan Materna, MAFRA

V posledních týdnech proběhly v českém parlamentu minimálně dvě debaty na téma česko-čínských vztahů, další pak na akademické půdě. Debata se vede i v médiích. 

Fotogalerie

Vnímám začátek posunu v myslích politiků a dalších názorových lídrů: buďme ve vztahu k Číně sebevědomí, definujme naše zájmy s touto velmocí konstruktivně, dbejme na vlastní bezpečnost, bez podlézání a napadání.

Jako příklad za všechny vezměme výrok někdejšího zpravodaje ČT v Číně Tomáše Etzlera. Ten, jakkoliv je k Číně ze své zkušenosti kritický, uvedl nedávno velmi nosnou tezi: 

„Jet do Číny s tím, že podmínkou hovorů budou lidská práva, je blbost. A jet tam s tím, že nebudou, že se nebude zmiňovat Tibet, Tchaj-wan nebo Jihočínské moře, to je taky špatně. My bychom měli mít dlouhodobou zahraniční politiku vůči Číně, kterou nemáme, která se mění s každou vládou.“ 

Na tom se začíná shodovat stále více účastníků veřejné debaty a je to znakem rostoucí vyspělosti. 

Čínský nezájem o Česko. Příliv investic byla jen velká iluze, říká odborník

Sinoložka Ivana Bakešová na serveru Sinoskop upozornila v minulém týdnu na historické paralely naší diplomacie u zrodu Čínské lidové republiky. Paralely silnější, než si myslíme. 

Zmiňuji to proto, abychom si v této debatě uvědomili, že naše pozice k lidové Číně se cyklicky opakuje od samého počátku, tedy od konce 40. let. Sami tak nejsme schopni po celých sedmdesát let vzájemných vztahů udržet jeden kurz, naopak střídáme nálady nekritického nadšení s naprostou odmítavostí. 

Z extrému do extrému

Počátky našich vztahů s ČLR jsou z doby nejprve plíživého a následně zcela bezskrupulózního diktátu komunistů. Stojí však za zmínku, že jsme až do posledních chvil udržovali korektní oficiální vztahy také s kuomintangským vedením Čínské republiky v Nankingu (nacionalisté z Kuomintangu se po porážce komunisty stáhli v roce 1949 na Tchaj-wan - pozn. red.). A to i v době, kdy už jej většina diplomatických misí z celého světa hodila přes palubu. 

V Česku výrazně sílí čínská špionáž, shodují se dvě tajné služby

V obtížném hledání postoje k současné Číně nejsme sami. EU svou pozici tvoří sice pomalu, ale relativně pragmaticky. Je si vědoma svého postavení nejvýznamnějšího obchodního partnera a stále ještě nejbohatšího půlmiliardového trhu. USA jdou cestou poplatnou zkušenostem svého současného prezidenta.

Podíváme-li se ale do Evropy, jejíž jsme součástí, musíme vzpomenout právě zesnulého francouzského prezidenta Jacquesa Chiraka. Do úřadu nastoupil v roce 1995 a o pár let později se zasadil o výrazný přerod francouzsko-čínských vztahů. Do značné míry tak určil dnešní linii vztahů obou zemí. 

Pamatuji si jej jako jednoho z prvních, ne-li vůbec prvního západního státníka, jenž zpochybnil tezi o budoucí přeměně čínské společnosti na demokracii západního střihu, která z podstaty čínské kultury, tradic a historie zřejmě nikdy nenastane.

Ostatně v Asii bychom takový „západní model státu“ hledali jen velmi těžko. 

Zeman je počtvrté v Číně. Se Si Ťin-pchingem chce řešit Hedvábnou stezku

Dálněvýchodní společnost upřednostňuje zájem většiny před zájmem jednotlivce, silný a stabilní paternalistický stát s poslušným občanem je jí alfou a omegou. 

Nám v Evropě trvalo dlouhá staletí vytvořit principy společnosti založené na svobodě jednotlivce, ten proces vlastně stále ještě trvá. Dnes jej navíc ještě zpětně zpochybňují skupiny, které se hlásí jen o svá práva a ostentativně přitom opomíjejí párovou dvojici práva, totiž jejich povinnosti.

Mandát Nebes

Čína se vyvíjí nezvykle rychle a dramaticky roste střední třída, početně daleko nad půl miliardu obyvatel. To s sebou nese dvě základní dynamiky. Výhledově i tu lidskoprávní, neboť s nároky zcestovalé střední třídy může růst i požadavek dodržování základních lidských práv. 

EU znepokojuje rostoucí vliv Číny ve střední a východní Evropě

Ale stěžejní je tu rozměr ekonomický. Čínská oligarchie má fakticky právo vládnout, jen když prospívá lidu celé země, konfuciánství tomu říká odedávna „Mandát Nebes“. 

A Mandát Nebes má nynější pátá generace kolektivní komunistické vlády určitě pro dnešní okamžik, když je roční růst HDP ještě 6 %. Pokud však HDP klesne na nulu nebo do minusu, bude vláda bohatnoucí střední třídě těžko vysvětlovat, že si má utáhnout opasky. 

Případné retro příběhy o vnějších či vnitřních nepřátelích mohou nedůvěru jen zpomalit, ale ne zastavit, už to není jako před padesáti lety.

Výhody pro obě strany

V posledních letech se v Evropě přetřásá příchod čínských investic. Jenže i zmiňovaný Chirac svého času pochopil, že pokud má mít vztah s Čínou nějaký smysl, musí být oboustranně výhodný. V jeho době to znamenalo mimořádné kontrakty pro francouzské koncerny. 

Vojáci nacvičují, stáhněte závěsy. Čína chystá oslavy na místě masakru

Postupem času se ukázalo, že jedinou perspektivní cestou je otevření čínského trhu v obecné rovině. Aby nebyl pouze pro velké, ale i pro menší nebo nejmenší podnikatele.

Jestliže dnes čínský prezident Si Ťin-pching na investičních fórech propaguje globalizaci a varuje před ochranářstvím, musí mu být Evropa schopna důsledně vysvětlit, že s otevřením trhu má začít u sebe. 

Ale jen proto nepohlížejme na lidovou Čínu, při jejích 70. narozeninách, jako na nehratelnou demoverzi, nýbrž jako na globálního hráče, se kterým si musíme ještě ujasnit pravidla, ale hlavně se s ním naučit hrát. 

Oslavy 70. výročí založení komunistické Číny (1. října 2019): 

Autor:

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky

Nahotu zakrývali ovcemi. Proti charitativnímu kalendáři se zvedla bouře

Britští studenti veterinární medicíny chtěli nafotit zajímavé snímky do charitativního kalendáře a získat peníze na...

Rande jen s vlastní matkou? Vítejte v nejpesimističtější vsi ve Finsku

Finské městečko Puolanka se řadu let objevovalo ve zprávách jen z negativních důvodů. Jeho obyvatelé se však rozhodli,...

Budeš mít klid. Kočner se chlubil, jak mu Fico sliboval ochranu

Slovenský podnikatel Marian Kočner se před čtyřmi lety chlubil tím, že mu nyní již bývalý slovenský premiér Robert Fico...

Pálil do lidí na parkovišti před nákupním centrem. Skončil mezi mrtvými

Nejméně tři mrtvé si vyžádal pondělní střelecký útok v nákupním středisku v oklahomském městě Duncan. Informovala o tom...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz