Pentagon varoval před vojenskou silou Číny, bojí se ztráty dominance

  11:50aktualizováno  11:50
Čínská armáda se dostala na svůj dosavadní vrchol a disponuje nejmodernějšími zbrojními systémy na světě. V některých případech se jí dokonce podařilo překonat své odvěké soupeře. Vyplývá to ze zjištění Pentagonu, který ve středu varoval před narůstající vojenskou silou Pekingu.

Manévrů Vostok 2018 na východě Sibiře se účastní vojáci Ruska, Číny a Mongolska (13. září 2018) | foto: AP

Podle americké Vojenské zpravodajské agentury se Pekingu podařilo v posledních letech udělat na poli armádní techniky obrovský krok kupředu, a to především díky zavedení zákonů, které donutily její zahraniční partnery k odhalení technických tajemství výměnou za přístup na čínský trh.

Fotogalerie

Čína je nyní podle Pentagonu „v důsledku získání technologie všemi dostupnými prostředky“ v řadě technologií na světové špičce, a to například v konstrukci námořních plavidel, raket středního doletu nebo hypersonických zbraní, které se mohou pohybovat pětinásobnou rychlostí zvuku a dokážou se vyhnout protiraketovým obranným systémům. 

„Kvůli mnohostrannému přístupu k technologiím disponuje Čínská lidová armáda některými nejmodernějšími zbraňovými systémy na světě. V některých oblastech už je ve světovém vedení,“ uvedl ve své zprávě Pentagon. Podle něj má Čína nyní pokročilé schopnosti ve vzduchu, na moři, ve vesmíru nebo v kyberprostoru, které ji umožňují „prosazovat svou vůli v regionu“.

Podle agentury AFP se Američané na Peking zaměřili kvůli případnému konfliktu s Tchaj-wanem, který Čína považuje za součást svého území. Ačkoli má Tchaj-wan svou vlastní vládu, měnu i vlajku, OSN ho nepovažuje za nezávislý stát.

Pokud by se Tchaj-pej pokusila vyhlásit samostatnost, Čína podle svých slov nebude váhat s použitím síly. A to ani v případě vnějšího zásahu, tedy včetně Spojených států, které jsou nejsilnějším neoficiálním spojencem ostrova. Podle vysoce postaveného úředníka Pentagonu je čínská armáda dostatečně pokročilá na to, aby se její generálové mohli odvážit na Tchaj-wan zaútočit.

USA vojensky opouštějí Afriku, aby mohly lépe čelit Rusku a Číně

„Nejvíce se obáváme možnosti, že Čína díky vyspělým technologiím dosáhne bodu, kdy se rozhodne svou vojenskou sílu využít pro vyřešení svých regionálních konfliktů,“ uvedl úředník pod podmínkou anonymity. Připomíná však, že Čína ve válce nebojovala už čtyřicet let a její velitelé nemají zkušenosti s reálným konfliktem.

„Bude chvíli trvat, než bude Čína schopná tuto masivní vojenskou strukturu ovládat tak, aby se vypořádala s rozsáhlou a složitou válečnou operací,“ dodává úředník. 

Zpráva nicméně podle listu The Guardian upozorňuje na to, že Čína vyvíjí nové stealth bombardéry nesoucí střely středního až dlouhého doletu, schopné zasáhnout regionální i globální cíle. Podle Pentagonu je Čína uvede do provozu přibližně v roce 2025.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Kozel zahradníkem. Venezuela je v Radě pro lidská práva, která ji vyšetřuje

Valné shromáždění OSN zvolilo Venezuelu do Rady OSN pro lidská práva. Prezident Venezuely Nicolás Maduro to označil za...

Čtyři stateční. Tolik údajně zbývá sehnat poslanců ke schválení brexitu

Britský premiér Boris Johnson bude muset v parlamentu bojovat doslova o každý hlas, aby prosadil dohodu o brexitu, na...

Přes šedesát zraněných. Do ulic Barcelony vyšly demonstrovat statisíce lidí

V centru Barcelony, kde v pátek vyvrcholily několikadenní protesty kvůli vysokým trestům pro katalánské politiky,...

Na Sardinii jsou turisté v koncích a volají záchranku. Kvůli Google mapám

Ne vždy mapy na Googlu pomohou najít hledané místo. Na vlastní kůži se o tom přesvědčily desítky turistů na italském...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz