Turci demonstrují před americkou ambasádou v Ankaře proti spojenecké operaci v Libyi. (20. března 2011)

Turci demonstrují před americkou ambasádou v Ankaře proti spojenecké operaci v Libyi. (20. března 2011) | foto: AP

Chtěli jsme bezletovou zónu, ne bombardování civilistů, zlobí se Arabové

  • 2480
Vojenská operace koaličních sil v Libyi začíná rozdělovat svět. Řada státu intervenci Západu kritizuje. Letecké a raketové údery se nelíbí třeba Lize arabských států, která ještě před týdnem tlačila na OSN, aby schválila rezoluci a bezletovou zónu nad Libyí. Bombardování jsme ale nechtěli, zlobí se liga.

"Co se nyní děje v Libyi, to se liší od snahy zavést bezletovou zónu. A my chceme ochranu civilistů, nikoliv jejich bombardování," prohlásil podle egyptské státní tiskové agentury Mena generální tajemník Ligy arabských států Amr Músá.

Libyjská krize

Svolal dokonce naléhavou schůzku členů sdružení, a to hlavně kvůli situaci v Libyi. "Vyžádal si oficiální zprávu o tom, co se stalo v Libyi ohledně bombardování, které vedlo k smrti a zraněním mnoha libyjských civilistů," napsala Mena.

Náhlý obrat Ligy arabských států vyvolal nejistotu ohledně jednoty západních a muslimských lídrů, upozornila televize Sky News na svém webu s tím, že z arabských zemí podporuje otevřeně koaliční síly v Libyi snad jedině Katar.

Katar poslal stíhačky, Rusko a Čína se zlobí

Ten už také podle amerického admirála Mika Mullana vyslal své letouny na základny západních spojenců. Pomoc Západu nabídly prý také Spojené arabské emiráty, svou nabídku ale nechtějí veřejně šířit. Účast arabských států v koalici může ovlivnit i to, kdo se po Američanech ujme jejího vedení. Podle amerického ministra obrany Gatese by arabské země zřejmě nechtěly být v operaci pod vedením NATO. Možností tak je společné francouzsko-britské velení.

Politování nad vojenskou intervencí mezinárodních sil v Libyi vyjádřila už mimo jiné Čína a Rusko. Peking zopakoval svůj odmítavý postoj k použití síly v mezinárodních vztazích, nicméně k příměří nevyzval. Rusko už zásah v severoafrické zemi kritizovalo v sobotu a od vojenské akce se distancovalo.

Vyzvalo také k rychlému ukončení bojů. "Litujeme tohoto ozbrojeného zásahu v rámci rezoluce OSN, která byla přijata ve spěchu. Krveprolití musí rychle přestat a Libye musí rychle zahájit dialog, aby byl problém natrvalo vyřešen," uvedlo pak v neděli ministerstvo zahraničí na svých webových stránkách.

Rusko i Čína jsou stálými členy Rady bezpečnosti OSN, která poskytla pro zásah koaličních sil v Libyi mandát svou čtvrteční rezolucí, v níž zavedla bezletovou zónu nad severoafrickou zemí. Jejím cílem bylo znemožnit Kaddáfímu bombardování povstaleckých měst a ochránit libyjské civilisty.

Tripolis ale nyní tvrdí, že civilisty zabíjejí i spojenci při bombardování bašt Kaddáfího režimu, například Tripolisu. Tam prý už zemřelo od soboty na sedmdesát lidí. Americký admirál Mike Mullen ovšem tvrdí, že o civilních obětech z řad Libyjců nemá žádné informace. Ověřit jedno, nebo druhé lze jen těžko.

Kromě Ruska už vyzvaly k okamžitému ukončení násilností v zemi také Turecko a státy Africké unie, na jejímž založení se kdysi Kaddáfí podílel. Turecký premiér Tayyip Erdogan apeloval nejen na okamžité ukončení násilí, ale také vyzval plukovníka Kaddáfího, aby se vzdal moci.

Turecké námitky proti intervenci v neděli zdržely i jednání Severoatlantické aliance, která se snaží projednat plány na zapojení Aliance do operace proti Kaddáfího režimu (o jednání, zda se NATO do operace zapojí, čtěte zde).

Libyjci oslavují na tancích armády Muammara Kaddáfího. (20. března 2011)
Voják hlídá Kaddáfího komplex Bab al-Azizíja v Tripolisu. (20. března 2011)

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg řekl, že ČR podpoří zapojení NATO do vojenské akce v Libyi, ale do bojové operace se zatím zřejmě nezapojí.
Nevyloučil však případné využití české protichemické jednotky (o postoji České republiky čtěte zde).

Spojenci se během vojenské operace - která je největší intervenci západních sil v arabském světě od invaze do Iráku v roce 2003 - v neděli zaměřili hlavně na libyjskou vzdušnou obranu, zaútočili opět leteckými i raketovými útoky.

Pětičlenné koalici (USA, Francie, Británie, Kanada a Itálie) se podle americké armády podařilo vytvořit bezletovou zónu nad zemí a zastavit útoky sil věrných libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu proti rebelům v povstalecké baště Benghází (více o nedělních bojích čtěte zde).

V Benghází panuje prý od dopoledne klid. Všude jsou ale stopy po krvavých bojích. V noci na sobotu si tam prý ostřelování města Kaddáfího jednotkami vyžádalo životy více než 90 povstalců a civilistů. Naopak do města Misuráta, až dosud drženého povstalci, vjely s tanky provládní síly. Několik lidí tam zemřelo.

Vojenský zásah v Libyi přehledně:

17. BŘEZNA
- Rada bezpečnosti OSN schválila v rezoluci č. 1973 všechny nezbytné kroky k ochraně civilního obyvatelstva v Libyi včetně vytvoření bezletové zóny v libyjském vzdušném prostoru.

18. BŘEZNA
- Libye uzavřela svůj vzdušný prostor pro veškerý provoz.
- Libyjský ministr zahraničí Músá Kúsá odpoledne oznámil, že vláda vyhlásila příměří a odsoudil vyhlášení bezletové zóny. Kaddáfí označil rezoluci OSN za do očí bijící kolonialismus.
- I po vyhlášení příměří pokračovaly boje o město Misuráta a vládní síly urychleně postupovaly proti povstalcům v Benghází.

19. BŘEZNA
- Kolem 17:45 SEČ vypálil francouzský bojový letoun na libyjské vojenské vozidlo. Nad libyjským územím už odpoledne přelétávala francouzská bojová letadla. Rafale a Mirage v rámci zajištění bezletové zóny a ochrany libyjských civilistů.

Libyjští povstalci procházejí okolo těl Kaddáfího vojáků asi 35 kilometrů západně od Benghází (20. březen 2011)
Stíhačky Mirage se na vojenské základně v Dijonu připravují ke startu do akce v Libyi (19. března 2011)
Záběry z úderu koaličních mezinárodních sil na strategické objekty v Libyi (19. března 2011)

- Americké a britské lodě a ponorky na více než 20 libyjských objektů vystřelily 112 řízených střel Tomahawk. Hlavním cílem úderů byla oblast okolo Tripolisu a měst Misuráta a Benghází.
- Do operace Odyssey Dawn (Úsvit Odysey) se zapojilo pět zemí: Francie, USA, Británie, Kanada a Itálie.

20. BŘEZNA
- Kaddáfí označil útoky západních mocností za terorismus a uvedl, že Libye je připravena na dlouhou válku.
- Koalice pokračovala v leteckých a raketových útocích proti libyjské protivzdušné obraně. Provládní síly vjely s tanky do libyjského města Misuráta drženého povstalci.
- Ze světa se ozývá kritika intervence. Zlobí se Liga arabských států, Čína, Rusko či Africká unie.
- Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg řekl, že ČR podpoří zapojení NATO do vojenské akce v Libyi, ale do bojové operace se zatím nezapojí.
- Libyjské ozbrojené síly dostaly příkaz dodržovat okamžité příměří. Důvodem jsou prý mrtví civilisté a poškozené civilní i vojenské budovy. I po výzvě ale byla v Tripolisu a Benghází slyšet střelba.

zdroj: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video