Chronologie Pinochetova případu

  16:20aktualizováno  16:20
- Když 22. září 1998 Augusto Pinochet přiletěl do Británie s diplomatickým pasem, aby na soukromé londýnské klinice podstoupil operaci bederní kýly, jistě netušil, že tu zůstane téměř 17 měsíců.

22. září 1998 - Pinochet přiletěl do Británie s diplomatickým pasem a využíval příslušné imunity; 9. října podstoupil na soukromé londýnské klinice operaci bederní kýly.

16. října 1998 - Pinochet byl na žádost španělských soudců Baltasara Garzóna a Manuela Garcíi Castellóna zatčen v londýnské nemocnici. Soudci jej obvinili z genocidy, terorismu a mučení (též vůči španělským občanům) v době, kdy byl u moci (1973-1990).

28. října 1998 - Nejvyšší soud v Londýně rozhodl, že zatčení Pinocheta bylo protizákonné, neboť má v Británii jako bývalá hlava státu nárok na imunitu.

30. října 1998 - Nejvyšší soud vyhověl žádosti Pinochetových právníků a propustil jej na kauci. Byl pod policejním dohledem.

3. listopadu 1998 - Soudce Garzón rozšířil spis o obvinění ze smrti či zmizení více než tří tisíc osob.

4. listopadu 1998 - Pětičlenný tribunál britské Sněmovny lordů, která je nejvyšší soudní instancí v zemi, se začal zabývat případem Pinochet.

25. listopadu 1998 - Lordi-soudci poměrem hlasů 3:2 odmítli přiznat Pinochetovi právo na imunitu.

1. prosince 1998 - Pinochet opustil kliniku a odjel do luxusní rezidence na jihovýchodě od Londýna.

9. prosince 1998 - Britská vláda odmítla propustit Pinocheta na svobodu; ministr vnitra Straw ve svém verdiktu uvedl, že soudní projednávání případu může pokračovat.

10. prosince 1998 - Pinochetovi právníci vyzvali Sněmovnu lordů, aby prohlásila za neplatný rozsudek z 25. listopadu s tím, že jeden z lordů-soudců udržuje kontakty s Amnesty International, která požaduje vydání generála španělským úřadům.

11. prosince 1998 - Pinochet stanul před londýnským soudem a poprvé se od svého zatčení objevil na veřejnosti.

17. prosince 1998 - Odvolací výbor Sněmovny lordů zrušil rozsudek, kterým senát odepřel Pinochetovi imunitu.

18. ledna 1999 - Skupina sedmi členů Sněmovny lordů začala znovu projednávat případ Pinocheta; přelíčení ukončila 4. února.

24. března 1999 - Skupina sedmi lordů-soudců rozhodla, že Pinochetovi přísluší imunita za zločiny, jichž se údajně dopustil do roku 1988. Může být ale stíhán za činy, jichž se dopustil po roce 1988 (v září 1988 přistoupila Británie k mezinárodní konvenci o mučení).

26. března 1999 - Španělský soudce Garzón připsal ke spisu připojenému k žádosti o vydání Pinocheta 32 případů mučení, které se staly mezi zářím 1988 a březnem 1990.

15. dubna 1999 - Ministr Straw odmítl žádost Pinochetových právníků, aby byl požadavek na vydání generála označen za nelegitimní a aby bylo Pinochetovi umožněno vrátit se do Chile.

6. května 1999 - Pinochetovi právníci se odvolali proti rozhodnutí britské vlády, která dovolila, aby začalo vyhošťování Pinocheta z Británie do Španělska.

14. září 1999 - Španělsko v dopise chilské vládě oficiálně odmítlo její žádost o mezinárodní arbitráž v případu Pinocheta.

8. října 1999 - Britský soud rozhodl, že Pinochet může být vydán do Španělska. Obhajoba dostala 15 dní na to, aby se proti rozhodnutí odvolala.

5. ledna 2000 - Pinochet se podrobil zdravotní prohlídce nezávislou skupinou lékařů, kteří zjistili, že se Pinochetův špatný zdravotní stav podstatně zhoršil.

11. ledna 2000 - Británie naznačila, že Pinochet bude možná ze zdravotních důvodů propuštěn na svobodu.

26. ledna 2000 - Nejvyšší soud v Londýně začal předběžně projednávat žádost Belgie a několika humanitárních organizací, aby Pinochetovi nebyl povolen návrat do Chile, dokud nebude případ právně uzavřen. 31. ledna soud odmítl žádost znovu posoudit případ Pinocheta.

7. února 2000 - Britský Nejvyšší soud začal již podruhé projednávat stížnost Belgie a šesti humanitárních organizací proti úmyslu britské vlády propustit v dohledné době Pinocheta ze zdravotních důvodů na svobodu.

15. února 2000 - Londýnský Nejvyšší soud nařídil, aby byl lékařský posudek Pinocheta předán čtyřem evropským zemím (Španělsku, Belgii, Francii a Švýcarsku), které požádaly o Pinochetovo vydání. Příští den zveřejnily španělské listy důvěrnou zprávu o Pinochetově zdravotním stavu.

22. února 2000 - Francie, Švýcarsko, Španělsko a Belgie zpochybnily závěr lékařské zprávy.

2. března 2000 - Ministr Straw oznámil, že se Británie rozhodla nevydat Pinocheta do Španělska a propustit jej na svobodu.

Generál Augusto Pinochet

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Do brexitu zbývá čtrnáct dní. A Johnson není o nic blíž než předtím Mayová

Velká Británie má podle plánu za dva týdny opustit Evropskou unii. Z nové brexitové dohody sice zmizela kritizovaná...

Premium

Nakresleno a naplánováno: jak Turci chtějí vrátit miliony Syřanů domů

V pásmu, které nyní chtějí Turci obsadit, plánují pro uprchlíky postavit deset měst a 140 vesnic, každou po 5 000...

Dohoda o brexitu závisí na sobotním hlasování v britském Westminsteru

Britský premiér Boris Johnson cítí velkou jistotu, že nová smlouva o odchodu Velké Británie z EU přesvědčí britský...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Najdete na iDNES.cz