Chrání cizí životy, ale myslí i na rodinu. Den českého vojáka v Lógaru

  23:02aktualizováno  23:02
Afghánistán (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Je krátce po půl sedmé ráno a Milan I. alias Izy právě přibouchnul dveře B-HUT 1, který je teď na půl roku jeho domovem na americké základně Shank v afghánské provincii Lógar. Podpraporčík z Hranic je tu velitelem jednoho z obrněnců, které doprovázejí civilní experty na cestách za projekty.

Den českého vojáka v Afghánistánu - Izy při patrole. | foto: Petr Štefan, iDNES.cz

Spolu s kamarády z prvního MOTu (mobilního pozorovacího týmu) si to za svítání vykračuje kamenitou základnou na snídani do americké kantýny. Před náročným dnem je třeba se posilnit míchanými vajíčky. „Kafe po ránu musí být,“ říká třiatřicetiletý Milan, když si z jídelny odnáší plný kelímek kávy.

Kolem sedmé už si s přáteli zapaluje cigaretu pod pergolou z maskovací sítě a probírají film, na který se večer dívali. Řeč přijde i na to, co je při dnešní patrole čeká. Celý náročný výjezd se totiž plánuje už tři dny dopředu a své přesné úkoly se Milan dověděl už na bojovém rozkazu předchozí den.

Při náročnějších výjezdech, jako je ten dnešní, si patrola předešlý den nazkoušela některé taktické situace na základně. Kolem osmé hodiny už je postavena kolona a v ní i obrněnec Dingo, kterému velí Milan. Kromě toho ho při dnešní patrole čeká ještě jeden úkol - dělat mi bodyho, tedy osobního strážce.

První MOT dnes poveze civilní experty i mě hned na tři projekty na různých místech v Lógaru. Ve čtvrt na devět už se nastoupená jednotka musí hlásit jmény a o dvacet minut později Milan z místa velitele vozu zavelí: „Tak pojedem.“ Kolona se dává do pohybu a vyjíždí ze základny.

Hned za branami číhá nebezpečí a i malá nepozornost může znamenat smrt nebo vážná zranění posádky i pasažérů. Milan tak nespouští oči ze silnice Utah, kterou se vydáváme na sever, zároveň komunikuje s ostatními vozy. „Pozor, blíží se kolona aut,“ upozorňuje covera (střelce), který zbraň okamžitě míří na potenciální nebezpečí.

Tentokrát má Milan v autě kromě mě, civilní expertky Kláry a řidiče ještě „Lennyho“ a „Dvoříse“. Těm velí i u 2. mechanizované roty 71. mechanizovaného praporu v Hranicích, odkud všichni pocházejí. „Ty kluky znám léta a vím, že se na ně mohu kdykoli spolehnout,“ říká velitel, který si své kolegy na misi sám vybral.

Když sjíždíme z Utahu, jedné z malá asfaltových silnic v Lógaru, na nezpevněnou komunikaci, Milanova pozornost je na maximu. „Dvořís, na jedenácté hodině někdo něco kope, mrkni tam,“ ozve se velitel. Cover se okamžitě zaměřuje na potenciální nebezpečí. Po hodině dojíždíme na místo. Strážce klepe na okénko Dinga a vylézám ven.

„VIP z vozu,“ hlásí Milan do vysílačky. Spolu s ostatními zaujímáme formaci a Milan se ode mě nehne na víc jak metr. Procházíme mezi kaláty, typickými afghánskými obydlími, a můj strážce pohledem pročesává celé okolí, které už předtím zajistili ostřelovači i malé průzkumné letadlo Raven.

Den českého vojáka v Afghánistánu - Izy na místě velitele vozu.Den českého vojáka v Afghánistánu - nabíjení zbraní před patrolou.

„Je to těžký prostor, musíme improvizovat,“ řekne Milan. Ze školení už vím, co by se stalo, kdyby se strhla přestřelka. Strážce by mě před kulkami chránil vlastním tělem. Zalehl by mě a pak se mě za každou cenu snažil dostat zpět do auta nebo k nejbližší zdi. „Kdyby bylo nejhůř, mám na zádech provaz, kterého se můžeš chytit,“ radí mi můj bodyguard.

Oči ze mě nespustí ani na chvilku. Kaláty, ze kterých tálibánci často útočí, jsou všude kolem. Milan ale ze zkušenosti soudí, že bezprostřední nebezpečí nejspíš nehrozí. „Všimni si, že jsou všude kolem nás děti. Když Tálibán obsazuje kalát, tak většinou všechny obyvatele vyžene,“ říká.

Částečně ho uklidnily i vozy, které jsme na nezpevněné cestě potkávali. „Když tudy chvilku před námi jela auta, znamená to, že je tu pravděpodobnost útoku menší,“ vyhodnocuje situaci. Po jednání u místního stařešiny si mě opět bere do péče. „Dívej se pořádně pod nohy, zahlédli jsme nějaké použité injekční stříkačky,“ varuje mě Milan.

Kolona se otáčí a vyrážíme k dalšímu projektu. V autě vládne uvolněná atmosféra, ale zároveň je znát, že má Milan u svého týmu respekt. U armády i stejné jednotky už je bezmála osm let a v neklidných letech 2003 a 2004 sloužil i v Kosovu.

Zanedlouho stavíme u dalšího projektu. Milan je opět pozorný. „Bacha, máš za sebou dva chlapy,“ hlásí do vysílačky kolegovi. Jdeme dovnitř budovy, když v tu chvíli strážce zpozorní. „Zůstaň stát na místě, slyšeli jsme střelbu,“ říká důrazně a nahlédne před dvorek. „Byl to jen jeden výstřel,“ uklidňuje mě po chvíli s tím, že na afghánském venkově je to zcela běžné.

Na další zastávce civilních expertů mi objasňuje, proč na místě nehrozí tolik rizik. „Na jedné straně stojí auta a z druhé nás jistí ostřelovač. Kopce jsou daleko a se svými zbraněmi sem z nich nikdo nedostřelí,“ vysvětluje mi Milan.

Krátce před čtvrtou už jsme opět před branami základny. „Patrola končí a já vám všem děkuji za spolupráci,“ ozývá se ze sedačky velitele. Milan své jednotce zadá, aby připravila vůz na další patrolu a jde si dát zaslouženou sprchu. Ostatně celý den s sebou nosil vybavení, které váží kolem čtyřiceti kilogramů.

Poté už se Izy ztrácí v útrobách B-HUTu, který sdílí spolu s dalšími veliteli vozů, šéfem MOTu a jeho zástupcem. „Často plánujeme i do půlnoci a kluky bychom rušili,“ vysvětluje Milan, proč nespí se svojí jednotkou. Jednoduchou kój za plentou sdílí s kamarádem, který je v misi jeho zástupcem.

Za celý den má Izy poprvé čas věnovat se sám sobě a své rodině. Doma na něj čeká manželka Jana a šestiletý syn Ondřej. Do rodiny navíc brzy přibude další člen. „Po každé patrole se ozvu rodině, že jsem v pořádku,“ přibližuje Izy, jak se svými nejbližšími udržuje kontakt.

Den českého vojáka v Afghánistánu - hodnocení patroly.Den českého vojáka v Afghánistánu - Izy u své postele.

Domů telefonuje každé dva až tři dny ze speciálních telefonních budek, které mají vojáci k dispozici. „Po čtrnácti dnech jsme si i skypovali, abych viděl manželku se synem. Máme spolu hrozně hezký vztah,“ říká Izy o synovi, který šel v září do první třídy.

V půl šesté už si to Izy vykračuje základnou na večeři a vysvětluje mi, že jeho jednotka má na misi příležitost ukázat to nejlepší, co se při výcviku naučila. Za chvíli už opět sedí s vojáky pod maskovací plachtou, kouří a do tmy už se jen ozývají vtípky.

Za chvíli už se všichni členové MOTu shromažďují uvnitř B-HUTu. Velitel hodnotí patrolu na jedničku a vytýká jen drobné nedostatky. Zároveň se všemi plánuje patrolu, kterou tým podnikne pozítří. Celou poradu ukončí věta: „Na co se budeme večer koukat chlapi?“

Poslední chvíle dne tráví Milan na posteli, kolem které má pár osobních věcí. Na B-HUTu mají kluci wi-fi a rádi si zasurfují po internetu. Dnes večer se s kolegy dívají na nejnovější Noční můru v Elm street. Kolem jedenácté den českého vojáka v Afghánistánu končí.

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Demonstranti v Hongkongu poničili nákupní centrum a střetli se s policií

Demonstranti v Hongkongu zdemolovali vybavení nákupního střediska na předměstí...

Nedělní demonstrace v Hongkongu se po poklidném začátku začaly vyhrocovat. Protestující v nákupním středisku na...

Turista si stěžoval na portréty nacistů v hotelu, sám skončil před soudem

Obec Gerlos v rakouských Alpách-.

Německý turista skončil před soudem, poté co napsal negativní recenzi o rakouském hotelu. Popudil ho portrét nacistů v...

V uniformě chrání jejich bezpečí, přesto je ultraortodoxní židé zatracují

Izraelští vojáci z ultraortodoxního praporu Netzah Yehuda při tréninku na...

Izraelští ultraortodoxní židé nemusí na rozdíl od ostatních absolvovat povinnou službu v armádě. Čím dál více...

TÝDEN OBRAZEM: Obří biologický obraz v Ženevě a orangutani na svobodě

RUKU V RUCE. Francouzsko-švýcarský umělec vystupující pod přezdívkou Saype...

V Ženevě vytvořil umělec obří biologicky rozložitelný obraz z uhlí, křídy, a mléčných proteinů. To v Brazílii stále...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz