Chorvaté za tmy posílají uprchlíky do Slovinska, ukázala termokamera

  11:30aktualizováno  11:30
Slovinci se zlobí na Chorvaty, že pod rouškou tmy přesunují ke společné hranici tisíce uprchlíků. Slovinská policie jako důkaz zveřejnila záběry z termokamery. Rakousko přes noc dočasně pozastavilo příjem uprchlíků.

Záběry z termokamery pocházejí z noci na středu. Policie na nich zachytila situaci na slovinsko-chorvatské hranici u řeky Sutla. Chorvati podle Lublaně vozí tisíce uprchlíků k zelené hranici a nechávají je přejít mimo oficiálné přechody.

Slovinské stížnosti se opakovaly i v pátek, kdy Slovinci obvinili Chorvaty, že v noci na pátek přepravili ke slovinským hranicím 4000 běženců. Lublaň postup Záhřebu dlouhodobě kritizuje a slovinský premiér Miro Cerar již oznámil, že se kvůli tomu obrátí na Evropskou komisi.

Dvoumilionové Slovinsko má se zvládáním uprchlické krize velké problémy. Premiér Cerar oznámil, že Lublaň požádala EU nejen o policisty, ale také o finanční podporu ve výši 60 milionů eur (přes 1,6 miliardy korun). Peníze chce využít k péči o uprchlíky.

Slovinsko se po uzavření jižní maďarské hranice se Srbskem a následně i s Chorvatskem stalo další hlavní tranzitní zemí, přes kterou běženci procházejí takzvaným balkánským koridorem do západní Evropy, zejména do Německa a Švédska.

Lublaň ale tvrdí, že sama současnou vlnu běženců nezvládne, neboť země má kapacitu na péči o 2500 běženců denně. Chce také, aby sousední Chorvatsko pouštělo uprchlíky v menších počtech, aby je Slovinsko dokázalo registrovat a zaopatřit.

Rakušané dočasně zavřeli hranici

Na dočasně uzavřené slovinsko-rakouské hranici u Spielfeldu se během noci shromáždilo asi 2500 běženců, kteří chtěli pokračovat přes Rakousko do Německa. V rakouském tranzitním táboře ve Spielfeldu byla noc podle médií poklidná. Krátce po východu slunce se ale několik stovek běženců rozhodlo pokračovat do Německa po vlastní ose a část se vydala na cestu po kolejích, což zkomplikovalo železniční provoz.

Fotogalerie

Rakousko přes noc podle agentury DPA dočasně zastavilo přeshraniční příjem dalších uprchlíků. Chorvatsko po noční uzávěře opět otevřelo hranice se Srbskem a do země za dopoledne přišlo přes 900 migrantů.

K uzavřené srbsko-chorvatské hranici Berkasovo-Bapska v noci přišlo asi 5000 běženců, kteří míří na sever Evropy. Ráno chorvatští celníci opět začali uprchlíky do země v malých skupinách pouštět. Chorvatské ministerstvo vnitra v aktuálním přehledu uvádí, že do 09:00 SELČ do země vstoupilo 926 migrantů, za celý čtvrtek to pak bylo přes 6200 uprchlíků.

Ministři vnitra Srbska a Chorvatska Nebojša Stefanović a Ranko Ostojić se v pátek chtějí sejít na srbsko-chorvatském přechodu Batrovci-Bajakovo, aby projednali situaci na nedaleké přechodu Berkasovo-Bapska. Podle Štefanoviče chtějí hovořit o tom, jak usnadnit tranzit uprchlíků a snížit napětí, uvedla APA.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Za smrt na silnici pokutu. Čechovi v Irsku také zakázali sedm let řídit

Ilustrační snímek

Irský soud potrestal pokutou a zákazem řízení na sedm let českého řidiče, který v roce 2015 způsobil na severozápadě...

Láska z Černé díry. Česká astrofyzička v belgickém ústavu hlídá Slunce

Česká astrofyzička Lenka Zychová (na snímku z 20. února 2019) je odbornicí na...

Nebýt milostného vzplanutí, asi by se astrofyzička Lenka Zychová ucházela o práci jinde než v Belgii. Takto se jí však...

Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Craftovou. Ta nyní působí v Kanadě

Kelly Craftová, která je v současnosti americkou velvyslankyní v Kanadě....

Americký prezident Donald Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Kelly Craftovou, která je v současnosti americkou...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz