Požár u chorvatského Šibeniku už je pod kontrolou, turisté nejsou v ohrožení

  1:05aktualizováno  11:27
Chorvatští hasiči lokalizovali rozsáhlý lesní požár, který vypukl v sobotu u letoviska Šibenik a ohrožoval obytné domy a větrné elektrárny v oblasti. Hořelo ve vnitrozemí, turisté podle médií nebyli požárem dotčeni. Oheň sice stále hoří, ale už neohrožuje obydlené oblasti u vesnice Bilice, která leží severně od města. S požárem bojovaly na dvě stovky hasičů a padesát vojáků.

Jak píší místní média, nejsou hlášena ani vážná zranění, lehčí zranění utrpěli čtyři hasiči. 

Kolem čtvrté hodiny ráno se znovu otevřela hlavní chorvatská dálnice A1, po které k moři míří většina turistů, v místech požárů je však kvůli dýmu omezená rychlost. Nadále také zůstávají zavřené některé menší silnice ve vnitrozemí. 

Fotogalerie

Do boje s největším letošním požárem v Dalmácii vyrazili místním hasičům na pomoc také jejich kolegové z ostatních částí Chorvatska včetně metropole Záhřebu.

Proti ohni v sobotu zasahovala i požární letadla, v neděli ráno však musela kvůli silnému větru a oblačnosti zůstat na letištích. Změna počasí na druhou stranu hasičům i pomohla. Po několika dnech, kdy panovala velká vedra, totiž přinesla dlouho očekávaný déšť, který pomáhá hasit.

Během noci se podařilo ochránit prakticky všechny ohrožené domy, jen na jednom z nich začal hořet krov, který hasiči brzy uhasili. „V tomto okamžiku už není ohroženo vůbec nic, ani jedna budova,“ řekl ráno chorvatské agentuře Hina velitel zasahujících hasičů Damir Dukić. 

Podle jeho slov se nemuselo přikročit ani ke klasické evakuaci, lidé jen spolu s policisty čekali u svých domů, jestli se hasičům podaří ochránit jejich majetek a v případě nutnosti byli připraveni odejít.

Požár, který vypukl uprostřed turistické sezony, podle místních představitelů spálil zhruba 900 hektarů převážně travnatého porostu a borového lesa. Turisty tentokrát přímo neohrozil, na rozdíl od situace dvěma týdny, kdy hasiči kvůli požáru v borovém lese na chorvatském ostrově Pag evakuovali na 10 tisíc lidí. Oheň tehdy ohrožoval kluby a diskotéky nedaleko letoviska Novalja.

Podle mluvčího českého ministerstva zahraničí Roberta Řeháka není žádný český občan zraněn a kvůli požáru se zatím žádný Čech neobrátil ani na český zastupitelský úřad. „Kvůli dýmu byla na určitou dobu uzavřena dálnice u Šibeniku, a proto doporučujeme sledovat aktuální dopravní zpravodajství,“ řekl Řehák.

Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže jsou delegáti kanceláří ve spojení s místní policií a nepříznivý vývoj situace by řešili na místě. Českých turistů se podle něj zatím požár nedotkl, jde ovšem i o to, jakým směrem povane vítr, protože situaci mohou zkomplikovat zplodiny z ohně. 

Chorvatské pobřeží, které je dlouhodobě nejoblíbenější zahraniční destinací Čechů, lesní požáry o prázdninách sužují často. V čerstvé paměti zůstávají zejména ty z roku 2017, nejhorší za mnoho let, kdy o prázdninách prakticky nebylo týdne bez velkého požáru. Loni do Chotvatska vyrazilo na delší cestu 813 000 Čechů.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Trump chce Aljašku otevřít těžbě. Zhorší tím klimatické změny, míní experti

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa navrhuje zrušení dlouhodobých omezení těžby dřeva v části Aljašky přezdívané...

Etiopský nositel Nobelovy ceny míru doma čelí protestům, hrozil podnikateli

Stovky mladých lidí ve středu demonstrovaly proti etiopskému premiérovi a letošnímu vítězi Nobelovy ceny za mír Abiyovi...

Zelenskyj posílá poslance na detektor lži. Na neúspěšné se vrhne policie

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval členy finančního a daňového výboru parlamentu, aby podstoupili test na...

Kamiony, které vezou smrt. Nejhorší případy pašování migrantů v náklaďácích

Ve středu v anglickém městě Grays v Essexu policie nalezla v kamionu 39 mrtvých lidí. Není to první případ tohoto...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz